Bosted får påbud for rod med medicin og journaler

Claus Storm, har været forstander for Horisonten siden januar 2022. Han er overrasket over, hvor alvorligt det har stået til.

I foråret blev direktøren for bostedet Horisonten fyret og politianmeldt for svindel med offentlige midler. Nu rejser også Styrelsen for Patientsikkerhed kritik.

Horisonten, der er et bosted på Stevns, er atter en gang løbet ind i udfordringer. Bostedet var senest i april omdrejningspunkt for en opsigtsvækkende fyring af stedets stifter og direktør.

Denne gang er det Styrelsen for Patientsikkerhed, som har tildelt bostedet – der huser cirka 60 unge med særlige behov – et påbud.

- Det er brandærgerligt, at vi er kommet ud i at have fået de her påbud, siger Claus Storm, der har været forstander for Horisonten siden januar 2022.

Jeg havde ikke overhovedet en fornemmelse af, hvor galt fat det stod til

— Claus Storm, forstander, Horisonten

Påbuddet er kommet efter, at Styrelsen for Patientsikkerhed i marts kom på besøg for at føre tilsyn.

Styrelsen havde modtaget en henvendelse fra en bekymret pårørende til en elev på stedet. Og nu har styrelsen – her tre måneder senere – givet et påbud.

Da styrelsen førte tilsyn i marts, bemærkede styrelsen blandt andet, at der ikke var orden i medicinhåndteringen.

- Jeg tiltrådte 15. januar. Jeg havde ikke overhovedet en fornemmelse af, hvor galt fat det stod til, siger Claus Storm.

Påbud fra Styrelsen for Patientsikkerhed

Styrelsen for Patientsikkerhed har den 28. juni 2022 givet påbud til Horisonten, Stevns Kommune om at få styr på:

Medicinhåndtering

Journalføring

Sygeplejefaglige vurderinger

Udarbejdelse og implementering af visse instrukser til medarbejderne

Kilde: Styrelsen for patientsikkerhed

Claus Storm mener også, at udfordringerne til dels hænger sammen med, at den nu forhenværende direktør i april – altså en måned efter Styrelsen for Patientsikkerhed havde været på besøg – blev bortvist og meldt til politiet af bestyrelsen, anklaget for at have svindlet med offentlige midler.

- Der var det også en overraskelse for mig, hvor alvorligt det faktisk er. Og en endnu større overraskelse over, at den tidligere ledelse desværre ikke har håndteret tingene med den alvor, det fortjener.

Har lavet en plan

Nu skal Horisonten forsøge at komme påbuddene til livs, og det kræver flere tiltag, fortæller Bente Møller, der er enhedschef i Styrelsen for Patientsikkerhed:

- Man skal have styr på medicinhåndteringen, og det vil sige, der skal laves en del instrukser, og man skal sikre sig, at medarbejderne kender til dem og følger dem.

- Så det er en stor opgave, påpeger hun.

Botilbuddet har i første omgang ansat sygeplejerske, Marleen Askgaard, der har erfaring fra et ungdomspsykiatrisk afsnit:

- Der skal noget mere struktur til, og personalet skal vide, hvad deres ansvar og deres arbejdsområder er – også skal (alt, red.) dokumenteres.

Sygeplejerske, Marleen Askgaard, der har erfaring fra et ungdomspsykiatrisk afsnit, skal være med til at rette op på de kritiske forhold hos Horisonten. | Foto: Tina Mortensen - TV2 ØST

Påbuddene er kommet tre måneder efter, at styrelsen kom forbi.

Forstander Claus Storm tror selv på, at udfordringerne er løst, næste gang styrelsen banker på.

- Det tror jeg, fordi vi rent faktisk kan dokumentere, at nu har vi en plan – det er en plan, vi er i gang med at implementere, siger han.

Den forhenværende direktør for Horisonten, Paw Koch, har ikke ønsket at stille op til interview, men han afviser forstanderens kritik og mener, at ansvaret ligger hos ledelsen.

Nyhedsoverblik

Vej lukket efter færdselsuheld: To personer kørt på sygehuset

play-circle LYT
Foto: Per Rasmussen

To personer er kørt på sygehuset efter et færdselsuheld på Nystedvej syd for Sakskøbing torsdag eftermiddag.

