Skoleudflugt gav uventet bonus - fandt længe savnet rumteleskop i skov 

Her ses dele af teleskopet og dets faldskærm i et træ i skoven ved Næstved.

Det var en underviser og en 10-årig dreng, der fandt det savnede rumteleskop fra DTU Space i en skov ved Næstved for to uger siden. 

- Det lignede mest af alt affald i skoven - og min første tanke var da også at tage det med hjem og smide det ud.

Sådan fortæller Søren Egesberg, der for to uger siden var med til at finde et savnet rumteleskop i en skov lige øst for Næstved.

Det er ikke et sted, man lige kommer. Det er meget vildt

— Søren Egesberg, rumteleskop-finder, Næstved

Søren Egesberg er underviser og naturformidler på Gedebjerg Skole, der er et tilbud for elever med særlige behov. Her bruger de naturen som en vej til at skabe læring - og teleskopet blev fundet på en tur, som han var på med en 10-årig. Turen gik langt ind i det militære øvelsesterren ved Næstved, lige nord for Rønnebæk - ikke langt fra veterancenteret.

- Området er totalt ufremkommeligt, og eleven og jeg havde søgt herind, fordi det er noget af det mest uberørte skov i området. Her gik vi ad en dyreveksel i et forsøg på at se dyre- og fugleliv. Og så var det, at vi så resterne af teleskopet i skovbunden. Det lignede mest af alt rød plastik rundtomkring en aluminiumskasse, fortæller han i dag.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Her ses selve teleskopet i skovbunden.

Lignede styrtet drone

Da de to nærmede sig resterne af teleskopet var deres første tanke, at der var tale om en nedstyrtet drone eller fjernstyret helikopter.

- Der var sølvpapir og knuste propeller omkring det. Men så var der også en kasse med noget, der lignede et dyrt kamera. Og så var det, at jeg tænkte, at det nok ikke bare var skrald - uden at jeg vidste, hvad pokker det egentlig var, fortæller han.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Søren Egesberg, der sammen med en elev fandt rumsonden. Her ses han med sin hund. | Foto: Jens Nielsen - TV Kalundborg

Området beskrives som nærmest totalt ufremkommeligt - og at komme der kræver både store gummistøvler og en særlig vilje til at gå igennem tæt krat.

- Det er ikke et sted, man lige kommer. Det er meget vildt. Men vi tog derud, fordi jeg ofte har fundet gevirer og andet fra hjorte, fortæller han.

Artiklen fortsætter efter kortet.

  | Foto: Jakob Olling - TV2 ØST

Eksperiment med dyrebare data

I virkeligheden var der tale om et videnskabeligt eksperiment fra DTU Space, der havde sendt et teleskop op til kanten af rummet under en stor heliumsbalon.

Efter det blev sendt op den 20. januar tabte holdet imidlertid kontakten med teleskopet, mens det var på vej mod jorden.

Ombord var en række instrumenter til dels at stabilisere teleskopet og lave forsigtig navigation - men også tage billeder af rummet og Jorden fra mere end 20 kilometers højde.

Artiklen fortsætter efter billederne, der alle er taget af rumteleskopet på vejen ned.

Her ses billeder fra rumteleskopet, mens det i meget høj fart faldt mod jorden. Under faldet rystede sonden meget, hvilket er årsagen til, at horisonten på billederne ikke er lige.
Her ses billeder fra rumteleskopet, mens det i meget høj fart faldt mod jorden. Under faldet rystede sonden meget, hvilket er årsagen til, at horisonten på billederne ikke er lige.
Her ses billeder fra rumteleskopet, mens det i meget høj fart faldt mod jorden. Under faldet rystede sonden meget, hvilket er årsagen til, at horisonten på billederne ikke er lige.
Rumteleskopet gik i stykker på vejen ned på grund af kraftige kastevinde.  Derfor kunne teleskopets sekundære kamera fotografere sonden selv, hvilket ellers bestemt ikke var meningen.

Ringede straks tilbage

På grund af den tabte navigation, så vidste de studerende på DTU ikke, hvor teleskopet endte - og det fik lov til at ligge i skoven i 10 måneder, før det blev fundet.

