Antallet af indbrud falder - sådan holdes tyveknægten væk

Der bliver forsat anmeldt færre indbrud i Region Sjælland, selvom antallet af indbrud igen stiger på landsplan.

Under corona-nedlukningen faldt antallet af indbrud landet over.

Men i takt med genåbningen af samfundet er antallet af indbrud begyndt at stige igen, dog ikke i Region Sjælland. Det skriver Bo trygt i en pressemeddelelse.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser at antallet af indbrud på landsplan er steget med 12 procent i andet kvartal i år.

I april, maj og juni 2021 har der været 3.158 indbrud, mens der i samme kvartal sidste år var 2.826 indbrud.

Stigningen i antallet af indbrud gælder dog ikke for Region Sjælland. Her er antallet af indbrud i andet kvartal faldet med fire procent.

Se her, hvordan antallet af indbrud har udviklet sig i kommunerne i Region Sjælland:

Sjælland2. kvartal 20182. kvartal 20192. kvartal 20202. kvartal 2021
Faxe43213411
Greve52714050
Guldborgsund84863450
Holbæk73486624
Kalundborg70501516
Køge69354014
Lejre3012914
Lolland59862763
Næstved106344857
Odsherred24342022
Ringsted46211528
Roskilde78374140
Slagelse103663234
Solrød14171026
Sorø44352515
Stevns34242410
Vordingborg49283520
Samlet978705515494
Kilde: Bo trygt på baggrund af tal fra Danmarks Statistik

Hold fast

Bo trygt, der er en indsats skabt af TrygFonden og Realdania i samarbejde med Videncentret Bolius og Det Kriminalpræventive Råd, opfordrer til, at danskerne i fællesskab forsøger at holde indbrudstallene nede.

- Vi skal helst ikke inspirere indbrudstyvene til at genoptage deres aktiviteter, så det gælder om, at vi alle hjælper hinanden med at passe på vores hjem, siger Britt Wendelboe, der er programchef i Bo trygt, i pressemeddelelsen.

Sommerferien er normalt et af de tidspunkter på året, hvor indbrudstyvene er mest aktive, og her kan naboer gøre meget for at hjælpe hinanden.

- I sommerferien handler det meget om at få sit hjem til at se beboet ud og få koordineret med sine naboer, hvem der er hjemme hvornår, og at man i kvarteret lige sørger for at gå en runde om hinandens huse, generelt holder øje og hilser på fremmede, man ikke har set før, siger Britt Wendelboe.

- Også efter ferieperioden gælder det om at have gode naborelationer og hjælpe hinanden med at skabe liv i boligområderne. Selvom samfundet nu er åbnet igen, vil mange formentligt stadig arbejde mere hjemmefra, end de har gjort hidtil. Tal med dine naboer om, hvornår I arbejder hjemme, og har du et telefonopkald, så tag det, mens du går en tur i dit nabolag. Vi skal indtage vores boligkvarter, så indbrudstyvene ikke gør det, lyder det fra Britt Wendelboe.