Miljøminister i samråd om udledning af farligt spildevand ved Stigsnæs

Importeret, renset industrispildevand bliver udledt i havet ved Agersø Sund. Rester af farlige stoffer ophobes derefter i havmiljøet. Foto: Grafik: Lonni Haugaard - TV2 ØST

Enhedslisten opfordrer miljøministeren til handling i sag om udledning af industrispildevand.

Onsdag diskuterede politikerne på Christiansborg, hvad de skulle stille op i sagaen om det farlige industrispildevand, der bliver udledt ved Stigsnæs. 

Der genbruges kun en meget lille procentdel af spildevandet, der efter rensning bliver udledt i det danske farvand. Den lille genanvendelsesprocent bliver ifølge kritiske borgere i dag brugt som juridisk kattelem til at fastholde importen af industrispildevandet. 

Vi skal være opmærksomme på begrænsningen af de her evighedskemikalier

— Magnus Heunicke (S), miljøminister.

Sagen handler specifikt om reglerne for importen, og hvorvidt udledningen i såkaldte blandingszoner i havet er forsvarlig. 

- Efter min overbevisning er der en del ugler i mosen. Sådan indledte Mai Villadsen (EL) sine spørgsmål til miljøminister Magnus Heunicke (S) i samrådet, hun selv havde indkaldt til. 

Spildevandet importeres med store tankskibe. Her sejles det tusinder af kilometer til rensningsanlægget ved Stigsnæs. | Foto: Thomas Nielsen - TV2 ØST - Arkivfoto

RGS Nordic har i mere end 25 år importeret miljøfarligt industrispildevand fra udlandet, blandt andet fra Norge. Virksomheden renser spildevandet og leder det ud i Agersø Sund og Storebælt under store protester fra lokale fiskere og beboere. 

- Det her er et problem, der har fået lov til at vokse i årevis. Spørgsmålet er, om ministeren er på miljøets side eller virksomhedens side. Vi blev i sidste samråd ikke klar over, hvor miljøministeren ender med at stille sig, sagde Mai Villadsen (EL) til miljøministeren. 

Magnus Heuncke (S) forklarede, at Miljøstyrelsen, der har vejledt Slagelse Kommune i en miljøgodkendelse til virksomheden, står fast på at have fulgt reglerne: 

- Hvis der er tale om nyttiggørelse af spildevandet, kan man som nation ikke afvise importen, svarede miljøministeren. 

Bortskaffelse eller nyttiggørelse

Spildevandet er officielt klassificeret som farligt affald. Det er ikke længere lovligt at eksportere eller importere farligt affald mellem lande, hvis affaldet er til bortskaffelse. Da reglerne blev lavet om, gik virksomheden RGS Nordic fra at importere spildevandet til bortskaffelse til at officielt importere til nyttiggørelse.

Vurderingen fra min og ministeriets side er, at når der ligger en afgørelse fra Miljøstyrelsen, så gør jeg klogt i at følge dén vurdering

— Magnus Heunicke (S), miljøminister.

Ifølge virksomheden genanvendes omkring 3,5 procent af olien i industrispildevandet, en mængde som flere politikere i samrådet stillede sig voldsomt kritiske overfor. 

Industrispildevandet indeholder blandt andet olie og affald fra medicinalindustrien. RGS Nordic har tidligere forklaret, at anlægget behandler spildevandet efter højeste standarder. | Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Sidste år gennemgik Kammeradvokaten, der er statens juridiske rådgivning, reglerne og opstillede seks kriterier til Miljøstyrelsen, som skulle hjælpe med at vurdere, om importen af spildevandet var til bortskaffelse eller nyttiggørelse. 

- Miljøstyrelsen er nået frem til, at der i denne her konkrete sag er tale om nyttiggørelse - også efter at have gennemgået sagen på ny, sagde miljøminister Magnus Heunicke (S). 

Zenia Stampe (R) mente, at miljøministeren burde få spildevandssagen afprøvet ved domstolene, hvortil ministeren svarede:

- Vurderingen fra min og ministeriets side er, at når der ligger en afgørelse fra Miljøstyrelsen, så gør jeg klogt i at følge dén vurdering. Når styrelsen kommer frem til, at der er tale om nyttiggørelse, så er det ikke muligt politisk at gå den anden vej. Som minister skal jeg selvfølgelig sikre, at reglerne bliver fulgt, men når Miljøstyrelsen vurderer, vi skal tage imod affaldet, så er jeg nødt til at støtte dén vurdering. 

Magnus Heunicke præsenterede tre tiltag, som ministeriet ville arbejde videre med: 

  • Miljøministeriets eksperter skal se på, om det er muligt at stramme EU's regler for import af farligt affald til nyttiggørelse. 

