Her er de kandidater, som vælgerne i Sjællands storkreds kan stemme på:
Liste A - Socialdemokraterne
Jeannie Thorving Hansen
Se mere her
MF Lennart Damsbo-Andersen
Se mere her
Rasmus Horn Langhoff
Se mere her
MF Vibeke Grave
Se mere her
MF Ole Hækkerup
Se mere her
MF John Dyrby Paulsen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra John her
Se mere her
Bodil Kornbek
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Bodil her
hjemmeside
Kaare Dybvad
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Kaare her
Se mere her
MF Henrik Sass Larsen
Se mere her
MF Magnus Heunicke
Se mere her
MF Mette Gjerskov
Se mere her
Martin Leider Olsen
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Martin her
Se mere her
Liste B - De Radikale
Hans-Christian Andersen, Sorø
Se mere her
Linda Lundgaard Skov Kristiansen, Jerslev
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Linda her
Se mere her
Jan Heidebo, Jystrup
Se mere her
Zenia Stampe, Hillerød
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Zenia her
Jeppe Trolle, Roskilde
Se mere her
Rasmus Helveg Petersen, København
Se mere her
Mikkel Balle, Asnæs
Se mere her
Jon Ahrensbøll
Se mere her
Steen Erik Baldus
Se mere her
Kim Pagels
Se TV2 ØST profil her
Se bloginlæg fra Kim her
Se mere her
Kristian Stokholm
Se mere her
Liste C - Konservative
Erhvervsminister MF Brian Mikkelsen,
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Brian her
Se mere her
Chr. Wedell-Neergaard
Se mere her
MF Helle Sjelle
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Helle her
Se mere her
Ulla Margrethe Hansen
Se mere her
Anette Brix Andreasen
Se mere her
Kristian Egebæk Mortensen
Se mere her
Rune Kristensen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Rune her
Se mere her
Linda Sommer
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Linda her
Se mere her
Brigitte Klintskov Jerkel
Se mere her
Helena Louise Cilius Vedholm
Se mere her
Mikkel Lundemann-Jensen
Se mere her
Samina Jasmin Shah
Se mere her
Liste F SF
Niels Brixvold, Borre
Se mere her
Torben Hansen, Nakskov
Se mere her
Anne Grethe Kamilles, Tappernøje
Se mere her
MF Astrid Krag
Se mere her
Thomas warburg, København
Se mere her
MF Ole Sohn
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Ole her
Se mere her
Kim Raben, Roskilde
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Kim her
Se mere her
Christian Plank, Hvalsø
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
MF Meta Fuglsang, København
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Flemming Stenild, Nysted
Se mere her
Jacob Christian Hvidhjelm
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Michael Graakjær
Se mere her
Liste I - Liberal Alliance
MF Villum Christensen:
Se mere her
Claus Berner:
Se mere her
Andreas Hastrup:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Vibeke Hellmann:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Vibeke her
Se mere her
Rikke Jakobsen:
Se mere her
Torben B. Kjær :
Se mere her
Rolf Larsen:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Rolf her
Se mere her
Kisser Franciska Lehnert:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Kisser her
Se mere her
Thomas Michelsen:
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Thomas her
Se mere her
Claus D. Nielsen :
Se mere her
Anders Thorup:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Thomas Westh:
Se mere her
Liste K Kristendemokraterne
Christian Frovin Lorentzen, Dianalund:
Se mere her
Lisbeth Rask Nielsen, Nykøbing F:
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Henning Østergaard-Christensen, Nyk.F :
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Henning her
Se mere her
Egon Bjarne Jakobsen, Næstved
Se mere her
Lis Kirsten Dam, Præstø
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Bjarne Hartung Kirkegaard, Allinge
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Bjarne her
Se mere her
Mette Guldager Andersen, Slagelse
Se mere her
Egon Jakobsen
Per Kristensen
Arne Dunkan Olivius
Liste O - Dansk Folkeparti
Partiformand og MF Pia Kjærsgaard, Hellerup
Se mere her
MF René Christensen, Nykøbing F.
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra René her
Se mere her
MF Colette Brix, Charlottenlund.
Se mere her
MF Henrik Brodersen, Skælskør
Se mere her
MF Liselott Blixt, Greve
Se mere her
MF Karin Nødgaard, Jystrup
Se mere her
Yvette Espersen, Lundby
Se mere her
Jeppe Jakobsen, Kalundborg
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jeppe her
Se mere her
Merete Dea Larsen, Roskilde
Se mere her
Thomas Palmskov, Næstved
Se mere her
Dennis Bloch, København
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Thorsten Larsen-Seul, Stenløse
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
Liste V - Venstre
MF Jacob Jensen
Se mere her
Jan Wammen Dam
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jan her
Se mere her
MF Troels Christensen
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Troels her
Se mere her
MF Louise Schack Elholm
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Louise her
Se mere her
MF Karsten Nonbo
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
MF Flemming Møller
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Flemming her
Se mere her
Peter Madsen
Se mere her
MF Fødevareminister Henrik Høegh
Se mere her
Claus Bakke
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Claus her
Se mere her
MF Birthe Rønn Hornbech
Se TV2 ØST profil her
Se mere her
MF, sundheds og indenrigsminister Bertel Haarder.
Se mere her
MF Flemming Damgaard Larsen :
Se mere her
Liste Ø - Enhedslisten
Chr. Juhl, Silkeborg,
Se mere her
Nikolaj Barslund Villumsen, København
Bente Ellebæk Borreskov, Maribo
Niels C. F. Rasmussen, Nakskov
Vibeke Greve Kristensen, Havdrup
Thomas Carsten Clausen, Boeslunde
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Thomas her
Kurt Munck, Faxe
Birger Abrahamsen, Korsør
Tage Vestergaard, Stensved
Se TV2 ØST profil her
Bruno Jerup, Næstved
Ivan Mott, Roskilde
Jørgen Randløv Madsen, Svebølle
Se TV2 ØST profil her
Se blogindlæg fra Jørgen her
Udenfor partierne
Johan Isbrandt Haulik
Bent A. Jespersen
Peter Lotinga