Fire ud af fem kandidater bor i storkredsen

Foto: TV ØST

75 ud af de 96 kandidater, der stiller op til folketingsvalget i Sjællands Storkreds, bor i kredsen.

På Lolland er to folketingskandidater i fuld gang med at samle underskrifter ind mod at stemme på kandidater, der ikke bor i opstillingskredsen. I Sjællands Storkreds er der dog god chance for at sætte kryds ved en kandidat, som bor i området.

75 ud af de 96 kandidater, som vi kan stemme på til det kommende folketingsvalg, bor i storkredsen, der dækker Lolland, Guldborgsund, Vordingborg, Næstved, Faxe, Køge, Greve, Roskilde, Holbæk, Kalundborg, Ringsted og Slagelse Kommuner.

- Vi synes, man skal stemme på lokale, der vil gøre noget for Lolland. Jeg er født her og kender de problemer, der er her, og derfor vil jeg med hjertet gøre noget for området, siger Claus Bakke (V), som sammen med Socialdemokraternes Kasper Roug indtil videre har samlet 100 underskrifter.

Vigtigere end nogensinde

Marie Louise Friderichsen (K) er en af dem, der også bor i kredsen. Hun bor i Nakskov og stiller op i Lolland og Næstved-kredsen og lægger vægt på at bo lokalt.

- Det er vigtigt, at jeg bor, hvor jeg er opstillet. Det har en enorm betydning at kunne tage den lokale temperatur. Og ved det her valg, er det vigtigere end nogensinde. For Danmark er ved at knække over. Det er vigtigt, at der er nogen, der kan tage vare på hele Danmarks interesser – også i områderne uden for København, siger hun.

 

 

Her kan du se, hvor kandidaterne bor:

A. Socialdemokraterne (7 ud af 11)

  • Astrid Krag – København
  • Henrik Sass Larsen – Køge
  • Jeannie Thorving Hansen – Haslev
  • Kaare Dybvad – København
  • Kasper Roug - Maribo
  • Lennart Damsbo-Andersen – Kettinge
  • Magnus Heunicke – Næstved
  • Mette Gjerskov – Roskilde
  • Ole Hækkerup – Dragør
  • Pernille Rosenkrantz-Theil – København
  • Rasmus Horn Langhoff – København
  • Tom Block Larsen – Slagelse

Radikale Venstre (6 ud af 8)

  • Emrah Tuncer – Holbæk
  • Henriette Bødewadt – Erikslev
  • Jan Heidebo – Jystrup
  • Jeppe Trolle – Roskilde
  • Rasmus Helweg Larsen – København
  • Sean Littlewood – Faxe
  • Troels Brandt – Slagelse
  • Zenia Stampe – København

C. Konservative (5 ud af 7)

  • Anette Brix – Holmegaard
  • Brian Mikkelsen – Hellerup
  • Brigitte Jerkel – Greve
  • Christian Wedell-Neergaard – Borup
  • Marie Louise Friedrichsen – Nakskov
  • Mikkel Lundemann Jensen – Store Heddinge
  • Rune Kristensen – København

F. SF (10 ud af 12)

  • Flemming Stenild – Nysted
  • Anne Mette Johnsen – Nykøbing F.
  • Ulla Birk Johansen – Præstø
  • Trine Mach – København
  • Michael Graakjær – Køge
  • Jacob Mark – Køge
  • Hans Kristiansen – Karlslunde
  • Tina Boel – Roskilde
  • Bente Juul Röttig – Tølløse
  • Dorte Skovgård – København
  • Ronja Rose Ravnskov – Sorø
  • Meta Fuglsang – Vordingborg

I: Liberal Alliance (9 ud af 10)

  • Villum Christensen - Slagelse
  • Andreas Hastrup - Sorø
  • Henrik Boye- Solrød Strand
  • Frederik Damgaard - Karlslunde
  • Knud Damgaard - København N
  • Kisser Franciska - Ringsted
  • Vibeke Hellmann - Nørre Alslev
  • Rikke Jakobsen - Korsør
  • Thomas Lunden - Grevinge
  • Thomas Vesth - Slagelse

Kristendemokraterne (8 ud af 8)

  • Martin Sørensen – Ruds Vedby
  • Lisbeth Rask Nielsen – Nykøbing Falster
  • Henning Østergaard-Christensen – Nykøbing Falster
  • Lasse Carl Hagendam Rasmussen – Nykøbing Falster
  • Jacob Hellwing – Vordingborg
  • Egon Bjarne Jakobsen – Næstved
  • Per Kristensen – Jyllinge
  • Mette Guldager Andersen – Slagelse

O. Dansk Folkeparti (12 ud af 12)

  • Søren Espersen – Lundby
  • René Christensen – Nykøbing Falster
  • Liselott Blixt – Greve
  • Karin Nødgaard – Jystrup
  • Henrik Brodersen – Rude
  • Merete Dea Larsen – Roskilde
  • Per Nørhave – Ringsted
  • Jeppe Jakobsen – Kalundborg
  • Heino Hahn – Stensved
  • Thomas Palmskov – Næstved
  • Gert Poul Christensen – Greve
  • Eric Steffensen – Stokkemarke

V. Venstre (7 ud af 12)

  • Benedikte Ask Skotte – Valby
  • Bertel Haarder – København
  • Claus Bakke – Nykøbing Falster
  • Flemming Damgaard Larsen – Kirke Hyllinge
  • Jacob Jensen – Tølløse
  • Jens Hald – Roskilde
  • Karsten Nonbo – Lov
  • Lars Løkke Rasmussen – København
  • Louise Schack Elholm – Sorø
  • Marcus Knuth – København
  • Morten Dahlin – Greve
  • Vibeke Nørly – Espergærde

Ø. Enhedslisten (8 ud af 12)

  • Christian Juhl – Silkeborg
  • Eva Flyvholm – Valby
  • Jonathan Simmel – København
  • Bruno Jerup – Herlufmagle
  • Per Søren Markmøller – Bandholm
  • Troels Juel – København
  • Martin Graff Jørgensen – Bogø
  • Bente Lerche-Thomsen – Nykøbing Falster
  • Carsten Oddershede – Greve
  • Ivan Mott – Roskilde
  • Finn Klarskov Sommer Jensen – Faxe
  • Anker Schjerning – Slagelse

Å. Alternativet (2 ud af 3)

  • Søren Rønhede – Vordingborg
  • Rasmus Nordqvist – København
  • Lea Jannerup Lie – Korsør

 

08:53 Luk video

 

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App