Unge trænger ind i nedlagt mølle: Naboer frygter for sikkerheden

Naboerne - til den gamle, forladte dampmølle midt i Ringsted - står magtesløse. Unge mennesker trænger ind i den høje bygning. De opholder sig i den, og de bruger taget til dødsensfarlig leg. Det er ulovligt. Og problemet har været kendt hos myndighederne I årevis. Men det stopper ikke de unge.
/2

Naboer til en nedlagt dampmølle i Ringsted har i årevis været vidner til unges farefulde leg i den faldefærdige bygning.

I mere end 11 år har unge fra Ringsted brugt den forladte gamle dampmølle som tilholdssted - især i weekenderne.

Naboer har været vidner til deres farefulde leg og i forrige uge kulminerede det, da nogle unge smed en betonflise ned fra 30 meters højde.

- Vi hørte et kæmpe brag, og det første, der gik igennem hovedet på os, var, at nu var der nok en, der var faldet ned. Men det var en stor betonflise, som de unge smed ned fra 30 meters højde, fortæller Rikke Falkenberg Kofoed, nabo til den forladte bygning.

Naboerne frygter for deres sikkerhed

Siden 2005 har unge fra Ringsted brugt den forladte bygning som tilholdssted. Og naboerne frygter for både de unges sikkerhed og deres egen.

- Vi inde i vores haver føler os jo truet, Hvornår ryger der sten herind? Vi har set flasker blive smidt ned hundrede gange, men den her betonflise var lidt værre, siger Rikke Falkenberg Kofoed.

De unge trænger ulovligt ind i bygningen og op på taget og selv afspærringer og låse kan ikke holde dem væk - fortæller flere naboer.

- Den ene af dem løber blandt andet rundt med et halvandet meter langt koben, som vi tydeligvis kunne høre blev brugt til at smadre ruder, ødelægge inventar og sikre sig adgang til de forskellige rum derinde sikkert, fortæller Johnny Kristiansen, der bor klods op og ned af den gamle dampmølle.

Ejer har forsøgt at stoppe de unges indtrængen

Hverken ejeren af bygningen, politi, SSP-konsulenter eller kommunens tekniske forvaltning har haft held med at sætte en stopper for de unges farefulde færden i den faldefærdige bygning.

- Vi er i tæt dialog med ejeren, og han sørger hele tiden for at få spærret af, men de unge brækker hul i væggen. De har værktøj med til at gøre det. Jeg er ærgelig over det her. Bygningen er meget farlig, og de unge løber en kæmpe risiko. Jeg må applere til de unge og deres forældre, for hvis de unge vil ind, så kommer de ind, siger Ringsteds borgmester Henrik Hvidesten (V).

Men naboerne til den faldefærdige bygning er utålmodige.

- Jeg ved, at der er rigtig mange gange er forsøgt at blive lukket af herinde , men de bryder jo bare igennem. Jeg frygter virkelig, at der er nogle der kommer til skade, slutter Rikke Falkenberg Kofoed.

Mandag mødes ejeren af bygningen med politiet og kommunen for at drøfte, hvordan de kan forhindre de unges færden i bygningen.

Nyhedsoverblik

Jacob Mark vil i Folketinget igen

play-circle LYT

SF-profilen Jacob Mark vender tilbage til politik. Han stiller op til Folketinget ved valget senere i år. Det siger han torsdag til TV 2 og Altinget.

Det er ellers kun lidt over et år siden, han forlod Christiansborg. Dengang trak han sig, fordi han var ramt af alvorlig stress, der var tæt på at koste ham synet.

Men nu er han altså klar igen. Han forklarer, at han har fået det godt, og at den politiske lyst stadig fylder. Ved seneste valg var Jacob Mark en af landets største stemmeslugere med over 31.000 personlige stemmer.

Færre boliger til salg

play-circle LYT
Der er færre af alle typer huse til salg i regionen. Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Udbuddet af boliger på Sjælland og øerne fortsætter med at falde. Nye tal fra Boligsiden viser, at der ved indgangen til februar 2026 kun er 4.133 villaer og rækkehuse til salg i Region Sjælland.