  • Der skal laves et nabotjek i forhold til, hvordan andre lande håndterer lignende problemstillinger. 

  • Ministeriet vil forsøge at skærpe kravene til de værste stoffer i havområder, der allerede er i dårlig tilstand. 

Evighedskemikalier ophobes i havet

Det er Slagelse Kommune, som har henvendt sig til Miljøministeriet, efter at være blevet vejledt af Miljøstyrelsen i forhold til den nye miljøgodkendelse, som kommunen skal give til RGS Nordic. 

I miljøgodkendelsen ville der fortsat blive gjort brug af såkaldte blandingszoner, som er områder omkring spildevandets udledningspunkt i havet, hvor det officielt tillades, at grænseværdier for stoffer overskrides.

Jeg vil godt se på, om vi kan stramme kravene til udledning af de mest problematiske stoffer, der hvor vilkårene er særligt ringe

— Magnus Heunicke (S), miljøminister.

I Danmark er det meste af havmiljøet i dårlig tilstand. Miljøministeren blev spurgt ind til brugen af blandingszoner, hvor han lænede sig op ad svaret fra styrelsen: 

- Det er afgørende, at udledningen af spildevandet ikke forringer vandets tilstand generelt. Udledningen må altså ikke forhindre, at vandområdet kan komme i god tilstand, sagde Magnus Heunicke. 

Jan Rasmussen (til højre) og Søren-Anker Jensen (midt for) er en del af den lokale modtandsgruppe "Rent Havmiljø Nu," der i årevis har forsøgt at få udledningen af det rensede spildevand ved Stigsnæs stoppet. | Foto: Thomas Nielsen - TV2 ØST - Arkivfoto

Med andre ord vil havområdet altså stadig være i dårlig tilstand, om spildevandet udledes eller ej. Dog tilføjede ministeren: 

- Jeg vil godt se på, om vi kan stramme kravene til udledning af de mest problematiske stoffer, der hvor vilkårene er særligt ringe. Vi skal være opmærksomme på begrænsningen af de her evighedskemikalier. Det er stoffer, der hober sig op i fisk og mennesker, som aldrig forsvinder igen, svarede miljøministeren. 

EL: Manglende handling vil være et politisk aktivt valg

Mai Villadsen (EL) opfordrede miljøministeren til at træde i karakter: 

- Jeg håber, miljøministeren vil overveje situationen og udfordre nogle af de beslutninger, der er truffet. Der er stillet spørgsmål ved lovligheden af importen, og om Miljøstyrelsen har brugt mulighederne for indsigelse korrekt. 

Sagen, der allerede har kørt i årevis, har ifølge Enhedslistens miljøordfører brug for, at der bliver gjort noget nu. Mens politikerne sidder og diskuterer på Christiansborg, fosser det rensede industrispildevand ud i havmiljøet.

- Vi er flere i det her samråd, der har opridset en masse handlemuligheder. Derfor mener jeg også, at "ikke-handling" vil være et aktivt politisk valg fra ministerens side om at lade det her fortsætte, sagde Mai Villadsen (EL). 

Det er planen, at Slagelse Kommune skal mødes med miljøministeren om udledningen af spildevandet den sjette marts. Imens er kommunens miljøgodkendelse til RGS Nordic sat på pause. 

Nyhedsoverblik

Første spadestik til ny bydel i Ringsted taget

play-circle LYT
Der skal efter planen være 700 boliger i den kommende bydel. Foto: Ringsted Kommune

I dag blev det første spadestik til den nye bydel Hulemarken i den østlige del af Ringsted taget.

Det officielle første spadestik blev taget af borgmester Andreas Karlsen (C) i samarbejde med Christian Toft, der er administrerende direktør i firmaet Kronhusene.

Det skriver Ringsted Kommune på sin Facebookside.

Hulemarken skal efter planen rumme omkring 700 boliger fordelt på rækkehuse og etagebyggeri.

Kronhusene står for projektets første etape, som består af 132 boliger. De første beboere forventes at kunne flytte ind i 2027.

Hotelkoncern køber næsten en tredjedel af ø

play-circle LYT
Fremover skal der være mere natur på øen i Isefjorden. (Arkiv) Foto: Holbæk Kommune

Hotelkoncernen Arp-Hansen køber næsten en tredjedel af Orø for at lave naturgenopretning og rekreative områder.

Det skriver nichemediet Turistmonitor.

Hotelkoncernen har købt 463 hektar landbrugsjord i forbindelse med overtagelsen af en stor landejendom på øen, fremgår det af en skrivelse, som koncernchef og medejer af Arp-Hansen Dorte Krak mandag sendte til hotelkoncernens medarbejdere.

