Faxe:
Vinkældertorvet:
- Tanja Larsson (S), klokken 10.20
- Jakob Mark (SF), klokken 12.00-12.30
- Mette Gjerskov (S), klokken 11.30
Socialdemokrater i Rønnede, Dalby & Omegn - Møllevej 32, Kongsted, Rønnede:
- Tanja Larsson (S), klokken 18.30
Ulse Kirke, Haslev:
- Tanja Larsson (S), klokken 19.30
Guldborgsund:
- Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 7.00 på Herningvej 19 i Nykøbing Falster
Guldborgsundcenteret i Nykøbing Falster:
- Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 8.00
Torvet i Nykøbing Falster:
- Lennart Damsbo-Andersen (S), klokken 12.45
- Holger K. Nielsen (SF) klokken 13.10
- Christian Juhl (EL), klokken 13.20
- Mathilde Niebuhr (DSU), klokken 14.00
- Michael Rosenberg (HK), klokken 14.25
- Christian Tastrup (EL), klokken 14.45
- Dennis Fridthjof (LO), klokken 15.15
Holbæk:
Spånebæk 10:
- Frederik Vad Nielsen (DSU) klokken 11.30
- Eva Flyvholm (EL) klokken 9.30 og klokken 18.00 ved Hotel Sidesporet, Ahlgade 1B
Kalundborg:
- Rasmus Horn Langhoff (S) klokken 10.00 ved Nytorv 8, 1. sal og klokken 14.15 ved Gryden, Møllebakken
- Jakob Mark (SF) klokken 13.35-14.05 ved Danmarks Lærerforening, Nytorv 8
- Eva Flyvholm (EL), 15.00, Gryden, Møllebakken 38
Lolland:
- Enhedslisten Lolland afholder 1. maj, 14.00-17.00, Huset, blegen 4, 4900 Nakskov.
Her kan du møde: Johnni Struck (EL), Finn Sørensen (EL) og folkeskolelærer Klaus Svensson.
Næstved:
Gl. Ridehus i Grønnegade:
- Magnus Heunicke (S) klokken 10.05
- LO Næstved klokken 8.30-12.30
- Jonas Bülov Olsen (DSU Næstved) klokken 9.10-9.25
- Anne Valentina Berthelsen (SFU, Folketingskandidat) klokken 9.30-09.45
- Anders Ellegaard (LO Næstved) klokken 09.50-10.05
- Mette Frederiksen (S) klokken 10.15-10.30
- Jakob Mark (SF) klokken 10.35-10.50
- Christian Juhl (EL) klokken 11.15-11.30
- Baltzer og Wagner Trio "Hvor faen er Peter Sabroe i dag" klokken 11.30-11.50
- Morten Skov Christiansen (LO) klokken 12.00-12.15
Øverige:
- Demonstration i Næstveds gader og tale ved borgmester Carsten Rasmussen (S) klokken 12.30-13.30
- Magnus Heunicke (S) klokken 7.30 i Folkemusikhuset, Fensmark samt klokken 8.30 i Rejseladen i Glumsø
Odsherred:
- Rasmus Horn Langhoff (S) klokken 16.00, Havnen, Nykøbing Sjælland
Ringsted:
- Eva Flyvholm (EL) klokken 12.20, Torvet i Ringsted
Slagelse:
- Christian Juhl (EL) klokken 16.00-16.30, Torvet i Slagelse
Sorø:
- Chrisitan Juhl (EL) klokken 15.00-15.30, Torvet i Sorø
Stevns:
- Tanja Larsson, klokken 7.00-8.00, Stevnsvej 82, Strøby Egede, Køge
Vordingborg:
3F Sydsjællands lokaler på Vingevej 1:
- LO Vordingborg klokken 9.00-12.00
- Morgenmad i LO, Torben Stages orkester spiller sange, klokken 9.00
- Mads Hougaard (FOA) klokken 9.45
- Morten Skov Christiansen (LO) klokken 10.30
- Brian Bressendorff (S) klokken 11.00
- Borgmester Mikael Smed (S) klokken 11.45
Rådhustorvet:
- Brian Bressendorff (S) klokken 15.45
Øvrige:
- 1. maj på Rådhustorvet efter klokken 11.45