Opråb fra sygehusdirektør: - Vores syge børn fortjener et godt sygehus

I løbet af de næste ti år går rigtig mange af lægerne på Nykøbing Falster Sygehus på pension. Og hvis de ikke kan erstattes med nye, betyder det at uligheden i sundhedssystemet bliver større, mener Ricco Dyhr. Video: Eva Højrup - TV2 ØST

Børnedødeligheden i Lolland Kommune er fire gange højere end på Frederiksberg. Men da det lokale sygehus søgte en børnelæge, fik de nul ansøgere.

Børn født i Lolland Kommune har fire gange så stor risiko for at dø end børn fra Frederiksberg Kommune. Det viser en undersøgelse fra Rigshospitalet og Københavns Universitet.

Samtidig har borgerne i den sydlige del af Region Sjælland en markant kortere levetid end i resten af landet. I Guldborgsund og Vordingborg er den 79,1 år og i Lolland er den 77,9 år. På landsplan er gennemsnitslevealderen 80,9 år.

Vi ligger 130 kilometer fra København, og det er rigtig svært at gøre noget ved

— Ricco Dyhr, direktør, Nykøbing Falster Sygehus

Men selvom problemerne er store, er områdets akutsygehus i Nykøbing Falster under et stort pres. For selvom problemerne med sundheden i området er store, er det meget svært at tiltrække personale til sygehuset. Det ærgrer Ricco Dyhr, direktør for Nykøbing Falster Sygehus.

- Vi har en forpligtelse til at levere et højt fagligt sundhedstilbud til alle borgere i det her område og sørge for, at de er sunde og raske. Hvis vi ikke kan det, så betyder det jo også, at vi ikke kan ændre på børnedødeligheden, at vi ikke kan ændre på den gennemsnitlige levealder. Det vil vi jo rigtig gerne, men det kræver jo, at vi har personalet til det, siger Ricco Dyhr.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Halvdelen af speciallægerne på Nykøbing Falster Sygehus er over 60 år, og da sygehuset for nylig slog en stilling op som børnelæge, fik sygehuset ingen ansøgninger.   | Foto: Frederik Thorup - TV2 ØST

Ikke en eneste ville være børnelæge

Det er ikke mindst et kommende generationsskifte på sygehuset, der bekymrer sygehusdirektøren. Halvdelen af sygehusets speciallæger er over 60 år, og da sygehuset for nylig slog en stilling op som børnelæge, kom der nul ansøgninger til et job, der ellers er meget attraktivt, og som ville have fået rigtig mange ansøgere, hvis det blev slået op i København.

Jeg er blevet meget glad for at være her og har valgt at blive

— Michael Krasheninnikoff, overlæge

- Jeg tænkte, at problemet for det her sygehus er beliggenheden. Vi ved, at personalet er rigtig glade for at være her og arbejde her, men jeg kan jo konstarere, at vi ligger 130 kilometer fra København, og det er rigtig svært at gøre noget ved. Rigtig mange læger bor i hovedstadsområdet og har et privatliv og små børn, og det kan være vanskeligt at få til at hænge sammen, hvis man har lang transporttid, siger han.

 Artiklen fortsætter under billedet. 

Michael Krasheninnikoff skiftede et hårdt job i Hvidovre ud med et, der tog mere hensyn til hans behov som 65-årig. | Foto: Frederik Thorup - TV2 ØST

Der er dog alligevel eksempler på, at det kan lykkes at trække erfarne læger til fra hovedstaden.

En af dem er Michael Krasheninnikoff, der er overlæge på Afdelingen for Led- og Knoglekirurgi. Han er i dag 65 år og har arbejdet på akutafdelingen på Hvidovre Hospital i over 20 år, før han kom til Nykøbing Falster Sygehus.

