Bosted tvangslukkes – 40 beboere med handicap skal flytte

Slagelse Kommune skriver i en pressemeddelelse, at man vil forsøge at finde arbejde til de ansatte andre steder i kommunen. Foto: TV2 ØST

Senest den 3. maj 2023 skal bostedet Rosenkildevej 87-89 i Slagelse lukke.

Bostedet Rosenkildevej 87-89 skal lukke. Det sker efter flere år med økonomisk underskud og i alt ni påbud på fire år fra Socialtilsyn Øst.

- Det er superærgerligt den situation, vi står i, lyder det fra Lone Berner Wolff, der er socialchef for Center for handicap og psykiatri i Slagelse Kommune.

Siden 2019 har socialtilsynet haft fokus på Rosenkildevej 87-89, der hører under Specialcenter Slagelse. Dengang udstedte de seks påbud, og igen i sommeren 2022 blev der udstedt tre påbud til bostedet.

Lone Berner Wolff forklarer, at tilbuddet har haft store rekrutteringsudfordringer. | Foto: TV2 ØST

Senest den 3. oktober 2022 skulle der være taget hånd om de tre seneste påbud, men da økonomien på bostedet ikke hænger sammen, har Socialtilsyn Øst besluttet, at det nu må lukke.

- Tilbuddet som sådan har flere ledige lejligheder. Tilbuddet har også haft store rekrutteringsudfordringer, som er kendt i hele landet på det her område for den her målgruppe. Det koster rigtig mange penge, at man ikke har et stationært personale, forklarer Lone Berner Wolff.

Millionunderskud

Ifølge ledelsen på Rosenkildevej 87-89 ville man være nødt til at afskedige omkring 18 medarbejdere for at få økonomien til at hænge sammen. Men da en sådan reduktion i antallet af medarbejdere vil gå udover kvaliteten af tilbuddet, er der ikke anden udvej, end at lukke det, mener socialtilsynet.

- Som I selv anfører, vil en reduktion i den størrelsesorden medføre, at det ikke vil være muligt for tilbuddet at opretholde en tilstrækkelig personaledækning i tilbuddet, hvilket vil betyde, at der end ikke vil være personale til at dække målgruppens helt basale behov. En sådan reduktion af personalet vil således indebære, at tilbuddet ikke fremadrettet vil kunne anses for at have den fornødne kvalitet, hvorfor tilbuddets godkendelse med al sandsynlighed ville blive inddraget, skriver Socialtilsyn Øst.

Socialtilsyn Øst har løbende ført tilsyn med bostedet. Af en tilsynsrapport fra den 2. november 2022 fremgår det, at underskuddet på bostedet blandt andet skyldes ledige lejligheder på bostedet. Derudover har ledelsen anmodet Slagelse Kommune om at hæve taksterne på flere beboere.

- Socialtilsynet har afholdt dialogmøde med tilbuddet, hvor tilbuddet kunne berette om, at der på nuværende tidspunkt er underskud på 11,5-12, 5 millioner kroner. Tilbuddet forklarede, at underskuddet blandt andet skyldes, at taksterne ikke er tilstrækkelige til at dække den nødvendige personalenormering. Derudover er tilbuddet stadig ramt af manglende takstindtægter og udgifter til tomgangshusleje. Tilbuddet kunne fremvise et brev fra Slagelse Kommune vedrørende, at kommunen ikke vil hæve taksterne, står der i tilsynsrapporten.

Ifølge formanden for Socialudvalget, Sofie Janning (S), vil det ikke være rentabelt at smide flere penge efter bostedet. | Foto: TV2 ØST

Ifølge Socialudvalget i Slagelse Kommune er en ekstra portion penge ikke nok til at redde bostedet, hvorfor de ikke vil hæve taksterne.

- Det vil være sådan, at hvis vi bare puttede flere penge i, så skal der jo også være en mulighed for, at det så ikke vil se sådan ud igen om et år. Det er jo det samme, som Socialtilsynet har set, at det ser ikke rentabelt ud, fordi der bliver ved med at være tomme pladser, udtaler Sofie Janning (S), der er formand for Socialudvalget i Slagelse Kommune.

40 borgere skal have nyt hjem

De 40 borgere med en varig fysisk eller psykisk nedsat funktionsevne, der bor på Rosenkildevej 87-89, skal alle have et nyt sted at bo. 22 af dem kommer fra andre kommuner, mens 18 af dem er fra Slagelse.

- Fra nu af så er der i gang sat en proces om, hvor borgerne de skal flytte hen. I den proces har vi et tæt samarbejde med de pårørende og værgerne, og så skal vi finde det bedst mulige match for borgeren i forhold til, hvor borgeren skal bo fremover, siger Lone Berner Wolff.

