Falsk bud snyder ældre kvinder - nu kommer politiet med opfordring

Hverken banker eller myndigheder vil nogensinde bede om personlige koder eller møde uopfordret op på bopælen ifølge politiet. (Arkiv) Foto: Jacob Bagge Jensen - TV2 ØST

I flere tilfælde har svindlere udgivet sig for at ringe fra banken og på den måde narre værdier fra ældre.

play-circle LYT

To ældre kvinder fra henholdsvis Stege og Næstved blev mandag ofre for bedrageri, hvor de fik frastjålet betalingskort, kontanter og smykker.

Det fremgår af døgnrapporten fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Svindelnummeret startede med et telefonopkald fra en mand, der udgav sig for at ringe fra banken. Han bildte de to kvinder på 78 og 88 år ind, at der var mistænkelige transaktioner på deres konti.

Kort efter mødte et falsk bud op på deres adresser og afhentede værdierne. Der er efterfølgende hævet penge på kortene.

Ofte de samme gerningsmænd

Sagen kommer efter flere lignende sager, hvor en person, der udgiver sig for at være fra banken, og som sender et "bankbud", snyder især ældre.

Martin Eise Eriksen er leder af afdelingen for økonomisk kriminalitet hos Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi, og ifølge ham er politiet opmærksom på den bølge af bedrageri, der er lige nu.

- Mange gange kommer de lidt i bølger, og så prøver vi selvfølgelig at efterforske dem og sammenkæde dem.

- Og det viser sig jo også mange gange, at det er de samme gerningsmænd, som laver nogle af de her bølger, siger Martin Eise Eriksen.

Afbryd samtalen

Politiet vil dog ikke sige noget om, hvorvidt de har en eller flere mistænkte i den konkrete sag fra mandag eller sagerne fra de foregående dage.

- Men jeg kan sige så meget, at vi kigger på alle sager individuelt, og hvis vi kan se, at de hænger sammen, så efterforsker vi dem jo som en samlet sag.

Politiet opfordrer til, at man straks afbryder samtalen, hvis man modtager et lignende opkald, og i stedet kontakter sine pårørende eller ringer 114.

Hverken banker eller offentlige myndigheder vil nogensinde bede om personlige koder eller møde uopfordret op på bopælen.

Hør mere om svindlernes metoder og få gode råd her i vores podcast 'Strafbart'.

Nyhedsoverblik

Startede i Korsør: Nu lukker møbelproducent

play-circle LYT
Kronprins Frederik, i dag kong Frederik, besøger den danske møbelfabrikant ScanCom under et erhvervsfremstød i november 2022. (Arkivfoto) Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Møbelproducenten ScanCom, som blev grundlagt i Korsør i 1955, lukker.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse, skriver Børsen.

ScanCom producerer udendørsmøbler og har siden 2019 været fuldt ejet af Lars Larsen Group.

Ifølge virksomheden skyldes lukningen eftervirkninger af coronapandemien og flere år med faldende omsætning.

Fra 2020 til 2025 har ScanCom haft et samlet underskud på 366 millioner kroner.

Virksomheden havde 2.300 ansatte og har i dag hovedkontor i København.

Efter skøjtetriumf: Klub slår rekord

play-circle LYT
24 medaljer er ny klubrekord for den lokale skøjteklub. Foto: Jens Kjeldsted Jensen

Det er ikke kun speedskater Viktor Hald Thorup fra Slagelse, der har fart i skøjterne og vundet medaljer.

Otte rulleskøjteløbere fra Ringsted Motionsklub (RIMO) kørte sig lørdag til hele 24 medaljer, da der blev afholdt Danmarksmesterskab i indendørs speedskating i Hjørring.

Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.

De mange medaljer udgør en ny klubrekord i den krævende sportsgren, hvor udøverne på inline-rulleskøjter kan nå hastigheder på over 40 kilometer i timen.

- Vores løbere har leveret en fantastisk præstation i lørdags, og det er en kæmpe glæde at se deres hårde arbejde og dedikation give så stor succes.

- 24 medaljer er en rekord for klubben, og det sætter virkeligt Ringsted på landkortet, siger Søren Nielsen, formand for RIMO.

Ringsted Motionsklub har i dag over 200 aktive rulleskøjteløbere. Klubben arbejder desuden på at få etableret en 200 meter lang asfalteret udendørs bane.

Forurenet jord oprenses på 72 ejendomme

play-circle LYT
Det er entreprenøren Arkil A/S, der står for oprensning af jorden. Foto: Jesper Trueisen - TV2 ØST

I sommeren 2025 blev det bekræftet, at der var forurenet jord på omkring 72 nybyggede ejendomme i Stenlængeområdet i den nordøstlige del af Næstved.

Nu begynder arbejdet med at oprense jorden på de 72 adresser, hvilket Arne Jensen, hvis grund er forurenet, har ventet på.