- Det er virkelig heldigt, at vi fandt teleskopet. Jeg har været i den del af skoven mange gange siden januar - men jeg har da heller ikke gået lige præcis den vej før nu. Og hvis man ikek gik lige her, så kunne man ikke se det, fortæller han.

På noget af udstyret var påtrykt et telefonnummer, og Søren Egesberg prøvede at ringe til nummeret for at fortælle om sit fund. Telefonen blev dog ikke taget i første omgang. I stedet kom en SMS med en tekst om, at modtageren af opkaldet sad i møde.

Søren Egesberg prøvede i stedet at sende et billede af sit fund til telefonnummeret.

- Der gik ikke mange minutter fra jeg havde sendt billedet, til Rene fra DTU Space ringede. Han var godtnok glad, og ville meget gerne høre, hvor det var fundet henne. Det var lidt sjovt. Jeg havde slet ikke hørt, at de manglede et teleskop, fortæller han.

Artiklen fortsætter efter billederne.

Sådan ser selve teleskopet ud efter turen ud i atmosfæren og opholdet i skoven.
Teleskopet set ovenfra.

Stor eftersøgning sluttede uden resultat

Efter at de studerende havde tabt forbindelsen til teleskopet, så startede en storstilet eftersøgning, hvor borgere fra Rønnede i nord til Vordingborg i syd blev bedt om at holde øje med teleskopet.  De studerende samlede endda sammen til en dusør for at indlevere teleskopet.

Opslag om teleskopet blev delt i næsten alle bygrupper, og mange tog ud for at opklare mysteriet, og se, om de kunne finde det. Også TV2 ØST dækkede dengang jagten på teleskopet og ikke mindst de dyrebare data ombord.

Artiklen fortsætter efter indslaget.

Sådan så Tv2 ØSTs indslag ud i januar.

At der var tale om et særligt fund er først gået op for Søren Egesberg efterfølgende.

- Dele af teleskopet hang seks meter oppe i et træ, men vi samlede alt det på jorden sammen, og tog det med tilbage på naturskolen. Her var det virkelig noget, der skabte opsigt. Og da jeg så kom hjem til familien efter at have fri, så blev mine børn så nysgerrige, at jeg lige måtte have en af dem med tilbage på naturskolen til en privat fremvisning, griner han.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Sådan så det savnede rumteleskop ud før opsendelsen fra Nykøbing Sjælland. | Foto: Joachim Harding - DTU SPACE

Data reddet

Efter nyheden om fundet er kommet frem har han også fået meget medvind på Facebook.

- Folk er begejstrede over, at jeg fandt teleskopet. Og det er da en oplevelse. Jeg vidste jo slet ikke, at der havde været så meget virak om det. Jeg er jo bare sådan en naturnørd, fortæller han med et smil. Han vil da heller ikke høre tale om en dusør. De studerende skal beholde deres penge, siger han.

DTU Space har siden fundet haft held til at redde en del data ud af teleskopets elektronik. Blandt andet billederne fra teleskopet i denne artikel er trukket ud af et SD-kort, der har overlevet de 10 måneder lange ophold i skovbunden i Næstved.

Nyhedsoverblik

27-årig mand sigtet for voldtægt og stalking

play-circle LYT

En 27-årig mand bliver fredag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Næstved.

Han er sigtet for i alt 11 forhold begået mod en 28-årig kvinde fra Korsør, som han i perioder har været i forhold med.

Forholdene drejer sig blandt andet om voldtægt, grov vold, stalking, trusler og hærværk.

Det oplyser Charlotte Skovmand, senioranklager ved Sydsjællands og Lolland-Falster Politi.

De 11 forhold, som manden er sigtet for, skal have fundet sted i perioden fra november 2024 og frem til den 11. februar 2026.

Grundlovsforhøret bliver afholdt fredag klokken 13.30, hvor senioranklageren vil anmode om dørlukning.  

Sigtet for udbredelse af seksuelt materiale af børn

play-circle LYT
Sagen vil blive kørt ved Retten i Næstved. Foto: Pernille Damborg - TV ØST

Mandag den 16. februar fremstilles en 60-årig mand fra Korsør ved Retten i Næstved.

Han er sigtet for besiddelse og udbredelse af seksuelt materiale af børn under 18 år.

