¨

Her er dit nye Byråd - Sorø

Foto: TV ØST

Gert Jørgensen fra de konservative blev ny borgmester. Den indtil videre fastlagte konstitueringsaftale ligger i hans skuffe, men TV2 ØST kan her bringe den.

Det Konservative Folkepartis spidskandidat Gert Jørgensen kan fra årsskiftet sætte sig i borgmesterstolen efter Ivan Hansens 24 år på posten.

- Det er dejligt, og en stor glæde. Vi har haft en kontruktiv forhandling med Venstre og Dansk Folkeparti, og vi var enige om, at det parti med flest mandater fik borgmesterposten, siger Gert Jørgensen.

Konstiueringen var et VKO-samarbejde.

- Vi ville gerne have en bredere konstituering, men der var ikke mulighed for at få kabalen til at gå op på anden måde, siger den nye borgmester Gert Jørgensen.

 

På valgaftenen måtte Ivan Hansen sige FARVEL efter 24 år som borgmester.:

[video: videoklip/ROSS_TEST3.mp4]

 

Mandaterne fordelte sig således:

  • Socialdemokraterne (A) - 8 mandater
  • Socialistisk Folkeparti (SF) - 1 mandat
  • Enhedslisten (Ø) - 1 mandat
  • Det Radikale Venstre (B) - 1 mandat
  • Dansk Folkeparti (DF) - 3 mandater
  • Det Konservative Folkeparti (C) - 6 mandater
  • Venstre (V) - 5 mandater

Du kan se mere om optællingen her: http://kmdvalg.dk/kv/2013/k84979340.htm

Fordeling af udvalgsposter - foreløbig konstituering

Venstres Rolf Clausen er blevet 1. viceborgmester og formand for børne- og undervisningsudvalget.

Lars Schmidt (DF) er blevet 2. viceborgmester og formand for social- og sundhedsudvalget.

Jens Nygaard (V) har fået posten som formand for teknik- og miljøudvalget.

Jørgen Larsen (V) er blevet formand for Kultur- og fritidsudvalget.

Formand for forsyningsselskabet bliver Venstres Søren Gotfredsen.

Den fulde, fastlagte konstituering offentliggøres til december.

Sådan ser byrådets 25 medlemmer ud inden fintællingen:

  1. Gert Jørgensen (C)
  2. Ivan Hansen (A)
  3. Rolf Clausen (V)
  4. Annette Raaschou van der Star (A)
  5. Lars Schmidt (DF)
  6. Jakob Meibom (A)
  7. Per Hovmand (C)
  8. Jens Nyggard (V)
  9. Rikke Bach Nielsen (A)
  10. Johannes Lumholt (C)
  11. Linda Nielsen (SF)
  12. Micahel Pihl (DF)
  13. Bettina Jensen (A)
  14. Birgitte Hansen (V)
  15. Mogens Schwensen (C)
  16. Grethe Kistrup Møller (Ø)
  17. Jørgen Larsen (V)
  18. Preben Lund (A)
  19. Henrik Kjølby Pedersen (DF)
  20. Anne Madsen (A)
  21. Bo Christensen (C)
  22. Pia Hvid (B)
  23. Anita Skjoldager Eskildsen (A)
  24. Søren Gotfredsen (V)
  25. Carsten Pedersen (C)
Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App