Derudover er der 101 medarbejdere ansat på Rosenkildevej 87-89. Slagelse Kommune skriver i en pressemeddelelse, at man vil forsøge at finde arbejde til de ansatte andre steder i kommunen.

Nyhedsoverblik

Lokaltog varsler risiko for aflysninger

play-circle LYT

Det kraftige snevejr kan føre til både forsinkelser og aflysninger på en række sjællandske lokalbaner.

Lokaltog oplyser, at togdriften på navnlig Østbanen, Odsherredsbanen, Tølløsebanen og Lollandsbanen kan blive påvirket af vejret.

- Derfor må der forventes forsinkelser og i perioder også aflysninger, skriver Lokaltog på virksomhedens hjemmeside.

- Lokaltog følger situationen tæt og arbejder løbende på at opretholde en så stabil drift som muligt.

Rejsende opfordres til at følge trafiksituationen på Rejseplanen, som opdateres løbende. Der vil desuden være højtaler-information på stationerne.

Følg situationen med snevejret i TV2 ØSTs liveblog.

Ikke alle vil få besøg af skraldebilen, skriver kommune

play-circle LYT
Næstved Kommune råder til at rydde sne for at gøre plads til skraldebilen. Genrefoto. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

De tilsneede veje kan gøre det svært for skraldebilen at nå frem særligt på mindre veje.

Det oplyser Næstved Kommune i et Facebook-opslag, hvor den kommer med råd og mulige løsninger til beboerne.

Kommunen råder til at salte og at rydde indkørsler, adgangsveje og standpladser for sne. Hvis det ikke er tilfældet, har skraldemanden ret til at undlade at tømme beholderen, så de ikke risikerer at komme til skade.

Veje og områder, hvor skraldet ikke kan tømmes, vil få besked via affaldsappen "NK Affald", der opdateres løbende. Disse adresser bliver genbesøgt, så snart vejr- og vejforhold tillader det.

Det gælder for både private ejendomme, offentlige veje og fællesveje. Adresser, der ikke er tilstrækkeligt saltet og ryddet for sne, vil ikke blive genbesøgt.

Er skraldespandende fyldt op, er det stadig muligt at aflevere overskydende affald på genbrugspladser samt i de offentlige affaldssøer i Næstved midtby, oplyser kommunen.

Mads Mensah stopper på landsholdet

play-circle LYT
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Efter mere end 14 år og 225 landskampe i rødt og hvidt, har Mads Mensah besluttet at lægge landsholdstrøjen på hylden.

Det skriver Dansk Håndbold på sin hjemmeside.

Dermed blev EM-finalen den sidste landsholdskamp for Mensah.

- Det har været et enormt privilegium at repræsentere Danmark. At trække landsholdstrøjen over hovedet 225 gange er noget, jeg er ufatteligt stolt af, siger Mads Mensah i en pressemeddelelse. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, hver gang jeg har været af sted med landsholdet. Nu er tiden kommet til at give stafetten videre og prioritere nye kapitler – både i klubregi og privat.

Mads Mensah Larsens landsholdsmeritter

  • 225 landskampe

  • 341 mål

  • Debut i juni 2011 mod Brasilien

  • Frem til sit landsholdsstop den spiller i truppen med flest kampe for Danmark med 225

  • Overhalede under EM Jesper Nøddesbo på landskampsranglisten, og indtager aktuelt en 11. plads

OL

  • Guld: 2016

  • Sølv: 2021

VM

  • Guld: 2019, 2021, 2023, 2025

  • Sølv: 2013

EM

  • Guld: 2026

  • Sølv: 2014, 2024

  • Bronze: 2022

Kilde: Dansk Håndbold

Mads Mensah fortsætter i Skjern Håndbold, hvor han har kontrakt i yderligere tre sæsoner.

Melder om markant mangel på arbejdskraft

play-circle LYT
Mange virksomheder melder om mangel på hænder.

Langt de fleste industrivirksomheder i Region Sjælland mangler kvalificeret arbejdskraft. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal, hvor 77 procent af virksomhederne i regionen oplyser, at de mangler faglærte medarbejdere.

Manglen på arbejdskraft rammer produktionen direkte og kan få konsekvenser for både virksomheder og ansatte. Ifølge Dansk Metal risikerer virksomhederne at måtte sige nej til ordrer, mens de nuværende medarbejdere presses til mere overarbejde.

- Når så mange virksomheder mangler kvalificeret arbejdskraft, er det ikke holdbart i længden. Det slider på medarbejderne og hæmmer virksomhedernes muligheder for at udvikle sig, siger Erik Bjørsted, der er cheføkonom i Dansk Metal.