Det er 3,3 procent færre end måneden før og 18,1 procent færre end på samme tidspunkt sidste år.

Også ejerlejlighederne bliver stadig færre. Der er aktuelt 335 ejerlejligheder til salg i regionen. Det svarer til et fald på 9,0 procent den seneste måned og 37,0 procent sammenlignet med februar sidste år.

Sommerhusmarkedet følger samme udvikling. Antallet af sommerhuse til salg i Region Sjælland er nu 1.081. Det er 4,7 procent færre end måneden før og 9,0 procent færre end for et år siden.

Ifølge Boligsiden skyldes det lavere udbud et højt aktivitetsniveau på boligmarkedet, hvor mange boliger fortsat bliver sat til salg, men hurtigt bliver handlet.

Offentlige hjemmesider fungerer igen efter nedbrud

play-circle LYT

Flere store offentlige hjemmesider er igen tilgængelige.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen efter et nedbrud på nogle timer onsdag aften.

Leverandøren arbejder på at undersøge, hvad der forårsagede problemet samt at stabilisere systemet.

Der kan måske opleves en smule ustabilitet, lyder det fra styrelsen.

Ved 18-tiden lød det, at offentlige digitale løsninger var utilgængelige.

- Der kan ikke logges ind på hjemmesider som for eksempel skat.dk, borger.dk og sundhed.dk, lød det.

Det skyldtes problemer med den offentlige loginløsning NemLog-In.

Leverandøren af løsningen arbejder fortsat på at undersøge fejlen, men det er allerede nu igen muligt at logge ind på de offentlige tjenester.

MitID var ikke berørt af fejlen og kunne bruges til betalinger online.

Det fremgår endnu ikke, hvad problemet skyldtes.

Flere offentlige hjemmesider er nede

play-circle LYT

Offentlige digitale løsninger er i øjeblikket utilgængelige.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen til Ritzau onsdag aften.

- Der kan ikke logges ind på hjemmesider som for eksempel skat.dk, borger.dk og sundhed.dk, lyder det.

Det skyldes problemer med den offentlige loginløsning NemLog-In.

Leverandøren af løsningen arbejder på at få lokaliseret og udbedret fejlen, så det igen bliver muligt at logge ind på de offentlige tjenester.

MitID er ikke berørt af fejlen og kan bruges til betalinger online.

Det fremgår ikke, hvornår problemet er udbedret, eller hvad det skyldes.

Togmangel og sne giver aflysninger

play-circle LYT
Sne og mangel på driftsklart materiel giver DSB udfordringer i de kommende otte dage. Foto: Seerfoto / privat

Togtrafikken bliver udfordret på fire centrale strækninger de kommende otte dage.

Togtrafikken bliver udfordret på fire centrale strækninger de kommende otte dage.

Der vil køre færre myldretidstog på strækningerne København H - Kalundborg, CPH Lufthavn - Slagelse/Odense, København H - Fredericia og Fredericia - Aarhus H.

Det gælder fra torsdag den 5. februar til og med fredag den 13. februar.

Det oplyser DSB.

Årsagen er mangel på driftsklart materiel.

Oveni bliver landets største togselskab også udfordret af vejret de kommende dage, hvor Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har varslet snestorm.

Banedanmark har på baggrund af drøftelser med DMI bedt DSB reducere trafikken.

Derfor kører der færre supplerende myldretidstog mellem Helsingør og København H samt mellem København H og Kalundborg torsdag eftermiddag, fredag morgen og fredag eftermiddag.

Borgmester vil i praktik på plejehjem

play-circle LYT
I næste uge skal Andreas Karlsen i praktik på plejehjemmet Knud Lavard Centret i Ringsted. Foto: Ringsted Kommune

Det ligger ikke til den gængse opfattelse af jobbet som borgmester at trække i uniform og deltage i arbejdet på kommunens plejehjem, skoler eller daginstitutioner.

Ikke desto mindre er det vigtigt at gøre det, fortæller Andreas Karlsen (K), der netop har rundet sin første måned som borgmester i Ringsted Kommune.

