¨

Socialdemokraterne vinder Faxe

Foto: TV ØST

Efter en dramatisk nat med forhandlinger, står det klart at socialdemokraten Knud Erik Hansen kan fortsætte som borgmester i Faxe Kommune.

En dramatisk nat med forhandlinger kulminerede klokken 4:30 i nat.

Her blev der nemlig indgået en aftale mellem partierne i kommunen, der sikrer borgmester Knud Erik Hansen 4 år mere som borgmester i kommunen, oplyser han til TV2 ØST.

Med i aftalen er Socialdemokraterne, De Konservative, Socialistisk Folkeparti og Venstre – mens Borgerlisten, Dansk Folkeparti og Enhedslisten står uden for aftalen.

Fejlplacerede stemmer genstartede forhandlinger

Forud for konstitueringen var et dramatisk forløb, hvor det omkring klokken 3 blev meldt ud, at 100 stemmer til Borgerlisten ved en fejl var blevet tilskrevet Liberal Alliance, der dermed ikke kom ind. Til gengæld fik Borgerlisten et ekstra mandat i byrådet.

Med de fejlplacerede stemmer måtte forhandlingerne mellem partierne starte forfra – men det endte altså med en aftale uden Borgerlistens Rene Tuekær, der ellers havde håbet at spille en nøglerolle i konstitueringen.

Venstre: Vi fik, hvad vi kunne få

Hos Venstres spidskandidat Dorte Nybjerger der optimisme, selvom partiet ikke kunne erobre borgmesterposten i kommunen.

- Vi kunne ikke mønstre et flertal, og derfor måtte vi kæmpe for alligevel at sikre borgerlig indflydelse i Faxe Kommune. Vi fik 3 udvalgsposter, og De Konservative fik én - så der er masser af mulighed for at lave borgerlig politik i de kommende 4 år. Især erhvervspolitiken vil få en borgerlig drejning, siger hun til TV2 ØST.

Her er navnene på de nye byrådsmedlemmer:

1. Knud Erik Hansen - A. Socialdemokratiet
2. Dorthe Nybjerg - V. Venstre
3. Finn Hansen - A. Socialdemokratiet
4. René kristian Tuekær Albrechtsen - Å. Borgerlisten
5. Nellie Ahrenkiel Bradsted - V. Venstre
6. Steen Willy Lund Petersen - O. Dansk Folkeparti
7. Inger Andersen - A. Socialdemokratiet
8. Nadia Bruun Thurø - Ø. Enhedslisten
9. Jørgen Egede Johannessen - V. Venstre
10. Marianne Tropp Ørgaard - Å. Borgerlisten
11. Ivan Lilleng - C. Konservative
12. Anne Camilla Meyer - A. Socialdemokratiet
13. Jesper Beckmann Andersen - V. Venstre
14. Bente Ulla Abrahamsen - O. Dansk Folkeparti
15. Per Benny Thomsen - A. Socialdemokratiet
16. Martin Hillerup - Å. Borgerlisten
17. Randver Jonas Kristinsson - V. Venstre
18. Mogens Stilhoff - F. Socialistisk Folkeparti
19. Steen Enshelm Andersen - A. Socialdemokratiet
20. Knud Torben Green - V. Venstre
21.Eli Jacobi Nielsen - O. Dansk Folkeparti
22. Torben Reiner Jensen - Å. Borgerlisten
23. Kurt Aksel Volmer Munck - Ø. Enhedslisten
24. Henrik Rützou Aakast - V. Venstre
25. Peter Rosenbeck Joensen - C. Konservative

Sådan ser konsitueringen ud:

  • Borgmester og økonomiudvalg: Knud Erik Hansen, Socialdemokratiet
  • Første viceborgmester og Erhvervs- & Kulturudvalget: Dorte Nybjerg, Venstre
  • Beskæftigelsesudvalget: Finn Hansen, Socialdemokratiet
  • Teknik- & Miljøudvalget: Ivan Lilleng, De Konservative
  • Social- & Sundhedsudvalget: Mogens Stilhoff, Socialistisk Folkeparti
  • Uddannelsesudvalget: Venstre
  • Børn- & Familieudvalget: Venstre

Herudover:

  • Børn- & Ungeudvalget: Inger Andersen, Socialdemokratiet

 

 

[video: videoklip/ROSS_TEST3.mp4]

Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App
Hent vores nye TV2 ØST Play App