Her kan du dykke ned i resultaterne for folketingsvalget 2022 i Sjællands Storkreds.

Den helt endegyldige liste over navne er udskudt, da Danmarks Statistik gennemfører en ekstra kvalitetskontrol inden offentliggørelsen, fordi valgresultatet har været så tæt.

Vil du se resultaterne fra de øvrige storkredse, de lokale valgkredse eller helt ned til de enkelte valgsteder, kan du bruge menuerne.

Stemmefordeling
Hele landet

0 % optalt
Henter...

Valgte til folketingsvalgetSjællands Storkreds

26 mandater i alt
  • A
    Socialdemokratiet
    157.580 stemmer · 30.3 % · 7 mandater
    • Magnus Heunicke Valgt
      22102
    • Kaare Dybvad Bek Valgt
      8891
    • Astrid Krag Valgt
      7872
    • Kasper Roug Valgt
      6278
    • Mette Gjerskov Valgt
      5244
    • Frederik Vad Valgt
      5082
    • Rasmus Horn Langhoff Valgt
      4931
    • Jeppe Kofod
      4279
    • Tanja Larsson
      2889
    • Thorkild Holmboe-Hay
      2677
    • Brian Bressendorff
      2671
    • Frederik Enevoldsen
      947
  • V
    Venstre
    65.433 stemmer · 12.6 % · 3 mandater
    • Jacob Jensen Valgt
      5797
    • Morten Dahlin Valgt
      5466
    • Louise Schack Elholm Valgt
      4702
    • Stén Knuth
      4130
    • Ken Kristensen
      3527
    • Iben Krog
      2624
    • Charlotte Bisserup Bechfeldt
      2321
    • Malene Grandjean
      2276
    • Rasmus Hylleberg
      1742
    • Ditte Rust
      1706
    • Jacob Panton
      797
    • Marcus Danielsson
      279
  • M
    Moderaterne
    56.326 stemmer · 10.8 % · 3 mandater
    • Lars Løkke Rasmussen Valgt
      38439
    • Charlotte Bagge Hansen Valgt
      2187
    • Mike Villa Fonseca Valgt
      505
    • Michael Hertz
      451
    • Jan Carlsen
      324
    • Benjamin Lindberg
      222
    • Lucas Olsgaard
      210
    • Mads Lund Beier
      184
    • Ewan O'Nell
      51
  • F
    SF
    50.778 stemmer · 9.8 % · 3 mandater
    • Jacob Mark Valgt
      31235
    • Astrid Carøe Valgt
      2111
    • Anne Valentina Berthelsen Valgt
      1383
    • Mads Olsen
      943
    • Claus Jørgensen
      725
    • Jeanne Rygas Bergmansen
      486
    • Gitte Henriksen
      330
    • Kenneth Werby
      148
    • Michael Graakjær
      85
  • Æ
    Danmarksdemokraterne
    41.865 stemmer · 8.1 % · 2 mandater
    • Peter Skaarup Valgt
      7341
    • Susie Jessen Valgt
      1195
    • Christian Wibholm
      1061
    • Sebastian Mylsted-Schenstrøm
      848
  • I
    Liberal Alliance
    34.435 stemmer · 6.6 % · 2 mandater
    • Lars-Christian Brask Valgt
      3442
    • Sandra Elisabeth Skalvig Valgt
      854
    • Joachim Riis-Bernickow
      554
    • Nicolai Sandager
      493
    • Frederik Grünfeld
      436
    • Nikolaj Vester
      374
    • Flemming Sørensen
      188
    • Louie Andersen
      134
    • Thomas Vesth
      133
    • Henrik Thomsen
      103
    • Sander P. Larsen
      99
  • C
    Konservative
    23.560 stemmer · 4.5 % · 1 mandat
    • Brigitte Klintskov Jerkel Valgt
      1965
    • Andreas Karlsen
      1917
    • Rune Kristensen
      1673
    • Mads C. Andersen
      1529
    • Annette Juhler Kjær
      1005
    • Camillo Krog
      643
    • Jacob Stryhn
      631
    • Helle Laursen Petersen
      435
    • Regitze Harslund Sancoeur
      385
    • Stine Pilt Olsen
      336
    • Claus Dyremose
      330
    • Mads Silberg
      213
  • D
    Nye Borgerlige
    22.990 stemmer · 4.4 % · 1 mandat
    • Peter Seier Christensen Valgt
      2806
    • Henriette Ergemann
      1547
    • Githa Nelander
      705
    • Claus Bedemann
      625
    • Jan Bigum Warming
      584
    • Ulrik Nick Lassen
      193
    • Tonny Voldby Pedersen
      128
  • O
    Dansk Folkeparti
    22.384 stemmer · 4.3 % · 1 mandat
    • Pia Kjærsgaard Valgt
      6084
    • René Christensen
      4143
    • Merete Dea Larsen
      561
    • Søren Lund Hansen
      247
    • Jan Herskov
      224
    • Lars Damgaard
      222
    • Kim Errebo
      197
    • John Vind
      188
    • Kim Malmberg Hansen
      128
    • Anders Ladegaard Bork
      94
    • Simon Hampe
      91
    • Claus Engskov
      83
  • Ø
    Enhedslisten
    17.107 stemmer · 3.3 % · 1 mandat
    • Trine Pertou Mach Valgt
      1737
    • Christine Lundgaard
      1094
    • Ludmila Plenge Schütt
      739
    • Jonas Paludan
      536
    • Anders Ladegaard Marchsteiner
      309
    • Miralem Garagic
      195
    • Bruno Jerup
      135
    • Otto Mortensen
      124
    • Christian Tastrup
      119
    • Birgit Gedionsen
      118
  • B
    Radikale Venstre
    12.259 stemmer · 2.4 % · 1 mandat
    • Zenia Stampe Valgt
      2836
    • Line Krogh Lay
      1080
    • Anne Sophie Callesen
      884
    • Hikmet Altun
      646
    • Jeppe Trolle
      319
    • Lukas Lunøe
      250
    • Kristian Stokholm
      222
    • Edris Qasimi
      203
    • Troels Brandt
      194
  • Å
    Alternativet
    10.121 stemmer · 2 % · 1 mandat
    • Sascha Faxe Valgt
      1129
    • Michael Monberg
      532
    • Line Gessø
      412
    • Jakob Schmidt
      338
    • Ulla Munksgaard
      192
    • Kirsten Kock
      171
    • Jan Allan Andersen
      128
    • Katrine Ida Olsson
      125
    • Liselotte Katarina Rotfeld
      55