Uanset hvor man bor i Danmark, skal man have adgang til en læge tæt på.
Sådan lyder et af de centrale mål bag den sundhedsreform, som regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier præsenterede den 15. november.
Vi bliver også nødt til at sikre, at der de kommende år sker en bedre fordeling af praktiserende læger på tværs af landet
Som led i at indfri det mål har regeringen og Danske Regioner nu indgået en delaftale, der træder i kraft allerede ved årsskiftet.
Aftalen skal sikre, at borgere i de områder, hvor der er flest syge og dårligst lægedækning, får nemmere adgang til lægehjælp.
Det oplyser Indenrigs- og Sundhedsministeriet i en pressemeddelelse.
Disse 17 kommuner får del i særlig tilladelse:
Konkret betyder aftalen, at der frem til 1. juli 2025 kan tilføjes nye lægekapaciteter i de områder, hvor behovet er allerstørst. Det gælder følgende kommuner:
Vordingborg
Lolland
Guldborgsund
Kalundborg
Odsherred
Holbæk
Næstved
Ringsted
Sorø
Slagelse
Lejre
Brønderslev
Frederikshavn
Hjørring
Læsø
Morsø
Thisted
Kilde: Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
- Vi skruer op for uddannelsen af speciallæger i almen medicin, så der på sigt vil komme flere praktiserende læger alle steder i hele landet. Det er der brug for, siger indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) og fortsætter:
- Men vi bliver også nødt til at sikre, at der de kommende år sker en bedre fordeling af praktiserende læger på tværs af landet, så også de danskere, der bor uden for de større byer, har adgang til en læge tæt på.
Kommuner får særlig tilladelse
Helt konkret betyder det, at der i det kommende halve år kun vil blive givet tilladelse til at etablere nye lægepraksisser i de områder, der har den dårligste lægedækning.
Helt konkret betyder det, at der i 17 udvalgte kommuner gives særlig adgang til at få en ny praktiserende læge.
Blandt de 17 kommuner ligger 10 af dem i TV2 ØSTs sendeområde.
Det er Vordingborg, Lolland, Guldborgsund, Kalundborg, Odsherred, Holbæk, Næstved, Ringsted, Sorø og Slagelse Kommuner.
Alene i Lolland, Guldborgsund og Vordingborg mangler der tilsammen 23 læger, hvis de tre kommuner skal ramme samme lægedækning som landsgennemsnittet. Det skriver DR.
I de tilfælde, hvor der allerede er planlagt et lægeskifte i en kommune, der er godt dækket, vil det stadig være tilladt trods det generelle forbud.
Går en praktiserende læge for eksempel på pension i 1. halvår af 2025 og overdrager sin praksis til regionen, så må regionen gerne finde en ny læge til at drive klinikken.
Tiltaget vil gælde et halvt år, inden en ny national fordelingsmekanisme af ydernumre i almen praksis træder i kraft den 1. juli 2025.
Her vil den overordnede fordeling af læger finde sted ud fra den nye model, der tager udgangspunkt i patienternes behandlingsbehov, og som fastsættes ved lov, oplyser Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
Rammer også hospitaler
Aftalen vil også ramme hospitalerne.
Regeringen og regionerne har aftalt, at de ikke må ansætte flere speciallæger i almen medicin på hospitaler, hvis det modvirker incitamentet til at få flere læger ud i det nære sundhedsvæsen.
Det gælder alle hospitaler i Region Hovedstaden – dog med undtagelse af Bornholms Hospital – samt universitetshospitalerne i Aarhus, Aalborg og Odense i 2025 og 2026.