- Det var muligt at tilrettelægge en rigtig god seniorstilling, der passede til mine behov, og som tog hensyn til, at jeg ikke kan klare at have døgnvagter.  Jeg har fire-dages uge, jeg har ingen nattevagter og jeg har fået en lejlighed, hvor jeg kan overnatte i hverdagene og så tage hjem i weekenden. Jeg er blevet meget glad for at være her og har valgt at blive, fortæller han.

 

De gode vilkår kombineret med, at  Michael Krasheninnikoff har ansvar for at uddanne de nye yngre læger var også afgørende:

- Der skal jo være nogle til at operere mig en dag, hvis jeg falder, så det har været en stor motivationsfaktor. Kommer man herned med en god ballast og en faglig kompetance, så bliver man jo en af dem, der kan være med til at præge udviklingen, og det er vigtigt for mange speciallæger, at man kan gøre en forskel, fortæller han.

Artiklen fortsætter under faktaboksen. 

Nykøbing Falster Sygehus

  • Der er 1560 medarbejdere på Nykøbing Falster Sygehus.
  • Der er 252 heldøgnssenge.
  • Sygehuset betjener ca. 150.000 borgere fra Lolland, Falster, Møn og det sydlige Sjælland.
  • Hvert år er der 27.000 indlæggelser på sygehuset. Godt 85 procent af dem drejer sig om akutte forløb. Herudover har sygehuset cirka 78.000 ambulante besøg om året.
  • Regionsrådet vedtog i marts at bruge 671 millioner kroner på at styrke Nykøbing Falster Sygehus.
  • Pengene skal bruges til 162 nye enestuer, en CT-scanner i Akutafdelingen, to ekstra operationsstuer, en tunnelforbindelse til de nye bygninger  og en helikopterlandingsplads. 
  • Moderniseringen af Nykøbing F. Sygehus skal efter planen være færdig i 2028.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Medarbejdere, der pendler til Nykøbing Falster Sygehus kan booke en lejlighed eller et værelse på sygehusets personalehotel.  | Foto: Frederik Thorup - TV2 ØST

Ud over at lokke læger som Michael Krasheninnikoff til, har sygehuset også andre redskaber. De har blandt andet lavet en personalebus, som hver morgen fragter personale fra hovedstadsområdet til sygehuset. Der er samtidig værelser og lejligheder på personalehotellet, hvor man billigt kan overnatte.

Selvom der er flere andre initiativer, der skal lokke nye kolleger til, er det ikke nok, erkender diretør Ricco Dyhr. For i løbet af de næste ti år skal der findes mange nye læger. Sygehusdirektøren slår til lyd for, at politikerne må hjælpe med at finde løsninger:

Vi har brug for hjælp til det her. Vi kan gøre rigtig meget selv, men vi kan ikke klare det hele alene

— Ricco Dyhr, direktør, Nykøbing Falster Sygehus

- Der kan være at vi kan indføre nogle andre strukturer, eksempelvis regulere på turnusordningerne, så man siger, at det er en fast del af ens hoveduddannelsesforløb, at man skal være her. At man går i rotation mellem et hovedstadssygehus og her, siger Ricco Dyhr.

- Man kan også kigge på, om der skal gives et særligt økonomisk tillæg til læger i yderområdet. Der er flere ting, der skal til og et væld af muligheder for at sikre, at vi får læger nok, men jeg har brug for politiernes velvilje. Vi har brug for hjælp til det her. Vi kan gøre rigtig meget selv, men vi kan ikke klare det hele alene, siger han.

Nyhedsoverblik

Store forskelle på fravær på gymnasierne - se listen her

play-circle LYT
På Herlufsholm er fraværet i den lave ende af listen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Der er ganske store forskelle på fraværet på de gymnasiale uddannelser - selv når man tager højde for elevernes socioøkonomiske baggrund, uddannelsestype og geografiske placering.

Det viser en ny analyse fra den borgerlige tænketank CEPOS.

Her mener forskningschef Karsten Bo Larsen, at fraværet siger noget om skolens kultur og kvalitet.