Det oplyser vagtchef Jesper Skotte, der modtog meldingen klokken 13.19.

- Vi frygter, det kan være alvorligt. Derfor har vi rekvireret en bilinspektør, forklarer vagtchefen.

Han oplyser klokken 15.30, at vejen vil være lukket ind til videre.

Klokken 15.30 har der ifølge Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi været seks færdselsuheld i politikredsen i løbet af 2,5 time inklusive det omtalte på Nystedvej.

Lolland Kommune: Nu kan man gå på Trekantsøen

play-circle LYT
Nu kan man gå på den frosne Trekantsø på Refshalevej i Maribo. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Isen på Trekantsøen i Maribo er nu tyk nok til at gå på.

Det har Lolland Kommune vurderet sammen med Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi. Is-tykkelsen måles løbende og skal som minimum være 13-18 centimeter tyk.

Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at Søndersø ved siden af ikke er til at gå på grundet strømforhold, der gør isen tynd.

Kommunen minder også om, at al færdsel på isen på Trekantsøen er på eget ansvar, og at man selv er opmærksom på isens tilstand.

Lokaltog varsler risiko for aflysninger

play-circle LYT
Foto: Frederik Thorup - TV2 ØST

Det kraftige snevejr kan føre til både forsinkelser og aflysninger på en række sjællandske lokalbaner.

Lokaltog oplyser, at togdriften på navnlig Østbanen, Odsherredsbanen, Tølløsebanen og Lollandsbanen kan blive påvirket af vejret.

- Derfor må der forventes forsinkelser og i perioder også aflysninger, skriver Lokaltog på virksomhedens hjemmeside.

- Lokaltog følger situationen tæt og arbejder løbende på at opretholde en så stabil drift som muligt.

Rejsende opfordres til at følge trafiksituationen på Rejseplanen, som opdateres løbende. Der vil desuden være højtaler-information på stationerne.

Følg situationen med snevejret i TV2 ØSTs liveblog.

Ikke alle vil få besøg af skraldebilen, skriver kommune

play-circle LYT
Næstved Kommune råder til at rydde sne for at gøre plads til skraldebilen. Genrefoto. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

De tilsneede veje kan gøre det svært for skraldebilen at nå frem særligt på mindre veje.

Det oplyser Næstved Kommune i et Facebook-opslag, hvor den kommer med råd og mulige løsninger til beboerne.

Kommunen råder til at salte og at rydde indkørsler, adgangsveje og standpladser for sne. Hvis det ikke er tilfældet, har skraldemanden ret til at undlade at tømme beholderen, så de ikke risikerer at komme til skade.

Veje og områder, hvor skraldet ikke kan tømmes, vil få besked via affaldsappen "NK Affald", der opdateres løbende. Disse adresser bliver genbesøgt, så snart vejr- og vejforhold tillader det.

Det gælder for både private ejendomme, offentlige veje og fællesveje. Adresser, der ikke er tilstrækkeligt saltet og ryddet for sne, vil ikke blive genbesøgt.

Er skraldespandende fyldt op, er det stadig muligt at aflevere overskydende affald på genbrugspladser samt i de offentlige affaldssøer i Næstved midtby, oplyser kommunen.

Mads Mensah stopper på landsholdet

play-circle LYT
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Efter mere end 14 år og 225 landskampe i rødt og hvidt, har Mads Mensah besluttet at lægge landsholdstrøjen på hylden.

Det skriver Dansk Håndbold på sin hjemmeside.

Dermed blev EM-finalen den sidste landsholdskamp for Mensah.

- Det har været et enormt privilegium at repræsentere Danmark. At trække landsholdstrøjen over hovedet 225 gange er noget, jeg er ufatteligt stolt af, siger Mads Mensah i en pressemeddelelse. Jeg har givet alt, hvad jeg havde, hver gang jeg har været af sted med landsholdet. Nu er tiden kommet til at give stafetten videre og prioritere nye kapitler – både i klubregi og privat.