Undersøgelsen bygger på svar fra Dansk Metals tillidsrepræsentanter og peger på, at der ikke uddannes nok faglærte til at dække behovet. Samtidig opfordrer Dansk Metal til, at flere virksomheder investerer i automatisering og robotter, så produktionen kan øges uden behov for tilsvarende flere hænder.

Åbner for store investeringer mod højt grundvand

play-circle LYT

En ny bekendtgørelse gør det muligt for spildevandsselskaber at lave fælles løsninger mod højtstående grundvand i boligområder. Det oplyser Miljø- og Ligestillingsministeriet.

I dag er omkring 450.000 boliger i Danmark truet af grundvand, der står så højt, at det kan give vand i kældre og skade bygningernes fundamenter. De fleste af boligerne ligger i områder med kloak. Hidtil har husejerne selv skullet håndtere problemerne, ofte med dyre og besværlige løsninger.

Med de nye regler kan spildevandsselskaber i stedet lave fælles løsninger for hele boligområder, hvis det samlet set er billigere og bedre end at lade hver husejer klare det selv. En ny beregningsmodel skal sikre, at udgifterne til de fælles løsninger ikke bliver højere end de skader, de skal forhindre.

Et forsigtigt skøn viser, at ordningen kan føre til investeringer på omkring 60 milliarder kroner over de næste 75 år.

Miljøminister Magnus Heunicke siger, at højtstående grundvand er et alvorligt problem for mange boligejere, og at fælles løsninger kan være den mest effektive måde at beskytte hele kvarterer på.

Inviterer til borgermøde om flådestation

play-circle LYT
Borgerne bliver inviteret til møde om Flådestation Korsørs fremtid. Foto: Slagelse Kommune

Slagelse Kommune inviterer borgere og naboer til borgermøde om en ny lokalplan for Flådestation Korsør, som netop nu er i offentlig høring.

Baggrunden for lokalplanen er Søværnets ønske om at renovere og udvide flådestationens kaj- og moleanlæg, så basen fortsat kan fungere som en tidssvarende arbejdsplads for Søværnets skibe. Lokalplanen fastlægger rammerne for udvidelse af havneanlæggene, etablering af nye landarealer og mulighed for ny bebyggelse. Den øvrige del af flådestationen berøres ikke.

- Flådestation Korsør er en vigtig arbejdsplads og af stor national betydning. Derfor er det vigtigt med en åben dialog om, hvordan området kan udvikles i de kommende år, siger formand for erhvervs-, udviklings- og landdistriktsudvalget, Karin Tellerup Have (K) i en pressemeddelelse.

På borgermødet gennemgår Slagelse Kommune lokalplansforslaget. Flådestationen deltager sammen med Etablissement- og Terrænkommando, og garnisonskommandant John M. Nielsen er også til stede for at svare på spørgsmål.

Lokalplanforslaget er i høring frem til den 27. marts. Deltagelse i borgermødet kræver tilmelding senest den 22. februar via Slagelse Kommunes hjemmeside. Mødet holdes onsdag den 25. februar klokken 17 til 18 på Dahlsvej 3 i Korsør.

Haslevskoler beder forældre holde børn hjemme

play-circle LYT
Vibeengskolen er en af skolerne i Haslev, der fredag kun tilbyder nødpasning. Foto: Astrid Rosholm Olling

Haslevskolerne beder forældre hente børn tidligt torsdag og om muligt holde dem hjemme fredag på grund af varslet kraftigt snevejr.

Beskeden er sendt via Aula til forældre på Nordskovskolen, Sofiendalskolen, Vibeengskolen og Terslev Skole i Haslev, hvor ledelsen forventer, at vejret vil gøre det svært for alt personale at komme frem. Skolerne forbereder nødpasning og en alternativ skoledag for de elever, der alligevel møder op fredag.

- Skolen og SFO vil være åben, men det vil være nødpasning, skriver skoleleder Susanne Meyer Christensen i brevet til forældrene. Hvis forældre vælger at holde barnet hjemme, skal de give besked til klasselæreren, så fraværet kan registreres som lovligt.

- Vores vigtigste hensyn er børnenes sikkerhed og trivsel, både i forhold til transport til og fra skole og i løbet af skoledagen. Vi følger udviklingen i vejret tæt og melder naturligvis ud, hvis der sker ændringer, skriver skolelederen.

En lignende besked er også sendt til Rudolf Steiner Skolen Vordingborg.

Politikredse hæver beredskab

play-circle LYT
Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Lokale beredskabsstabe er torsdag formiddag trådt sammen i både Midt- og Vestsjællands Politi og Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Her deltager blandt andre politi, redningsberedskab, Forsvaret, Beredskabsstyrelsen og de lokale vejvæsener. I den sydlige politikreds er beredskabsstaben fortsat samlet, og niveauet for indsatsen er endnu ikke meldt ud.