- Det er da rart, at de endelig kommer i gang med det. De har været længe om det, når det allerede var i juni måned sidste år, at de fandt ud af, at det var forurenet. Vi er vant til med Næstved Kommune, at det tager tid, siger han.

Arne Jensen er glad for, at oprensningen nu begynder. | Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Forureningen i jorden består af knust asfalt, kaldet KAB, som bruges til fundering af vejanlæg, fortove og cykelstier.

Centerchef i center for ejendom og indkøb i Næstved Kommune, Morten Reuber, glæder sig over, at arbejdet med at oprense jorden på de mange boliger nu kan begynde.

- Opgaven handler om at fjerne den knuste asfalt og beton, som ligger på grundejernes matrikler. Den skal oprenses ved, at entreprenørerne graver det væk og bortskaffer det. Derefter påfylder vi med nyt materiale uden knust asfalt og beton, siger han.

Ifølge centerchefen forventes arbejdet at være færdig i til sommer. Han fortæller, at arbejdet vil påvirke kunderne i området i perioden, og eventuelle gener forsøges at minimeres.

Første spadestik til ny bydel i Ringsted taget

play-circle LYT
Der skal efter planen være 700 boliger i den kommende bydel. Foto: Ringsted Kommune

I dag blev det første spadestik til den nye bydel Hulemarken i den østlige del af Ringsted taget.

Det officielle første spadestik blev taget af borgmester Andreas Karlsen (K) i samarbejde med Christian Toft, der er administrerende direktør i firmaet Kronhusene.

Det skriver Ringsted Kommune på sin Facebookside.

Hulemarken skal efter planen rumme omkring 700 boliger fordelt på rækkehuse og etagebyggeri.

Kronhusene står for projektets første etape, som består af 132 boliger. De første beboere forventes at kunne flytte ind i 2027.

Hotelkoncern køber næsten en tredjedel af ø

play-circle LYT
Fremover skal der være mere natur på øen i Isefjorden. (Arkiv) Foto: Holbæk Kommune

Hotelkoncernen Arp-Hansen køber næsten en tredjedel af Orø for at lave naturgenopretning og rekreative områder.

Det skriver nichemediet Turistmonitor.

Hotelkoncernen har købt 463 hektar landbrugsjord i forbindelse med overtagelsen af en stor landejendom på øen, fremgår det af en skrivelse, som koncernchef og medejer af Arp-Hansen Dorte Krak mandag sendte til hotelkoncernens medarbejdere.

I skrivelsen til medarbejderne fremgår det, at hovedformålet med Arp-Hansens opkøb af i alt 463 hektar landbrugsjord på Orø er at investere i "et naturgenopretningsprojekt ud over det sædvanlige."

Samtidig peger Dorte Krak på, at udviklingen fra landbrug til natur er blevet styrket af Aftale om Grøn Trepart, hvor regeringen har besluttet, at der skal udtages 140.000 hektar lavbundsjord og plantes 250.000 hektar ny skov i Danmark.

Orø er lidt over 1.500 hektar stor og i 2021 boede der lidt under 1.000 indbyggere på øen i Isefjorden.

Sur på serveringen - 65-årig svarede igen med bar numse

play-circle LYT
Episoden fandt sted på Schweizerpladsen i det centrale Slagelse. (Arkiv) Foto: Frederik Karstrøm - privatfoto

En 65-årig mand fra Slagelse blev mandag eftermiddag anholdt, efter han havde optrådt upassende på en cafe på Schweizerpladsen i Slagelse.

Det fremgår af døgnrapporten fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Manden var angiveligt utilfreds med betjeningen og valgte at blotte sin bagdel, før han forlod stedet og tissede i en nærliggende baggård.

Politiet anholdt manden klokken 16.02, hvor politiet desuden fandt syv gram hash på manden.

Den 65-årige er nu sigtet for blufærdighedskrænkelse, overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, restaurationsloven og lov om euforiserende stoffer.

Han blev løsladt igen klokken 17.37 efter afhøring på politistationen i Slagelse.

Udbrud af fugleinfluenza: Tusindvis af kalkuner skal aflives

play-circle LYT

Der er fundet fugleinfluenza i en kalkunbesætning ved Stokkemarke på Lolland.

For at forebygge yderligere smittespredning bliver besætningen på 25.000 kalkuner aflivet.

Det skriver Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.

De første symptomer på fugleinfluenza kom ifølge styrelsen søndag. Her døde flere dyr, og mange rørte ikke vand og mad.

Mandag var omkring halvdelen af produktionshusets 4000 kalkuner døde, lyder det.

Mandag aften viste prøveresultater, at kalkunerne var ramt af den smitsomme og dødelige H5N1-fugleinfluenza.