- Hvis jeg selv skulle vælge gymnasium, ville jeg helt klart kigge på fraværsprocenten. Hvis eleverne i høj grad møder op, tyder det på, at undervisningen fungerer, og at der er en stærk studiekultur, siger han i en pressemeddelelse fra tænketanken.

Analysen indeholder både det samlede fravær og den såkaldte fraværseffekt.

Fraværseffekten dækker over den del af elevernes fravær, der ikke kan forklares af udefrakommende forhold såsom forældrenes indkomst og uddannelse, elevsammensætning eller uddannelsesretning.

Tallene viser generelt, at der er højere fravær på hf-uddannelserne end de almene gymnasiale uddannelser (stx).

Startede i Korsør - Nu lukker møbelproducent

play-circle LYT
Kronprins Frederik, i dag kong Frederik, besøger den danske møbelfabrikant ScanCom under et erhvervsfremstød i november 2022. (Arkivfoto) Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Møbelproducenten ScanCom, som blev grundlagt i Korsør i 1995, lukker.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse, skriver Børsen.

ScanCom producerer udendørsmøbler og har siden 2019 været fuldt ejet af Lars Larsen Group.

Ifølge virksomheden skyldes lukningen eftervirkninger af coronapandemien og flere år med faldende omsætning.

Fra 2020 til 2025 har ScanCom haft et samlet underskud på 366 millioner kroner.

Virksomheden havde 2.300 ansatte og har i dag hovedkontor i København.

Efter skøjtetriumf - Klub slår rekord

play-circle LYT
24 medaljer er ny klubrekord for den lokale skøjteklub. Foto: Jens Kjeldsted Jensen

Det er ikke kun speedskater Viktor Hald Thorup fra Slagelse, der har fart i skøjterne og vundet medaljer.

Otte rulleskøjteløbere fra Ringsted Motionsklub (RIMO) kørte sig lørdag til hele 24 medaljer, da der blev afholdt Danmarksmesterskab i indendørs speedskating i Hjørring.

Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.

De mange medaljer udgør en ny klubrekord i den krævende sportsgren, hvor udøverne på inline-rulleskøjter kan nå hastigheder på over 40 kilometer i timen.

- Vores løbere har leveret en fantastisk præstation i lørdags, og det er en kæmpe glæde at se deres hårde arbejde og dedikation give så stor succes.

- 24 medaljer er en rekord for klubben, og det sætter virkeligt Ringsted på landkortet, siger Søren Nielsen, formand for RIMO.

Ringsted Motionsklub har i dag over 200 aktive rulleskøjteløbere. Klubben arbejder desuden på at få etableret en 200 meter lang asfalteret udendørs bane.

Forurenet jord oprenses på 72 ejendomme

play-circle LYT
Det er entreprenøren Arkil A/S, der står for oprensning af jorden. Foto: Jesper Trueisen - TV2 ØST

I sommeren 2025 blev det bekræftet, at der var forurenet jord på omkring 72 nybyggede ejendomme i Stenlængeområdet i den nordøstlige del af Næstved.

Nu begynder arbejdet med at oprense jorden på de 72 adresser, hvilket Arne Jensen, hvis grund er forurenet, har ventet på.

- Det er da rart, at de endelig kommer i gang med det. De har været længe om det, når det allerede var i juni måned sidste år, at de fandt ud af, at det var forurenet. Vi er vant til med Næstved Kommune, at det tager tid, siger han.

Arne Jensen er glad for, at oprensningen nu begynder. | Foto: Jesper Truelsen - TV2 ØST

Forureningen i jorden består af knust asfalt, kaldet KAB, som bruges til fundering af vejanlæg, fortove og cykelstier.

Centerchef i center for ejendom og indkøb i Næstved Kommune, Morten Reuber, glæder sig over, at arbejdet med at oprense jorden på de mange boliger nu kan begynde.

- Opgaven handler om at fjerne den knuste asfalt og beton, som ligger på grundejernes matrikler. Den skal oprenses ved, at entreprenørerne graver det væk og bortskaffer det. Derefter påfylder vi med nyt materiale uden knust asfalt og beton, siger han.

