¨

Her er dit nye byråd - Næstved

Foto: TV ØST

De nyvalgte kommunalpolitikere i Næstved Kommune har konstitueret sig. Her kan du se, hvem der er kommet ind, og hvordan partierne har fordelt udvalgsposterne

47.263 vælgere har stemt i Næstved Kommune tirsdag. Her er resultatet:

  • A - 18.841 stemmer = 14 mandater
  • V - 12.074 stemmer = 8 mandater
  • O - 4199 stemmer = 3 mandater
  • C - 4101 stemmer = 3 mandater
  • Ø - 2578 stemmer = 1 mandat
  • B - 1481 stemmer = 1 mandat
  • F - 1409 stemmer = 1 mandat

Her er navnene på de nye byrådsmedlemmer:

1. Carsten Rasmussen, Socialdemokratiet
2. Karsten Nonbo, Venstre
3. Søren Dysted, Socialdemokratiet
4. Kirsten Devantier, Venstre
5. Per Sørensen A Socialdemokratiet
6. Helge Adam Møller, Det Konservative Folkeparti
7. Mette Stensgaard-Christensen, Socialdemokratiet
8. Niels D. Kelberg, Dansk Folkeparti
9. Daniel Lillerøi, Socialdemokratiet
10. Elmer Jacobsen, Venstre
11. Linda Frederiksen, Socialdemokratiet
12. Anette Brix, Det Konservative Folkeparti
13. Michael Perch, Socialdemokratiet
14. Cathrine Riegels Gudbergsen, Venstre
15. Thor Temte, Enhedslisten
16. Troels Larsen, Venstre
17. Helle Jessen, Socialdemokratiet
18. Githa Nelander, Dansk Folkeparti
19. Dusan Jovanovic, Socialdemokratiet
20. Lars Hoppe Søe, Radikale Venstre
21. Hanne Sørensen, Socialdemokratiet
22. Otto Poulsen, Venstre
23. John Lauritzen, Socialdemokratiet
24. Søren Revsbæk, Venstre
25. Marianne Olsen, Socialdemokratiet
26. Gunver Birgitte Nielsen, Det Konservative Folkeparti
27. Birgit Lund Terp, Socialdemokratiet
28. Niels True, Venstre
29. Jette Leth Buhl, SF
30. Thomas Palmskov, Dansk Folkeparti
31. Jørgen Christiansen, Socialdemokratiet

Formænd for de 8 udvalg bliver:

  • Økonomiudvalget: Carsten Rasmussen (S)
  • Beskæftigelsesudvalget: Anette Brix (K)
  • Sundheds- og psykiatriudvalget: Udpeges af Venstre
  • Omsorgsudvalget: Jette Leth Buhl (SF)
  • Børne- og skoleudvalget: Søren Dysted (S)
  • Kulturudvalget: Linda Frederiksen (S)
  • Teknisk udvalg:Udpeges af Venstre
  • Ejendomsudvalget: Daniel Lillerøi (S)

De øvrige medlemmer i udvalgene fordeles efter forholdstalsvalg baseret på indmeldte valggrupper.

  • Formand for Udvalget for Børn og unge udpeges af Socialdemokraterne

Der nedsættes et §17.4 udvalg med en funktionsperiode på 1 år benævnt Lokaldemokratiudvalget med 5 byrådsmedlemmer og 2 repræsentanter fra lokalrådene med Mette Steensgaard-Christensen (S) som formand.

Der indgår endvidere følgende bestyrelsesformandsposter i denne konstitueringsaftale:

Formand for Havnebestyrelsen: Per Sørensen (S)

Formand for NK Forsyning – Holding: John Lauritzen (S)

Formand for NK Forsyning El/Gadelys: Udpeges af Socialdemokraterne

Formand for NK Forsyning Vand/Spildevand: Helge Adam Møller (K)

Formand for Sprogcentrets bestyrelse: Birgit Lund Terp (S)

Du kan læse hele konstitueringsaftalen her.

Her kan du se, hvordan de personlige stemmer fordeler sig.

Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App