Beredskabsstyrelsen assisterer Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri med aflivningen, som påbegyndes tirsdag formiddag.

Når alle kalkunerne er blevet aflivet, vil kalkunhusene blive rengjort og desinficeret.

Se tallet for din kommune: Så mange ejerboliger er under én million kroner værd

play-circle LYT
TV2 ØST kender ikke værdien af de huse, der ses på billedet. (Arkivfoto). Foto: Estate Mæglerne Kalundborg

Næsten halvdelen af ejerboligerne i landets landkommuner er mindre end én million kroner værd – der er dog store forskelle mellem kommuner og sågar postnumre.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af data fra Vurderingsstyrelsen og Finans Danmark.

Tallene viser blandt andet, at der generelt er en tendens til, at postnumre langt fra de større byer har flere ejerboliger til under én million kroner.

I Lolland Kommune er knap fire ud af fem ejerboliger vurderet til under én million kroner, i Guldborgsund Kommune er det knap halvdelen og i Vordingborg Kommune er der tale om lidt mere end hver tredje bolig. Omvendt er det færre end fem procent af boligerne, der er mindre værd end én million kroner, i kommunerne Faxe, Stevns og Ringsted. 

Socialdemokratiet foreslår, at ejere af boliger med en offentlig vurdering på mindre end én million kroner ikke længere skal betale ejendomsværdiskat. Hvis ejendomsværdiskatten bortfalder for ejerboliger til under én million kroner, vil det give en årlig skattelempelse på op til 4.100 kroner, viser analysen.   

Se tallene for landets øvrige kommuner her.

Vil flytte kommunale sundhedsopgaver til regionen

play-circle LYT
Fællesbillede af Sundhedsråd Østdanmark og Øerne. Foto: Region Østdanmark

Fire sundhedsopgaver, der i dag varetages af kommunerne, skal per 1. januar 2027 flyttes til regionen.

Det anbefaler et enstemmigt Sundhedsråd Østsjælland og Øerne efter deres møde i rådet mandag aften, skriver Region Østdanmark i en pressemeddelelse.

Helt konkret anbefaler rådet, at akutsygepleje, sundheds- og omsorgspladser, patientrettet forebyggelse og specialiseret rehabilitering fra næste år skal være regionens myndigheds- og finansieringsansvar.

Akutsygepleje og specialiseret rehabilitering skal fra 2027 drives af regionen, mens kommunerne fortsat skal drive sundheds- og omsorgspladser samt den patientrettede forebyggelse.

Uanset om det er kommunen eller regionen, der varetager selve driften af sundhedsopgaven, er det altså regionen, der har myndighedsansvaret for sundhedsydelsen.

Opgaveflytningen sker som et led i udviklingen af det nære sundhedsvæsen, og tiltaget skal give regionen ansvar for, at flere sundhedstilbud kan løses tæt på borgerne og med mere sammenhæng.

Beslutningen træffes endeligt i Regionsrådet den 17. marts.

Forårets første fuldmåne kan ses tirsdag

play-circle LYT
Månen kunne mandag aften ses tæt på sin fulde form over Møn. Foto: Lars Kleist / privat foto

Tirsdag den 3. marts klokken 18.04 står forårets første fuldmåne op over regionen.

Det kunne man allerede mandag få en forsmag på, hvilket Lars Kleist, der er autodidakt fotograf, fangede to smukke billeder af på Møn.

Månen lige over skorstenen på samlermuseet Thorsvang. | Foto: Lars Kleist / privat foto

Boligkøberne må kigge forgæves efter forårsboliger

play-circle LYT
- Når vi ser faldende udbud, så må vi forvente, at vi går et forår i møde med prisstigninger, siger Lise Nytoft Bergmann, der er chefanalytiker hos Nykredit. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Der er dårligt nyt til de danskere, der planlægger at møde op til åbent hus, når forårssolen igen får fat.

Tal fra Boligsidens Markedsindeks viser nemlig, at udbuddet af boliger, der er til salg, fortsætter med at falde i alle landsdele - lige på nær Bornholm.

Samlet set var der i starten af marts 29.021 boliger til salg, hvilket er 171 færre end en måned tidligere.

Dermed er boligudbuddet faldet med 2,4 procent hen over den seneste måned og 14,3 procent hen over det seneste år.

Udbuddet er det laveste, der har været i fire år, og det er kun i en kort periode under coronapandemien, at det har været lavere.

Det skyldes ganske enkelt, at der er mange flere, der vil købe, end der er sælgere lige nu, forklarer Lise Nytoft Bergmann, der er chefanalytiker hos Nykredit.

Hun konstaterer, at den økonomiske udvikling betyder, at der er flere, som har mod på at eje frem for at leje en bolig.

Boligøkonomen peger også på et efterslæb i boligbyggeriet som en af årsagerne til, at der er rift om de ledige boliger.