Ifølge centerchefen forventes arbejdet at være færdig i til sommer. Han fortæller, at arbejdet vil påvirke kunderne i området i perioden, og eventuelle gener forsøges at minimeres.

Første spadestik til ny bydel i Ringsted taget

play-circle LYT
Der skal efter planen være 700 boliger i den kommende bydel. Foto: Ringsted Kommune

I dag blev det første spadestik til den nye bydel Hulemarken i den østlige del af Ringsted taget.

Det officielle første spadestik blev taget af borgmester Andreas Karlsen (K) i samarbejde med Christian Toft, der er administrerende direktør i firmaet Kronhusene.

Det skriver Ringsted Kommune på sin Facebookside.

Hulemarken skal efter planen rumme omkring 700 boliger fordelt på rækkehuse og etagebyggeri.

Kronhusene står for projektets første etape, som består af 132 boliger. De første beboere forventes at kunne flytte ind i 2027.

Lægevagt på vej mod udvidet åbningstid

play-circle LYT

Lægevagten i Ringsted er godt på vej til at få udvidet sine åbningstider markant.

Sagen skal afgøres af regionsrådet, men politikerne i Det nære sundhedsudvalg har mandag anbefalet udvidelsen.

Planen er at udvide med to timer på hverdage, så der bliver åbent fra klokken 17 til 22 mod 18-21 i dag. Og at åbningstiden lørdage, søndage og helligdage udvides med seks timer, så der bliver åbent fra 9 til 22, mod 17-22 i dag.

Sidste år blev åbningstiderne udvidet med en time på hverdage og fem timer på andre dage. Målet var, at flere borgere dermed kunne behandles tættere på deres bopæl, og at lægevagten samlet set kunne tilse flere patienter.

En analyse viser, at kapaciteten udnyttes i relativt høj grad, og derfor er politikerne nu klar til at udvide igen. Den anbefalede udvidelse vil koste to millioner kroner om året. De penge kan tages fra en post i budgettet, der er øremærket til ”mere sammenhæng på akutområdet”.

Hotelkoncern køber næsten en tredjedel af ø

play-circle LYT
Fremover skal der være mere natur på øen i Isefjorden. (Arkiv) Foto: Holbæk Kommune

Hotelkoncernen Arp-Hansen køber næsten en tredjedel af Orø for at lave naturgenopretning og rekreative områder.

Det skriver nichemediet Turistmonitor.

Hotelkoncernen har købt 463 hektar landbrugsjord i forbindelse med overtagelsen af en stor landejendom på øen, fremgår det af en skrivelse, som koncernchef og medejer af Arp-Hansen Dorte Krak mandag sendte til hotelkoncernens medarbejdere.

I skrivelsen til medarbejderne fremgår det, at hovedformålet med Arp-Hansens opkøb af i alt 463 hektar landbrugsjord på Orø er at investere i "et naturgenopretningsprojekt ud over det sædvanlige."

Samtidig peger Dorte Krak på, at udviklingen fra landbrug til natur er blevet styrket af Aftale om Grøn Trepart, hvor regeringen har besluttet, at der skal udtages 140.000 hektar lavbundsjord og plantes 250.000 hektar ny skov i Danmark.

Orø er lidt over 1.500 hektar stor og i 2021 boede der lidt under 1.000 indbyggere på øen i Isefjorden.

Sur på serveringen - 65-årig svarede igen med bar numse

play-circle LYT
Episoden fandt sted på Schweizerpladsen i det centrale Slagelse. (Arkiv) Foto: Frederik Karstrøm - privatfoto

En 65-årig mand fra Slagelse blev mandag eftermiddag anholdt, efter han havde optrådt upassende på en cafe på Schweizerpladsen i Slagelse.

Det fremgår af døgnrapporten fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Manden var angiveligt utilfreds med betjeningen og valgte at blotte sin bagdel, før han forlod stedet og tissede i en nærliggende baggård.