I næste uge skal han derfor i praktik på plejehjemmet Knud Lavard Centret i Ringsted.

- Jeg har et ønske om at blive klogere på både vores medarbejderes arbejdsdag og hverdagen for de af vores borgere, der bor på plejehjem, fortæller han.

Borgmesteren har allerede en smule erfaring med praktik. Som byrådsmedlem gik han også i praktik. Dengang besøgte han en skole og hjemmeplejen.

- Jeg vil prioritere at komme rundt og opleve vores medarbejderes hverdag. Og selvom jeg godt ved, at man vil tænke det ind, når borgmesteren kommer forbi, så er det et forsøg fra min side på at komme så tæt på som muligt, siger Karlsen og tilføjer:

- Det er noget jeg ved flere borgmestre rundt om i landet har brugt og det synes jeg er oplagt at gøre som ny borgmester. Jeg ved, Michael Ziegler fra Høje Taastrup, Christina Krzyrosiak Hansen fra Holbæk og Carsten Rasmussen fra Næstved har gjort det samme.

Antallet af influenzatilfælde stiger

play-circle LYT
Et tegn på influenza kan være pludselig opstået høj feber med kulderystelser. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Influenzaforekomsten er fortsat på et højt niveau, og både antallet af tilfælde og indlæggelser stiger.

Det skriver Statens Serum Institut onsdag i sin ugentlige opdatering af luftvejssygdomme.

For covid-19 befinder forekomsten sig fortsat på et middel niveau, og antallet af tilfælde og indlæggelser er sammenlignelige med de seneste uger.

Også forekomsten af RS-virus ligger på et middel niveau - dog med en stigning i tilfælde og indlæggelser.

I sidste uge sagde overlæge Bolette Søborg fra SSI, at influenzasmitten er på et niveau, hvor det "kan mærkes ude på sygehusene".

Sæsonen for influenza i Danmark varer typisk fra december til marts.

Det er især personer over 65 år og andre med sygdom, der påvirker immunforsvaret, som har øget risiko for et alvorligt influenzaforløb ifølge SSI.

Symptomer på influenza kan være pludselig opstået høj feber med kulderystelser, muskelømhed og hovedpine, der ledsages af en markant sygdomsfornemmelse.

Kongeparrets sommertogt lægger vejen forbi Holbæk

play-circle LYT
(Arkivfoto) Foto: Per Rasmusssen

Når Deres Majestæter Kongen og Dronningen skal på årets sommertogt, lægger de også vejen forbi Holbæk med Kongeskibet Dannebrog.

Det skriver Holbæk Kommune i en pressemeddelelse.

Det er torsdag den 4. juni, at kongeparret lægger til kaj i Holbæk, og kommunen er allerede i gang med forberedelserne.

Sidste gang et sommertogt med Kongeskibet Dannebrog gik til Holbæk Kommune var i 2013, hvor H.M. Dronning Margrethe og Prins Henrik gæstede Orø.

En investering i kommuner som Holbæk, sagde borgmesteren

play-circle LYT
Borgmester Christina K. Hansen (S) ved dagens pressemøde. Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Her til eftermiddag præsenterede Socialdemokratiet ved et pressemøde "en ny vision for folkeskolen".

Foruden statsminister Mette Frederiksen (S), finansminister Nicolai Wammen (S) og børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) deltog også borgmester i Holbæk, Christina Krzyrosiak Hansen (S), i præsentationen.

Det socialdemokratiske forslag indebærer blandt andet, at der afsættes en halv milliard kroner til at undgå skolelukninger i landdistrikterne - noget, som ifølge Christina Krzyrosiak Hansen især vil komme Holbæk Kommune til gode.

- Der, hvor jeg kommer fra, har vi haft en skole, der måtte lukke. Ikke fordi det ikke var en god skole, men fordi den var for dyr at drive. Det er et forslag, der virkelig kommer til at betyde meget i de mindre kommuner, sagde Christina Krzyrosiak Hansen og fortsatte:

- Den halve milliard, vi sætter af til landdistrikterne, vil være et værn mod skolelukninger. I Holbæk har vi også brug for en økonomisk investering i folkeskolen.

