Politiet: Derfor var der rekordfå indbrud i efterårsferien

Antallet af indbrud lå rekordlavt i efterårferien - og der er især én grund til, at tyvene har det svært.

Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Et opbrækket vindue. Gennemrodede skuffer. Tomme smykkeskrin og forsvundne kontanter. Det syn har langt færre borgere i Midt- og Vestsjælland oplevet.

I efterårsferien er det ellers ikke unormalt at få ubudne gæster på besøg, men i hele Midt- og Vestsjællands politikreds var der 20 anmeldte indbrud i hele politikredsen. Det er det laveste antal i 10 år i kredsen, der dækker 10 kommuner.

Faktisk er antallet af indbrud i uge 42 faldet støt, især siden 2012, hvor antallet af indbrud i efterårsferien lå på 103 i kredsen - altså fem gange så mange som i denne omgang.

- Det er yderst tilfredstillende. Det viser, at når borgere, politi og kommuner går ind i det her, rykker sammen og sætter det på formel, så kan vi godt gøre noget, siger politiinspektør hos Midt- og Vestsjællands Politi Michael Flemming Rasmussen.

Så mange indbrud har der været i efterårsferien år for år:

2012201320142015201620172018201920202021
103806181646645653220
Midt- og Vestsjællands Politi

Nabohjælp gør en forskel

Ifølge Michael Flemming er der én overordnet forklaring på, hvorfor antallet af indbrud har været dalende - folk hjælper hinanden.

Siden 2016 har Midt- og Vestsjællands Politi arbejdet på at få flere borgere til at melde sig til Nabohjælp, og det har altså virket. 

- Det har vi gjort af flere årsager. For det første er det en af de få ting, der er evidens for, der virker. Men det også fordi, at det at tale om nabohjælp er en god platform for at møde borgerne, når vi skal ud med den mobile politistation. Så taler vi om, hvad man selv kan gøre for at sikre sit hjem og genoplive det gode gamle naboskab, siger Michael Flemming Rasmussen.

Politiinspektør  Michael Flemming Rasmussen
Foto: TV2 ØST

Indsatsen har betydet, at 12.500 borgere i Midt- og Vestsjælland var tilmeldt nabohjælp i 2016. I dag er det tal steget til over 22.000, og det er altså det, man kan se slå ud i statistikken, siger Michael Flemming Rasmussen.

- Jeg vil gerne rose folk. Vi kan se, det virker, det er ikke en tilfældighed. Det er en stor intimidering og krænkelse, at andre mennekser har været inde i ens private hjem. For hvert færre indbrud er det en sejr.

Midt- og Vestsjællands Politi vil fortsat forsøge at få endnu flere til at melde sig til Nabohjælp. Hvert år skal antallet gerne været steget med 15 procent i hver kommune.

Indbrud i efterårsferien i år brudt ned på kommuneniveau  per år:

2012201320142015201620172018201920202021
Odsherred1605161812
Holbæk9521618841371
Kalundborg11918712262
Ringsted63164567120
Stevns2531001202
Total2928223431211526167
Midt- og Vestsjællands Politi