Af anklageskriftet fremgår det, at manden var i besiddelse af 78.701 billeder og 2.275 videoer med en samlet varighed på omkring 250 timer.

Sagen forventes behandlet som en tilståelsessag.

Advokatundersøgelse: Direktører forsømte ikke deres pligt

play-circle LYT
Undersøgelsen skal behandles af Økonomiudvalget på mandag. Foto: Rasmus Krøll - TV2 ØST - Arkiv

En supplerende advokatundersøgelse vurderer, at der ikke er grundlag for at forfølge Odsherred Kommunes daværende kommunaldirektør og tekniske direktør i sagen om Odsherred Varme.

Det er advokatfirmaet Bech-Bruun, som har set nærmere på den rolle, kommunaldirektør Claus Steen Madsen og daværende teknisk direktør Torben Greve spillede, op til at byrådet i april 2022 godkendte det projekt i Odsherred Syd, som udløste problemerne.

Undersøgelsen – der ikke er uvildig – konkluderer, at problemerne opstod efter byrådets godkendelse, og at Claus Steen Madsen og Torben Greve derfor ikke forsømte deres pligt ved at undlade at forlange en genberegning af samfundsøkonomien i projektet.

- Vi har i denne forbindelse tillagt det betydelig vægt, at ansvaret for det fejlslagne fjernvarmeprojekt var hos ledelsen af Odsherred Forsyning og ikke hos Odsherred Kommune. På denne baggrund er det vores anbefaling, at Odsherred Kommune ikke foretager sig videre i forhold til de ovenfor nævnte embedsmænd, lyder det i undersøgelsens konklusion.

Undersøgelsen skal behandles af Økonomiudvalget på mandag.

Afbud sender lokal OL-atlet i ilden fredag

play-circle LYT
Et amerikansk afbud giver nu Viktor Hald Thorup mulighed for at stille til start på 10.000 meter ved vinter-OL fredag klokken 16.00. (Arkivfoto). Foto: Kristoffer Koch - TV2 ØST

Speedskateren Viktor Hald Thorup, der er fra Slagelse, men bor i Canada, får i sidste øjeblik en uventet OL-plads ved dagens 10.000-meter i speedskating.

Det betyder, at han skal stille til start fredag, skriver Eurosport.

Viktor Hald Thorup er i forvejen udtaget i disciplinen massestart, men han nåede lige akkurat ikke under skæringslinjen til 10.000-meteren.

Han var derfor første reserve til løbet, og det bliver nu aktuelt, da en amerikansk løber har trukket sig fra distancen.

Vinter-OL i Milano og Cortina er Viktor Hald Thorups tredje deltagelse ved OL. Hans bedste resultat hidtil er på massestarten ved OL i Pyeongchang i 2018, hvor han blev nummer fem. Ved legene i Beijing i 2022 blev det til en 21. plads i massestarten og en 19. plads på 5.000 meter.

10.000-meteren køres fredag klokken 16.00 og kan ses på HBO Max. Mændenes massestart afvikles den 21. februar.

Jacob Jensen hives i samråd

play-circle LYT
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V). Foto: Sebastian Würtz Bonde - TV2 ØST

Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), der er valgt i Sjællands storkreds, beskyldes for at forsøge at stoppe en rapport om et sprøjteforbud i grundvandsdannende områder.

Derfor kalder Enhedslisten og SF ministeren i samråd.

- Meget tyder på, at Venstre aktivt både modarbejder beskyttelsen af vores drikkevand, men også forsøger at undgå, at saglige og faglige argumenter herfor møder dagens lys, siger Enhedslistens miljøordfører, Leila Stockmarr, i en skriftlig kommentar.

Konflikten drejer sig om en rapport, som afsøger mulighederne for at begrænse forurening af drikkevand med pesticider.

Ifølge Miljøministeriet er der gode økonomiske argumenter for, at det er billigere at forbyde sprøjtemidler i området, end det er at rense drikkevandet efterfølgende.

Men dén konklusion ville Fødevareministeriet ikke skrive under på. Efter at have forsøgt at udskyde udgivelsen af rapporten, bad man til sidst om helt at blive fjernet som underskriver, har Dagbladet Information afdækket.