I skrivelsen til medarbejderne fremgår det, at hovedformålet med Arp-Hansens opkøb af i alt 463 hektar landbrugsjord på Orø er at investere i "et naturgenopretningsprojekt ud over det sædvanlige."

Samtidig peger Dorte Krak på, at udviklingen fra landbrug til natur er blevet styrket af Aftale om Grøn Trepart, hvor regeringen har besluttet, at der skal udtages 140.000 hektar lavbundsjord og plantes 250.000 hektar ny skov i Danmark.

Orø er lidt over 1.500 hektar stor og i 2021 boede der lidt under 1.000 indbyggere på øen i Isefjorden.

Sur på serveringen - 65-årig svarede igen med bar numse

play-circle LYT
Episoden fandt sted på Schweizerpladsen i det centrale Slagelse. (Arkiv) Foto: Frederik Karstrøm - privatfoto

En 65-årig mand fra Slagelse blev mandag eftermiddag anholdt, efter han havde optrådt upassende på en cafe på Schweizerpladsen i Slagelse.

Det fremgår af døgnrapporten fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Manden var angiveligt utilfreds med betjeningen og valgte at blotte sin bagdel, før han forlod stedet og tissede i en nærliggende baggård.

Politiet anholdt manden klokken 16.02, hvor politiet desuden fandt syv gram hash på manden.

Den 65-årige er nu sigtet for blufærdighedskrænkelse, overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, restaurationsloven og lov om euforiserende stoffer.

Han blev løsladt igen klokken 17.37 efter afhøring på politistationen i Slagelse.

Udbrud af fugleinfluenza: Tusindvis af kalkuner skal aflives

play-circle LYT

Der er fundet fugleinfluenza i en kalkunbesætning ved Stokkemarke på Lolland.

For at forebygge yderligere smittespredning bliver besætningen på 25.000 kalkuner aflivet.

Det skriver Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.

De første symptomer på fugleinfluenza kom ifølge styrelsen søndag. Her døde flere dyr, og mange rørte ikke vand og mad.

Mandag var omkring halvdelen af produktionshusets 4000 kalkuner døde, lyder det.

Mandag aften viste prøveresultater, at kalkunerne var ramt af den smitsomme og dødelige H5N1-fugleinfluenza.

Beredskabsstyrelsen assisterer Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri med aflivningen, som påbegyndes tirsdag formiddag.

Når alle kalkunerne er blevet aflivet, vil kalkunhusene blive rengjort og desinficeret.

Se tallet for din kommune: Så mange ejerboliger er under én million kroner værd

play-circle LYT
TV2 ØST kender ikke værdien af de huse, der ses på billedet. (Arkivfoto). Foto: Estate Mæglerne Kalundborg

Næsten halvdelen af ejerboligerne i landets landkommuner er mindre end én million kroner værd – der er dog store forskelle mellem kommuner og sågar postnumre.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af data fra Vurderingsstyrelsen og Finans Danmark.

Tallene viser blandt andet, at der generelt er en tendens til, at postnumre langt fra de større byer har flere ejerboliger til under én million kroner.

I Lolland Kommune er knap fire ud af fem ejerboliger vurderet til under én million kroner, i Guldborgsund Kommune er det knap halvdelen og i Vordingborg Kommune er der tale om lidt mere end hver tredje bolig. Omvendt er det færre end fem procent af boligerne, der er mindre værd end én million kroner, i kommunerne Faxe, Stevns og Ringsted. 

Socialdemokratiet foreslår, at ejere af boliger med en offentlig vurdering på mindre end én million kroner ikke længere skal betale ejendomsværdiskat. Hvis ejendomsværdiskatten bortfalder for ejerboliger til under én million kroner, vil det give en årlig skattelempelse på op til 4.100 kroner, viser analysen.   

Se tallene for landets øvrige kommuner her.

Vil flytte kommunale sundhedsopgaver til regionen

play-circle LYT
Fællesbillede af Sundhedsråd Østdanmark og Øerne. Foto: Region Østdanmark

Fire sundhedsopgaver, der i dag varetages af kommunerne, skal per 1. januar 2027 flyttes til regionen.

Det anbefaler et enstemmigt Sundhedsråd Østsjælland og Øerne efter deres møde i rådet mandag aften, skriver Region Østdanmark i en pressemeddelelse.

Helt konkret anbefaler rådet, at akutsygepleje, sundheds- og omsorgspladser, patientrettet forebyggelse og specialiseret rehabilitering fra næste år skal være regionens myndigheds- og finansieringsansvar.

Akutsygepleje og specialiseret rehabilitering skal fra 2027 drives af regionen, mens kommunerne fortsat skal drive sundheds- og omsorgspladser samt den patientrettede forebyggelse.

Uanset om det er kommunen eller regionen, der varetager selve driften af sundhedsopgaven, er det altså regionen, der har myndighedsansvaret for sundhedsydelsen.

