¨

Her er dit nye byråd - Ringsted

Foto: TV ØST

Her kan du se, hvem der er kommet ind i byrådet i Ringsted Kommune, og hvordan medlemmerne har konstitueret sig.

 18.876 vælgere stemte i Ringsted tirsdag, og her er resultatet:

  • V – 5.399 stemmer = 7 mandater
  • A –  4.451stemmer = 5 mandater
  • O – 3.451 stemmer = 4 mandater
  • Ø – 1.236 stemmer = 1 mandat
  • C – 1.149 stemmer = 1 mandater
  • B – 1.041 stemmer = 1 mandat
  • I – 884 stemmer = 1 mandat
  • F – 881 stemmer = 1 mandat

Her er navnene på de nye byrådsmedlemmer:

  • Henrik Hvidesten – V. Venstre, 2.212 stemmer
  • Sadik Zeki Topcu – A. Socialdemokratiet, 1.015 stemmer
  • Per Nørhave – O. Dansk Folkeparti, 1.299 stemmer
  • Finn Andersen – C. Det Konservative Folkeparti, 763 stemmer
  • Klaus Hansen – V. Venstre, 592 stemmer
  • Gunnar Christiansen – A. Socialdemokratiet, 395 stemmer
  • Per Roos – V. Venstre, 279 stemmer
  • Jan Jakobsen – Ø. Enhedslisten, 283 stemmer
  • Daniel Nørhave – O. Dansk Folkeparti, 530 stemmer
  • Torben Lollike – B. Radikale Venstre, 407 stemmer
  • Benny Christensen – A. Socialdemokratiet, 309 stemmer
  • Line Lynnerup – V. Venstre, 174 stemmer
  • Anders Weber – O. Dansk Folkeparti, 217 stemmer
  • Lisbeth Andersen – A. Socialdemokratiet, 252 stemmer
  • Timo Jensen – V. Venstre, 155 stemmer
  • Britta Nielsen – SF. Socialistisk Folkeparti, 305 stemmer
  • Kisser Franciska Lehnert – I. Liberal Alliance, 356 stemmer
  • Rikke Hedegaard – V. Venstre, 153 stemmer
  • Per Flor – A. Socialdemokratiet, 238 stemmer
  • Pia Fussing – O. Dansk Folkeparti, 68 stemmer
  • Johnny Brown Lundberg Dahlgaard – V. Venstre, 152 stemmer

Sådan ser konstitueringen ud:

Borgmester: Henrik Hvidesten, Venstre

1. viceborgmester: Sadik Topcu, Socialdemokraterne

2. viceborgmester: Daniel Nørhave, Dansk Folkeparti

Fordelingen af formandsposter bliver således:

Klima- og Miljøudvalget: Klaus Hansen, Venstre

Plan- og Boligudvalget: Per Roos, Venstre

Kultur- og Trivselsudvalget: Per Nørhave, Dansk Folkeparti

Socialudvalget og Arbejdsmarkedsudvalget: Britta Nielsen, SF

Børne- og Undervisningsudvalget: Sadik Topcu, Socialdemokraterne

Ældreudvalget: Benny Christensen, Socialdemokraterne

Ud over V-A-F-O er partierne enige med B og C om indgåelse af en fælles valggruppe bestående af 19 ud af byrådets 21 medlemmer. På den baggrund repræsenteres både B og C også i Økonomiudvalget.

Økonomiudvalget kommer således til at bestå af:

Henrik Hvidesten, Venstre

Klaus Hansen, Venstre

Sadik Topcu, Socialdemokraterne

Lisbeth Andersen, Socialdemokraterne

Britta Nielsen, SF

Per Nørhave, Dansk Folkeparti

Daniel Nørhave, Dansk Folkeparti

Finn Andersen, Konservative

Torben Lollike, Radikale Venstre

Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App