Efter lang oprydning genåbner motorvej ved Vordingborg

play-circle LYT
Sådan så det ud ved uheldene på Sydmotorvejen torsdag aften. Foto: Per Rasmussen

Torsdag aften skete der to trafikuheld på Sydmotorvejen nær Vordingborg.

Oprydningen har taget hele natten, men fredag morgen er motorvejen genåbnet som planlagt i nordgående retning mellem afkørsel 40 og 41.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på meddelelsestjenesten Politi Update.

Tidligere på morgenen fortalte vagtchef Nis Henriksen, at det var forventningen, at motorvejen kunne åbne klokken 07.30.

- Arbejdet trækker ud, og vi har fået en melding om, at motorvejen kan åbnes for trafik igen omkring klokken 07.30, sagde han.

Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med uheldene.

Opdateret

Flere glatføreuheld på Sydmotorvejen – mange melder om sort is

play-circle LYT
Fredag morgen er der meget glat på Sydmotorvejen i sydgående retning. (Arkivfoto). Foto: Jacob Linddahl - TV2 ØST

Fredag morgen er der sket flere glatføreuheld i sydgående retning på Sydmotorvejen.

Politiet har fået meldinger om tre selvstændige færdselsuheld, der alle er sket på strækningen mellem 35 Haslev og 36 Bregentved.

Det oplyser Benjamin Voss, vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

- Vi antager, at de alle tre er sket på grund af glat føre. Der er meget glat derude, siger han. 

En bil er blandt andet kørt i midterautoværnet og spærrer det venstre spor.

Vejhjælp og redning er på stedet, og ingen personer er kommet til skade i forbindelse med uheldene, oplyser vagtchefen.

Ifølge DR P4 Trafik melder rigtig mange ind, at der er sort is på strækningen mellem Tappernøje og Haslev. Det er spejlglat i begge retninger, lyder det.  

Saltvogne er på vej.

DMI opfordrer til agtpågivenhed i trafikken forud for iskold weekend

play-circle LYT
Sneen har i en periode prydet store dele af landet, men den kommende weekend byder ikke på de store mængder nedbør. (Arkivfoto)

Den kommende weekend byder på iskolde temperaturer og glatte veje, men sne kommer der ikke meget af.

Det siger vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) Hans Peter Wandler fredag morgen.

Fredag vil bliver mest skyet de fleste steder, og lokalt kan der også komme en lille smule sne hist og her.

- Ellers bliver det en stille og rolig dag med omkring 5 graders frost til 1 grads varme og en svag til jævn vind fra omkring nord og nordøst, siger meteorologen.

Lørdag og søndag bliver også to forholdsvis rolige dage.

Natten til lørdag kan temperaturerne dog ende på mellem minus 5 og minus 10 grader, og det kan påvirke morgentrafikken lørdag, siger Hans Peter Wandler.

Vejdirektoratet har tidligere meldt ud, at trafikken forventes afviklet uden større forsinkelser lørdag og søndag, men for nogen kan det være en stor rejseweekend efter skolernes vinterferie.

- Det er en god idé at køre i god tid, orientere sig på DMI.dk og følge retningslinjerne fra politiet og Vejdirektoratet, siger Hans Peter Wandler.

Opdateret

Oprydning efter forulykket lastbil med grisehud trækker ud

play-circle LYT
Sådan så det ud ved uheldene på Sydmotorvejen torsdag aften. Foto: Per Rasmussen

OPDATERING: Sydmotorvejen er nu helt åben igen i nordgående retning. Der er kø frem mod 41 Vordingborg.

Oprydningen efter to trafikuheld torsdag aften på Sydmotorvejen nær Vordingborg trækker ud.

Forventningen er, at motorvejen, der er lukket i nordgående retning mellem afkørsel 40 og 41, kan genåbnes fredag morgen omkring klokken 07.30. Indtil da opfordres bilister til at finde alternative ruter.

Det oplyser Nis Henriksen, der er vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

- Arbejdet trækker ud, og vi har fået en melding om, at motorvejen kan åbnes for trafik igen omkring klokken 07.30, siger Nis Henriksen.

Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med uheldene.

I første omgang rykkede en politipatrulje ud til et uheld med en lastbil, der ifølge vagtchefen var lastet med omkring 30 tons grisehud. Lastbilen var vendt 180 grader - formentlig på grund af glat føre.