Mads Mensah Larsens landsholdsmeritter

  • 225 landskampe

  • 341 mål

  • Debut i juni 2011 mod Brasilien

  • Frem til sit landsholdsstop den spiller i truppen med flest kampe for Danmark med 225

  • Overhalede under EM Jesper Nøddesbo på landskampsranglisten, og indtager aktuelt en 11. plads

OL

  • Guld: 2016

  • Sølv: 2021

VM

  • Guld: 2019, 2021, 2023, 2025

  • Sølv: 2013

EM

  • Guld: 2026

  • Sølv: 2014, 2024

  • Bronze: 2022

Kilde: Dansk Håndbold

Mads Mensah fortsætter i Skjern Håndbold, hvor han har kontrakt i yderligere tre sæsoner.

Melder om markant mangel på arbejdskraft

play-circle LYT
Mange virksomheder melder om mangel på hænder.

Langt de fleste industrivirksomheder i Region Sjælland mangler kvalificeret arbejdskraft. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal, hvor 77 procent af virksomhederne i regionen oplyser, at de mangler faglærte medarbejdere.

Manglen på arbejdskraft rammer produktionen direkte og kan få konsekvenser for både virksomheder og ansatte. Ifølge Dansk Metal risikerer virksomhederne at måtte sige nej til ordrer, mens de nuværende medarbejdere presses til mere overarbejde.

- Når så mange virksomheder mangler kvalificeret arbejdskraft, er det ikke holdbart i længden. Det slider på medarbejderne og hæmmer virksomhedernes muligheder for at udvikle sig, siger Erik Bjørsted, der er cheføkonom i Dansk Metal.

Undersøgelsen bygger på svar fra Dansk Metals tillidsrepræsentanter og peger på, at der ikke uddannes nok faglærte til at dække behovet. Samtidig opfordrer Dansk Metal til, at flere virksomheder investerer i automatisering og robotter, så produktionen kan øges uden behov for tilsvarende flere hænder.

Åbner for store investeringer mod højt grundvand

play-circle LYT

En ny bekendtgørelse gør det muligt for spildevandsselskaber at lave fælles løsninger mod højtstående grundvand i boligområder. Det oplyser Miljø- og Ligestillingsministeriet.

I dag er omkring 450.000 boliger i Danmark truet af grundvand, der står så højt, at det kan give vand i kældre og skade bygningernes fundamenter. De fleste af boligerne ligger i områder med kloak. Hidtil har husejerne selv skullet håndtere problemerne, ofte med dyre og besværlige løsninger.

Med de nye regler kan spildevandsselskaber i stedet lave fælles løsninger for hele boligområder, hvis det samlet set er billigere og bedre end at lade hver husejer klare det selv. En ny beregningsmodel skal sikre, at udgifterne til de fælles løsninger ikke bliver højere end de skader, de skal forhindre.

Et forsigtigt skøn viser, at ordningen kan føre til investeringer på omkring 60 milliarder kroner over de næste 75 år.

Miljøminister Magnus Heunicke (S) siger, at højtstående grundvand er et alvorligt problem for mange boligejere, og at fælles løsninger kan være den mest effektive måde at beskytte hele kvarterer på.

Inviterer til borgermøde om flådestation

play-circle LYT
Borgerne bliver inviteret til møde om Flådestation Korsørs fremtid. Foto: Slagelse Kommune

Slagelse Kommune inviterer borgere og naboer til borgermøde om en ny lokalplan for Flådestation Korsør, som netop nu er i offentlig høring.

Baggrunden for lokalplanen er Søværnets ønske om at renovere og udvide flådestationens kaj- og moleanlæg, så basen fortsat kan fungere som en tidssvarende arbejdsplads for Søværnets skibe. Lokalplanen fastlægger rammerne for udvidelse af havneanlæggene, etablering af nye landarealer og mulighed for ny bebyggelse. Den øvrige del af flådestationen berøres ikke.

- Flådestation Korsør er en vigtig arbejdsplads og af stor national betydning. Derfor er det vigtigt med en åben dialog om, hvordan området kan udvikles i de kommende år, siger formand for erhvervs-, udviklings- og landdistriktsudvalget, Karin Tellerup Have (K) i en pressemeddelelse.