Opgaveflytningen sker som et led i udviklingen af det nære sundhedsvæsen, og tiltaget skal give regionen ansvar for, at flere sundhedstilbud kan løses tæt på borgerne og med mere sammenhæng.

Beslutningen træffes endeligt i Regionsrådet den 17. marts.

Forårets første fuldmåne kan ses tirsdag

play-circle LYT
Månen kunne mandag aften ses tæt på sin fulde form over Møn. Foto: Lars Kleist / privat foto

Tirsdag den 3. marts klokken 18.04 står forårets første fuldmåne op over regionen.

Det kunne man allerede mandag få en forsmag på, hvilket Lars Kleist, der er autodidakt fotograf, fangede to smukke billeder af på Møn.

Månen lige over skorstenen på samlermuseet Thorsvang. | Foto: Lars Kleist / privat foto

Boligkøberne må kigge forgæves efter forårsboliger

play-circle LYT
- Når vi ser faldende udbud, så må vi forvente, at vi går et forår i møde med prisstigninger, siger Lise Nytoft Bergmann, der er chefanalytiker hos Nykredit. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Der er dårligt nyt til de danskere, der planlægger at møde op til åbent hus, når forårssolen igen får fat.

Tal fra Boligsidens Markedsindeks viser nemlig, at udbuddet af boliger, der er til salg, fortsætter med at falde i alle landsdele - lige på nær Bornholm.

Samlet set var der i starten af marts 29.021 boliger til salg, hvilket er 171 færre end en måned tidligere.

Dermed er boligudbuddet faldet med 2,4 procent hen over den seneste måned og 14,3 procent hen over det seneste år.

Udbuddet er det laveste, der har været i fire år, og det er kun i en kort periode under coronapandemien, at det har været lavere.

Det skyldes ganske enkelt, at der er mange flere, der vil købe, end der er sælgere lige nu, forklarer Lise Nytoft Bergmann, der er chefanalytiker hos Nykredit.

Hun konstaterer, at den økonomiske udvikling betyder, at der er flere, som har mod på at eje frem for at leje en bolig.

Boligøkonomen peger også på et efterslæb i boligbyggeriet som en af årsagerne til, at der er rift om de ledige boliger.

Frontalt sammenstød på landevej

play-circle LYT
Flere udrykningskøretøjer er tilstede. Foto: Michael Nordborg

To biler er stødt sammen på Nykøbingvej imellem Slagelse og Ruds Vedby.

Det fortæller Midt- og Vestsjællands Politi.

Der er redningsfolk og to ambulancer på ulykkesstedet.

Politiet fortæller, at der ikke er tale om alvorlig tilskadekomst, og at alle, der har været involveret i uheldet, er ved bevidsthed og ude af bilerne.

Flere fordele til regionens ansatte i ny overenskomst

play-circle LYT
Lars Gaardhøj (S) bliver formand for den nye Region Østdanmark Foto: TV2 ØST

Cirka 19.000 ansatte i Region Sjælland får i ny treårig overenskomstaftale mere fleksibilitet og mulighed for at prioritere familieliv.

Det skriver Danske Regioner i en pressemeddelelse.

- Jeg er rigtig glad for, at vi har landet en aftale som både er økonomisk ansvarlig, og samtidig gør det nemmere for tusindvis af medarbejdere at sikre den gode balance mellem arbejds- og privatliv, siger Lars Gaardhøj, der er formand for Regionernes Lønnings- og Takstnævn.

Det er Forhandlingsfællesskabet og Regionernes Lønnings- og Takstnævn, der har forhandlet aftalen på plads.

Overenskomsten omfatter blandt andet en fritvalgsordning, der sikrer alle ansatte fem fridage, som de selv kan vælge, om de vil bruge eller få udbetalt til pension eller løn.

Seniorer får yderligere mellem to og fire fridage ekstra i denne ordning.

Derudover indeholder overenskomsten en samlet familiepakke, der blandt andet giver mulighed for barnets tredje sygedag, bedre lønrettigheder ved børns hospitalsindlæggelse og bedre rettigheder for enlige forældre.

SMS-tjeneste fortæller, når skraldemanden kommer

play-circle LYT
Foto: Privatfoto.

Kalundborg Kommune åbner for ny SMS-tjeneste, der skal informere borgerne om, hvornår deres affald bliver hentet.

Det skriver kommunen på deres Facebookside.

Tjenesten giver besked, dagen inden skraldemanden kommer forbi, og 15 dage før man skal tilmelde sig indsamling af miljøkasser.

Kommunen plejer ellers at bruge appen 'Perfect Waste' til at give besked, om hvornår affaldsbeholderne tømmes.

SMS-tjenesten gælder fra 1. marts 2026.