Beredskabskredsene samles ved større hændelser, der kræver tværfaglig koordinering på tværs af samfundet, og politiet leder arbejdet.

I Midt- og Vestsjællands Politikreds er beredskabet aktiveret på stabsniveau, som er trin to på en skala med tre niveauer. Det øverste trin bruges normalt ved særligt alvorlige, omfattende eller langvarige indsatser og kan tages i brug, hvis situationen udvikler sig.

- Vi har holdt et møde i formiddag, og planlægger at holde endnu et møde først på eftermiddagen, hvor vi vurderer situationen, lyder det fra kommunikationschef Thomas Kristensen fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Vi følger situationen i vores liveblog.

Nyt turistprojekt ser dagens lys

play-circle LYT
Målet er at få flere turister til Nakskov. Foto: Stina Jørgensen

Nakskov Handel & Erhverv sætter nu gang i et større udviklingsprojekt, der skal styrke turisme og oplevelsesøkonomi i Nakskov og på Vestlolland.

Projektet skal omsætte en samlet turismestrategi til konkrete indsatser og samle erhverv, foreninger, kulturinstitutioner og offentlige aktører om en fælles retning.

Baggrunden er en turisme- og befolkningsanalyse fra 2025 og et oplæg til en overordnet strategi for området. Strategien arbejder frem mod 2030 med mål om blandt andet højere turismeomsætning, længere ophold, flere overnatningsmuligheder og nye events med national gennemslagskraft.

Projektet gennemføres som et toårigt procesforløb med fokus på samarbejde og bred inddragelse. Målet er at styrke besøgsøkonomien og skabe bedre rammer for erhvervsudvikling, arbejdspladser og bosætning på Vestlolland.

Som led i opstarten inviterer Nakskov Handel & Erhverv til et stormøde tirsdag den 25. februar på Nakskov Bibliotek, hvor analysen og strategien præsenteres, og deltagerne kan bidrage til de kommende indsatser.

Projektet er støttet af LAG Sydhavsøerne.

Politiet affyrede strømpistol mod 22-årig mand

play-circle LYT
Politiet affyrede strømpistol mod 22-årig mand, der nægtede at forlade banegården i Nakskov ved lukketid. Genrefoto. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Sent i går aftes blev politiet tilkaldt banegården i Nakskov, hvor en 22-årig sovende mand nægtede at gå ved lukketid.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Det lykkedes de tilkaldte betjente at vække den sovende mand, men da han fortsat ikke var villig til at gå og samtidig gjorde en del modstand, måtte politiet affyre deres strømpistoler for at få ro på stedet.

Klokken 00.38 blev manden anholdt og sigtet for at overtræde ordensbekendtgørelsen og for at forhindre politiets arbejde.

Det viste sig, at manden kommer fra Polen og ikke har nogen adresse i Danmark. Han tilbragte natten i detentionen på politistationen i Næstved.

Løkke bliver alligevel opstillet i Sjællands Storkreds

play-circle LYT

Moderaternes formand, Lars Løkke Rasmussen, bliver alligevel opstillet i Sjællands Storkreds ved det kommende folketingsvalg.

Det meddeler partiet torsdag, hvor Moderaterne har udsendt en foreløbig kandidatliste.

Lars Løkke Rasmussen meddelte ellers i december 2024, at han skiftede fra Sjællands Storkreds til Østjyllands Storkreds.

- Der er et stort flueben, jeg mangler at sætte i mine 40 år i politik, nemlig at stille op og forsøge at blive valgt i hovedlandet.

- Det glæder jeg mig til at forsøge ved næste valg, så jeg håber, østjyderne vil tage godt imod mig, sagde udenrigsministeren dengang.

Nu må østjyderne gå skuffede i stemmeboksen til folketingsvalget, hvis de havde set frem til at sætte deres kryds ved Lars Løkke Rasmussen.

Han bliver altså i Sjællands Storkreds, hvor han har stået på stemmesedlen siden valget i 2015. Først for Venstre, dernæst som løsgænger og siden 2022 for Moderaterne.

To unge lokale håndværkere vinder priser

play-circle LYT
Freja Elmer (i midten) og Jakob Linsdell modtog priserne på scenen. Foto: Fagfestivalen Håndværk

På fagfestivalen Håndværk i København blev to unge lokale håndværkere hyldet onsdag.

Jakob Linsdell fra Mester Madsen i Bårse vandt prisen ‘Årets Forbillede - stolthed til håndværket'.

Freja Elmer, der driver sin egen virksomhed elm snedker fra Horbelev på Falster, vandt prisen som 'Årets Unge Talent'.

Begge modtog sammen med æren et gavekort på 5.000 kroner under prisuddelingen til fagfestivalen.