Politiet anholdt manden klokken 16.02, hvor politiet desuden fandt syv gram hash på manden.

Den 65-årige er nu sigtet for blufærdighedskrænkelse, overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, restaurationsloven og lov om euforiserende stoffer.

Han blev løsladt igen klokken 17.37 efter afhøring på politistationen i Slagelse.

Udbrud af fugleinfluenza: Tusindvis af kalkuner skal aflives

play-circle LYT

Der er fundet fugleinfluenza i en kalkunbesætning ved Stokkemarke på Lolland.

For at forebygge yderligere smittespredning bliver besætningen på 25.000 kalkuner aflivet.

Det skriver Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.

De første symptomer på fugleinfluenza kom ifølge styrelsen søndag. Her døde flere dyr, og mange rørte ikke vand og mad.

Mandag var omkring halvdelen af produktionshusets 4000 kalkuner døde, lyder det.

Mandag aften viste prøveresultater, at kalkunerne var ramt af den smitsomme og dødelige H5N1-fugleinfluenza.

Beredskabsstyrelsen assisterer Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri med aflivningen, som påbegyndes tirsdag formiddag.

Når alle kalkunerne er blevet aflivet, vil kalkunhusene blive rengjort og desinficeret.

Se tallet for din kommune: Så mange ejerboliger er under én million kroner værd

play-circle LYT
TV2 ØST kender ikke værdien af de huse, der ses på billedet. (Arkivfoto). Foto: Estate Mæglerne Kalundborg

Næsten halvdelen af ejerboligerne i landets landkommuner er mindre end én million kroner værd – der er dog store forskelle mellem kommuner og sågar postnumre.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af data fra Vurderingsstyrelsen og Finans Danmark.

Tallene viser blandt andet, at der generelt er en tendens til, at postnumre langt fra de større byer har flere ejerboliger til under én million kroner.

I Lolland Kommune er knap fire ud af fem ejerboliger vurderet til under én million kroner, i Guldborgsund Kommune er det knap halvdelen og i Vordingborg Kommune er der tale om lidt mere end hver tredje bolig. Omvendt er det færre end fem procent af boligerne, der er mindre værd end én million kroner, i kommunerne Faxe, Stevns og Ringsted. 

Socialdemokratiet foreslår, at ejere af boliger med en offentlig vurdering på mindre end én million kroner ikke længere skal betale ejendomsværdiskat. Hvis ejendomsværdiskatten bortfalder for ejerboliger til under én million kroner, vil det give en årlig skattelempelse på op til 4.100 kroner, viser analysen.   

Se tallene for landets øvrige kommuner her.

Vil flytte kommunale sundhedsopgaver til regionen

play-circle LYT
Fællesbillede af Sundhedsråd Østdanmark og Øerne. Foto: Region Østdanmark

Fire sundhedsopgaver, der i dag varetages af kommunerne, skal per 1. januar 2027 flyttes til regionen.

Det anbefaler et enstemmigt Sundhedsråd Østsjælland og Øerne efter deres møde i rådet mandag aften, skriver Region Østdanmark i en pressemeddelelse.

Helt konkret anbefaler rådet, at akutsygepleje, sundheds- og omsorgspladser, patientrettet forebyggelse og specialiseret rehabilitering fra næste år skal være regionens myndigheds- og finansieringsansvar.

Akutsygepleje og specialiseret rehabilitering skal fra 2027 drives af regionen, mens kommunerne fortsat skal drive sundheds- og omsorgspladser samt den patientrettede forebyggelse.

Uanset om det er kommunen eller regionen, der varetager selve driften af sundhedsopgaven, er det altså regionen, der har myndighedsansvaret for sundhedsydelsen.

Opgaveflytningen sker som et led i udviklingen af det nære sundhedsvæsen, og tiltaget skal give regionen ansvar for, at flere sundhedstilbud kan løses tæt på borgerne og med mere sammenhæng.

Beslutningen træffes endeligt i Regionsrådet den 17. marts.