Det er oprydningen efter den forulykkede lastbil, der trækker ud.

Da politipatruljen var ankommet, blev en ambulance med en patient, påkørt bagfra af en personbil. Der blev derfor tilkaldt yderligere tre ambulancer, men ingen er kommet til skade.

- Personbilen indeholdt nogle personer, og man frygtede det værste, men der skete heldigvis ikke noget med dem, siger Nis Henriksen.

Omkørsel på Sydmotorvejen fredag morgen. Trafikken ledes af ved afkørsel 41, og sneplove spærrer for trafikken på landevejen, så bilerne kan komme fra motorvejen. | Foto: Per Rasmussen

Ambulance påkørt bagfra spærrer Sydmotorvejen

play-circle LYT
Sådan ser der ud på Sydmotorvejen torsdag aften. Foto: Per Rasmussen

En ambulance er torsdag aften blevet ramt af en personbil bagfra på Sydmotorvejen nær Vordingborg.

Motorvejen er derfor spærret i nordgående retning.

Det oplyser vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi Kasper Skotte til Ritzau.

Politi og redningsberedskabet er til stede, oplyser politiet.

Det er endnu uvist, om der er tilskadekomne, men der er tilkaldt tre ambulancer til stedet.

Bilister opfordres til at finde alternative ruter og følge politiets anvisninger på stedet.

Politiet hørte indledningsvist om uheldet, da der tikkede en anmeldelse ind om, at en lastbil var kørt af vejen på grund af vejret.

- Imens vi er ude på stedet, bliver en ambulance ramt af en bil også bagfra. Derfor er det to færdselsuheld i ét, siger vagtchefen.

Det er uklart, om ambulancen var til stede for at assistere i uheldet med lastbilen.

Tidshorisonten for genåbningen er endnu ukendt.

- Vi arbejder på at få lukket af ved afkørsel 41, så trafikken kan blive ledt af der, siger vagtchefen.

Uheldet er sket på Sydmotorvejen i nordgående retning mellem afkørsel 41 Vordingborg og afkørsel 40 Udby på strækningen fra Farø mod Køge. 

Mistænkt vanvidsbilist involveret i ulykke i snestorm

play-circle LYT

En stærkt påvirket bilist mistænkes for at have forårsaget et færdselsuheld torsdag aften på rute 22 mellem Slagelse og Næstved.

Uheldet sker kort efter klokken 18 på Slagelse Landevej ved Flakkebjerg midt i torsdagens snestorm. Ét spor var efterfølgende spærret mellem Gyldenholm og Skælskørvej, og der var melding om kødannelse på stedet.

To biler stødte sammen på strækningen, men der er ikke melding om personskade.

Uheldet rammer en vigtig færdselsåre, hvor sne og glatte veje i forvejen gør fremkommeligheden vanskelig torsdag. I skrivende stund arbejder politiet stadig på stedet, mens trafikken ledes forbi i ét spor.

- Vi mistænker, at den ene bilist har en alkoholprocent langt over det tilladte. Vi har administrativt inddraget førerens kørekort og samtidig beslaglagt bilen, siger vagtchef Kasper Skotte fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Biler beslaglægges typisk først ved en promille på over 2,0 - grænsen for vanvidskørsel.

Udeblev i retten - mister kørekortet betinget

play-circle LYT

En 57-årig bilist mister nu kørekortet betinget, efter at han ved en udeblivelsesdom er blevet dømt for en trafikulykke nær Nr. Asmindrup i Odsherred.

En kvindelig passager i den modkørende bil blev alvorligt kvæstet ved ulykken.

Dommen lød samtidig på 10 dagbøder af 600 kroner, fremgår det af et opslag fra anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjællands Politi på det sociale medie X.

Ulykken skete, da den 57-åriges bil kom i slinger, kørte over i den modsatte vejbane og ramte en modkørende bil med et ægtepar.

Manden mødte ikke selv op i retten, og sagen - der i første omgang er oprettet efter Straffuldbyrdelsesloven - blev ført som en udeblivelsessag. En betinget frakendelse betyder, at han kun beholder førerretten, så længe han undgår nye grove færdselsforseelser i en prøvetid. Samtidig skal han bestå en kontrollerende køreprøve.