En række større tyverier på Falster har ført til, at Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi for en måned siden gjorde sig noget af en opdagelse. En opdagelse, der relaterer sig til et omfattende tyveri lige midt i hjertet af politikredsen.
På en adresse i Serbien fandt politiet 105 Lenovo-computere, der stammer fra tyverier på tre folkeskoler i Næstved Kommune.
- Det er en ren sidegevinst, som vi får på grund af en anden sag. Det var ikke det, vi havde forventet, lyder det fra Carsten Høj Hansen, der er politikommissær i udlændingekontrolafdelingen hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Vi anmodede de serbiske myndigheder om en ransagningskendelse og fik den
Det, der oprindeligt havde fået politiet til at rette blikket mod Serbien, var en række større tyverier på Falster.
Tavs om tyvekoster
Et af tyverierne fandt sted hos Hardi International, der ligger i Nørre Alslev og producerer landbrugsmaskiner. Her havde tyvene stjålet sprøjter og mekanik.
Også en autoforhandler i Nykøbing Falster har haft besøg af ubudne gæster.
Her stak tyvene af med dæk og fælge. Det er altså de to sager, som i første omgang fik politiet til at kontakte serbiske myndigheder.
- Det var det, der var afsættet for vores ransagninger.
- Vi anmodede de serbiske myndigheder om en ransagningskendelse og fik den, fortæller Carsten Høj Hansen.
Hvad politiet ellers har fundet i Serbien, kan Carsten Høj Hansen på nuværende tidspunkt ikke fortælle mere om.
- Det kan vi ikke på grund af den nuværende efterforskning i de sager, men vi melder det ud på et senere tidspunkt.
Computerne er blevet fragtet til Danmark, hvor de netop nu bliver undersøgt af kommunen i forhold til, hvor funktionsdygtige de er.