Boligejerne i Syd- og Vestsjælland har svært ved at betale deres renter og afdrag til realkreditinstitutterne i Danmark.
Det viser en opgørelse af tab, som Nykredit har lavet for Jyllands-Posten.
Og der er en klar udvikling i tallene mellem 2011 og 2012, skriver avisen.
Hvor tabene dengang fulgte den meget omtalte rådne banan, hvor Nordvestjylland, Sønderjylland, Vest- og Sydsjælland var ramt næsten lige hårdt, så er det i dag alene Sjælland og Lolland-Falster, der står med problemerne.
Værst ser det ud i Lolland, Guldborgsund, Faxe, Stevns og Kalundborg kommuner, viser tallene.
Vi har lånt for meget
Ifølge Nykredit skyldes krisen især, at mange mennesker flyttede til kommunerne i de gode år før finanskrisen – men da markedet kollapsede endte mange i et økonomisk hul, hvorfra de nu har svært ved at komme op, da boligpriserne endnu ikke er steget så meget som i hovedstaden.
Realkredit-virksomheden peger samtidig på, at sjællænderne generelt har lånt mere end jyderne, hvorfor vi er mere følsomme for fald i ejendomspriserne.