2 lokale volleyspillere på U17-landsholdet

Katrine Lundberg og Chelsea Ingabire fra VK Vestsjælland er udtaget til U17-landsholdet, efter at de 2 i weekenden leverede en god præstation.

Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Volleyklubben Vestsjælland har 2 piger med på U17-landsholdet. Katrine Lundberg og Chelsea Ingabire er netop blevet udtaget til holdet, efter i weekenden at have overbevist landstræneren om, at niveauet holder til en landsholdsplads.

Allerede i juli blev Katrine Lundberg og Chelsea Ingabire udtaget til bruttotruppen på det danske U17-landshold. For at blive en del af den endelige trup, som skal spille såkaldt NEVZA (Nordatlantisk) mesterskab i slutningen af oktober, skulle de dog igennem nåleøjet i 2 landsholdssamlinger yderligere, skriver VK vestsjælland i en pressemeddelelse.

Sidste træningssamling gjorde udslaget

I weekenden 11.-12. oktober var pigerne sammen med 25 andre talentfulde ungdomsspillere fra hele Danmark samlet i Ikast til den sidste træningssamling for bruttotruppen til U17-landsholdet (piger i årgang 1998 eller yngre), hvor VK Vestsjælland udover de 2 også var repræsenteret med Sabina Adilovic fra årgang 1999.

Ved samlingen leverede Katrine Lundberg og Chelsea Ingabire en så god præstation, at de dagen efter blev udtaget til det danske U17-landshold.

Målrettet arbejde bærer frugt

Dermed ser en satsning på ungdomsonrådet nu ud til for alvor at bære frugt. I 2010 begyndte VK Vestsjælland målrettet arbejdet med ungdommen, og det er ad den vej, at det nu har resulteret i udtagelsen til det danske U17-landshold for Katrine og Chelsea.

- Det er over 15 år siden, at vi sidst har haft nogle spillere på et ungdomslandshold. Så det er en fantastisk stor dag i klubben, at vi nu kan fejre de to talentulde pigers udtagelse, siger klubbens ungdomskonsulent Kim Buchwald og retter et stort tillykke til pigerne selv, men også til deres forældre, trænere, holdkammerater og hele klubben, som har været med til at gøre det muligt.

FAKTA:

  • Katrine Lundberg fik sin interesse for volleyball via Volleyklubben Vestsjællands skolebesøg på hendes daværende skole, Baggesenskolen.
  • I sidste sæson blev hun en del af klubbens førstehold, som for første gang i 10 år rykkede op i 1. Division. 
  • Chelsea Ingabire kom til Danmark som flygtning med sine forældre fra Rwanda i år 2000, hvor hendes far begyndte at spille volleyball (dengang i Korsør Volleyball Klub).
  • Chelsea begyndte i 2009 selv at spille volleyball, da klubben startede kidsvolley op i Skælskør.
  • Hun var en del af klubbens førstehold i sidste sæson, og hun er pt. topscorer med 29 points efter denne sæsons 3 første kampe.