Børn spiser alt for lidt fisk.
Faktisk spiser børn kun en femtedel af den anbefalede mængde fisk. Derfor sætter Madkulturen, som er en del af Miljø- og Fødevareministeriet, og Ringsted Kommune i maj fokus på fisk på 6 skoler.
- Vi oplever desværre, at evnerne i et køkken er for nedadgående i Danmark og det vil vi gerne være med til at løfte, siger Jakob Ørstrup, kok fra Madkulturen.
- Det vi i praksis gør er at komme ud og lære folk om råvarerne. Hvad mormor kunne, prøver vi at tage op her.
Fisk på skoleskemaet
Og i dag var der fisk på menuen i Valdemarskolen i Ringsted.
- Det er første gang, så jeg er lidt nervøs for, at jeg gør et eller andet forkert, lyder det fra Adam Hansen fra 6.b på Valdemarskolen i Ringsted, der står med et fisk og en kniv i hånden.
Og noget tyder på, at Madkulturen har ret i, at børn ikke spiser nok fisk.
- Jeg synes, det er ret sjovt, men normalt så spiser jeg ikke så meget fisk. Det er ikke fisk, jeg er allerstørst fan af, siger Camilla Haurum fra 6.b.
I løbet af maj kommer 350 skoleelever fra Ringsted Kommune igennem projektet.
Makrel i tomat med hjemmelavet mayonnaise (4 personer):
Paneret fladfisk med ærtemos (4 personer):