SF vil gøre det gratis at køre med bussen på Lolland
Står det til SF på Lolland, skal busserne i fremtiden være gratis. Ifølge en trafikekspert vil tiltaget ikke have nogen effekt.
Det skal være gratis at køre med bussen på Lolland.
Det mener Per Kim Nielsen, der sidder i byrådet for SF i Lolland Kommune og er medlem af Klima-, Teknik- og Miljøudvalget.
Ifølge ham vil det få flere til at vælge offentlig transport til.
- Når det bliver gratis, så regner vi med, at flere vil tage bussen i stedet for at tage bilen, siger han.
Det er et rigtigt godt tiltag. Diesel- og benzinpriserne bliver jo ikke ligefrem billigere
På busstationen i Maribo og ved Lollands Centret er folk positivt stemte over for gratis busser.
- Det er et rigtigt godt tiltag. Diesel- og benzinpriserne bliver jo ikke ligefrem billigere, så hvis busserne var gratis, tror jeg, det ville gøre meget for os bilejere. Jeg ville tage bussen en gang i mellem for at spare på bilen, siger Christina Christensen.
- Det ville være perfekt. Så har alle en mulighed for at komme med bussen, det er jo ikke alle, der lige har råd til det hver dag, siger Nicolai Jørgensen, der bruger bussen hver dag til og fra skole.
Ekspert: Nye tiltag vil få meget lille effekt
Her i sendeområdet findes der forskellige initiativer med gratis busser.
I Slagelse kører tre gratis busruter, som alle er velkomne til at benytte mandag til fredag. På Stevns og Møn har man også forsøgt sig med gratis busser på udvalgte dage i ferier og i weekender.
Selvom flere på Lolland hilser et gratisinitiativ velkommen, er Harry Lahrmann, der er lektor og leder af forskergruppen for trafik på Aalborg Universitet, ikke optimistisk.
- Sandsynligvis vil det føre til meget lidt. Dem der bruger den kollektive trafik begynder at bruge den lidt mere. Det er sådan set det, siger han.
Ekspert: Derfor er det ikke en fordel at gøre busserne gratis
Det vil ikke få flere af dem, der ikke bruger den kollektive trafik til at begynde at bruge den?
- Meget, meget få. Det er jo det, der er det grundlæggende problem. Jo længere du kommer ud på landet, jo dårligere er det tilbud, du kan give, svarer han.
Per Kim Nielsen håber dog, at et gratis og mere tilpasset tilbud vil kunne lokke særligt to grupper over i bussen.
- Os der har biler kommer jo ikke til at skrotte den. Men vi kan se, at de ældre og de unge ikke kan få opfyldt deres behov, siger han.
Vibeke Grave (S), 2. viceborgmester i Lolland Kommune, er positivt stemt over for gratis busser.
Hun mener dog ikke, at tiltaget økonomisk kan løbe rundt og frygter også, at for mange fortsat vil bruge bilen.
- Man er lidt mere fri. Det er jo også noget med, hvad tid man skal møde på arbejde, siger hun og tilføjer:
- Vi har mange arbejdspladser, som opererer på forskellige tider af døgnet.
Vil gentænke det store buspuslespil
Udover gratis busser på vejene i Lolland Kommune ønsker Per Kim Nielsen at gentænke hele businfrastrukturen.
Han håber, at busafgange i fremtiden skal være mere fleksible og i større grad tilpasset borgernes behov, end han oplever i dag.
- Det fungerer ikke. Alle klager over, at der ikke kommer nogen busser, når de skal bruge dem, og de kører så sjældent. Folk kan ikke forså, at der kører store, tomme busser rundt, lyder det fra byrådspolitikeren.
Det er Movia, der står for den lokale busdrift i kommunen.
Ifølge Per Kim Nielsens egne beregninger er det dog muligt for kommunen at skabe en løsning, der både er billigere og mere effektiv end den, som Movia kan tilbyde.
Men skal en anden aktør stå for busdriften i Lolland Kommune, kræver det ifølge transportministeriet en ændring af loven om trafikselskaber, som skal vedtages af Folketinget.
Som loven er nu, er det nemlig kun få ø-kommuner, der er undtaget lovgivningen på området.