Lad harekillingen være - ellers risikerer du at slå den ihjel

play-circle LYT
Harekillinger er selvstændige fra fødslen og har ikke brug for hjælp. Foto: Michael Carlsen / Dyrenes Beskyttelse

Hvert år modtager Dyrenes Beskyttelse flere hundrede henvendelser fra borgere, der er bekymrede for harekillinger, som ligger alene i landskabet.

Enlige harekillinger er dog helt normale at se fra slutningen af januar og er faktisk et tegn på, at naturen fungerer, som den skal, oplyser Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.

Den fede mælk, som harekillinger får fra deres mor, sikrer nemlig energi nok til, at de kan holde varmen og klare sig selv.

- Harekillingens overlevelsesstrategi er at ligge helt stille for sig selv. De er født med et meget kraftigt stressberedskab, og når et menneske samler dem op, går kroppen i alarm - også selvom de ikke bevæger sig, fortæller Michael Carlsen, der er biolog hos Dyrenes Beskyttelse, i pressemeddelelsen.

- Den stress kan være så voldsom, at harekillingen dør. Derfor er den eneste rigtige hjælp at lade den være, siger han.

Man bør derfor kun handle, hvis man ser en harekilling, som er tydeligt skadet eller syg.

- I de tilfælde kan Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 kontaktes for rådgivning, skriver dyreorganisationen.

Sundhedsprojekt i Slagelse får millionindsprøjtning

play-circle LYT
Slagelse Kommune, Diabetesforeningen, FOB og Slagelse Boligselskab har fået tildelt 3,2 millioner kroner til projektet 'Helbred og handlekraft'. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Sundhedsstyrelsen har netop tildelt 3,2 millioner kroner til projektet 'Helbred og handlekraft', som fremmer sundhed og forebyggelse i tre almene boligområder.

Det oplyser Slagelse Kommune i en pressemeddelelse.

- Det handler om at skabe mere lighed i sundhed og dermed give flere mennesker mulighed for at leve et sundere liv, uanset hvor de bor og hvilke forudsætninger, de har, udtaler Anne Bjergvang (S), der er formand for Sundhedsudvalget i Slagelse Kommune, i pressemeddelelsen.

- Det handler også om at skabe handlekraft og håb i hverdagen, og derfor er vi virkeligt glade for nyheden om Sundhedsstyrelsens tilsagn, siger hun.

'Helbred og handlekraft' har til formål at klæde borgere på som "lokale sundhedsambassadører", der kan motivere til sunde vaner og trygge fællesskaber.

Projektet er udviklet i samarbejde mellem Slagelse Kommune, Slagelse Boligselskab, FOB og Diabetesforeningen og løber fra marts 2026 til udgangen af 2028.

Novo har sagt farvel til næsten 4600 ansatte i Danmark

play-circle LYT
Novo Nordisk-hovedkontoret i Bagsværd. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Næsten hver syvende Novo Nordisk-medarbejder i Danmark er forsvundet hen over det seneste år.

Det viser tal, som medicinalkoncernen har offentliggjort onsdag i forbindelse med præsentationen af årsregnskabet for 2025.

Knap to tredjedele af de danske ansatte er beskæftiget i produktionen, hvori størstedelen af Novo Nordisks fabrik i Kalundborg arbejder.

Novo Nordisk meldte i september ud, at man ville finde besparelser for otte milliarder kroner på det årlige lønbudget og varslede, at man ville afskedige 9000 af de 78.400 ansatte på globalt plan.

5000 af de 9000 fyringer skulle findes i Danmark, og noget tyder altså på, at sparerunden er eksekveret som planlagt.

I hvert fald var der ved årsskiftet 4572 færre ansatte i Danmark - sammenlignet med sidste år ved samme tid.

Novo Nordisk fortæller, at selskabet i dag har 29.613 ansatte i Danmark, svarende til 43 procent af de omkring 69.000 ansatte globalt.