På borgermødet gennemgår Slagelse Kommune lokalplansforslaget. Flådestationen deltager sammen med Etablissement- og Terrænkommando, og garnisonskommandant John M. Nielsen er også til stede for at svare på spørgsmål.

Lokalplanforslaget er i høring frem til den 27. marts. Deltagelse i borgermødet kræver tilmelding senest den 22. februar via Slagelse Kommunes hjemmeside. Mødet holdes onsdag den 25. februar klokken 17 til 18 på Dahlsvej 3 i Korsør.

Haslevskoler beder forældre holde børn hjemme

play-circle LYT
Vibeengskolen er en af skolerne i Haslev, der fredag kun tilbyder nødpasning. Foto: Astrid Rosholm Olling

Haslevskolerne beder forældre hente børn tidligt torsdag og om muligt holde dem hjemme fredag på grund af varslet kraftigt snevejr.

Beskeden er sendt via Aula til forældre på Nordskovskolen, Sofiendalskolen, Vibeengskolen og Terslev Skole i Haslev, hvor ledelsen forventer, at vejret vil gøre det svært for alt personale at komme frem. Skolerne forbereder nødpasning og en alternativ skoledag for de elever, der alligevel møder op fredag.

- Skolen og SFO vil være åben, men det vil være nødpasning, skriver skoleleder Susanne Meyer Christensen i brevet til forældrene. Hvis forældre vælger at holde barnet hjemme, skal de give besked til klasselæreren, så fraværet kan registreres som lovligt.

- Vores vigtigste hensyn er børnenes sikkerhed og trivsel, både i forhold til transport til og fra skole og i løbet af skoledagen. Vi følger udviklingen i vejret tæt og melder naturligvis ud, hvis der sker ændringer, skriver skolelederen.

En lignende besked er også sendt til Rudolf Steiner Skolen Vordingborg.

Politikredse hæver beredskab

play-circle LYT
Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Lokale beredskabsstabe er torsdag formiddag trådt sammen i både Midt- og Vestsjællands Politi og Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Her deltager blandt andre politi, redningsberedskab, Forsvaret, Beredskabsstyrelsen og de lokale vejvæsener. I den sydlige politikreds er beredskabsstaben fortsat samlet, og niveauet for indsatsen er endnu ikke meldt ud.

Beredskabskredsene samles ved større hændelser, der kræver tværfaglig koordinering på tværs af samfundet, og politiet leder arbejdet.

I Midt- og Vestsjællands Politikreds er beredskabet aktiveret på stabsniveau, som er trin to på en skala med tre niveauer. Det øverste trin bruges normalt ved særligt alvorlige, omfattende eller langvarige indsatser og kan tages i brug, hvis situationen udvikler sig.

- Vi har holdt et møde i formiddag, og planlægger at holde endnu et møde først på eftermiddagen, hvor vi vurderer situationen, lyder det fra kommunikationschef Thomas Kristensen fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Vi følger situationen i vores liveblog.

Nyt turistprojekt ser dagens lys

play-circle LYT
Målet er at få flere turister til Nakskov. Foto: Stina Jørgensen

Nakskov Handel & Erhverv sætter nu gang i et større udviklingsprojekt, der skal styrke turisme og oplevelsesøkonomi i Nakskov og på Vestlolland.

Projektet skal omsætte en samlet turismestrategi til konkrete indsatser og samle erhverv, foreninger, kulturinstitutioner og offentlige aktører om en fælles retning.

Baggrunden er en turisme- og befolkningsanalyse fra 2025 og et oplæg til en overordnet strategi for området. Strategien arbejder frem mod 2030 med mål om blandt andet højere turismeomsætning, længere ophold, flere overnatningsmuligheder og nye events med national gennemslagskraft.

Projektet gennemføres som et toårigt procesforløb med fokus på samarbejde og bred inddragelse. Målet er at styrke besøgsøkonomien og skabe bedre rammer for erhvervsudvikling, arbejdspladser og bosætning på Vestlolland.

Som led i opstarten inviterer Nakskov Handel & Erhverv til et stormøde tirsdag den 25. februar på Nakskov Bibliotek, hvor analysen og strategien præsenteres, og deltagerne kan bidrage til de kommende indsatser.

Projektet er støttet af LAG Sydhavsøerne.