Hvad gør Stevns nu?
Det er spørgsmålet, efter Køge Kommune tidligere i marts valgte at forlade Østsjællands Beredskab, det fælleskommunale beredskab.
Men ved onsdagens byrådsmøde blev politikerne i Stevns Kommune enige om at tage sig en pause. Dermed har Stevns Kommune endnu ikke taget stilling til, hvad den ønsker at gøre. Det skriver Beredskabsinfo.
For Østsjællands Beredskab skal spare fem millioner kroner og det kan få konsekvenser for brandstationen i Hårlev.
- Når antallet af samarbejdende kommuner ændrer sig, kommer det til at betyde noget for den økonomi, beredskabet har til rådighed, og dermed for den service, beredskabet kan tilbyde i form af f.eks. responstider i den risikobaserede dimensionering, siger borgmester Anette Mortensen (V) til mediet.
Derfor vakler Hårlev
Brandstationen i Hårlev er lukningstruet, fordi regeringen i 2015 besluttede sig for sammen med Dansk Folkeparti, Venstre og Kommunernes Landsforening at indgå en aftale om at effektivisere beredskabet.
Det betød blandt andet, at man året efter lagde de kommunale brandberedskaber sammen fra 87 til 24.
Men det betød til gengæld også, at man skulle spare 45 millioner kroner på landsplan for at effektivisere.