Søndag den 10. juli 2016 - Hun kom aldrig hjem
Den 17-årige Emilie Meng fra Korsør tager sammen med to veninder og en ven i byen i Slagelse, hvor de besøger en vandpibecafé og runder turen af på McDonald's, inden de stiger på intercitytoget fra Slagelse Station med retning mod Korsør.
I toget sætter Emilie Meng sin mobiltelefon til opladning. Turen tager omkring ni minutter fra Slagelse Station til Korsør Station. Toget ruller ind på perronen cirka klokken 03.53.
Ved Korsør Station holder en taxa klar til at fragte dem det sidste stykke vej hjem til deres forældre. Den ene veninde spørger flere gange Emilie Meng, om hun vil med i taxaen. Først siger hun: Det ved jeg ikke. Men til sidst siger hun nej. Til den anden veninde siger hun, at hun har brug for at gå alene.
Hun er tidligere stukket af til København
Flemming Jensen, indsatsleder ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, til Sjællandske
Emilie Meng vil gå turen fra Korsør Station og hjem til familiens hus i det centrale Korsør. Hun vil gå ad grusstien, forklarer hun. Få minutter efter, at Emilie Meng siger farvel til sine venner ved stationen, går hendes mobiltelefon enten ud eller bliver slukket fysisk.
Det var det sidste livstegn fra Emilie Meng.
Søndag formiddag skal Emilie Meng synge i kirkekoret i Sankt Povls Kirke i Korsør. Men hun dukker ikke op, og derfor anmelder familien hendes forsvinden til politiet. Senere samme dag henvender familien sig til flere medier for at få den 17-årige pige efterlyst.
Mandag den 11. juli 2016 - Massiv eftersøgning går i gang
Mandagen igennem leder politi, cirka 200 frivillige, hunde, dykkere og en helikopter efter den 17-årige pige. På grund af kraftig regn bliver eftersøgningen med helikopteren indstillet.
Desuden oplyser politiet, at Emilie Meng var tynget af kærestesorger, efter en kæreste slog op med hende lørdag. En indsatsleder fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi udtalte i den sammenhæng, at Emilie Meng kunne være stukket af.
Emilie Meng skrev SMS-beskeder til sin veninde Signe, kort inden hun forsvandt den 10. juli 2016. Foto: Privatfoto / TV 2
- Hun er tidligere stukket af til København, hvorefter hun i adskillige timer ikke gav lyd fra sig. Vi udelukker dog intet, siger Flemming Jensen, indsatsleder ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, til Sjællandske.
Den teori bliver bakket op af en veninde, som avisen har været i kontakt med mandag.
Det lader til, at hun ser sine beskeder
Flemming Jensen, indsatsleder ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, til Sjællandske
- Der er nogle mistænkelige og mystiske aspekter i det her. Og i forhold til den måde, det hele er foregået på i tidsrummet, hvor hun sagde farvel til sine venner på stationen, er det klart, at vi rykker ud hurtigt, udtaler Flemming Jensen.
Forklaringen med kærestesorger bliver dog senere trukket tilbage.
Ved middagstid går endnu en helikopter på vingerne for at lede efter den forsvundne pige. Omkring 90 frivillige leder efter Emilie Meng i Korsør. Den store folkelige interesse for at hjælpe i eftersøgningen får derfor politiet til at kordinere indsatsten.
Pludselig går der rygter om, at Emilie Meng er i live. Aktiviteten på hendes Facebook-profil antyder livstegn, lyder det fra politiet.
Samme dag som Emilie Mengs forsvinden henvender familien sig til flere medier for at få den 17-årige pige efterlyst. Foto: Privatfoto
- Det lader til, at hun ser sine beskeder. Hendes profilbillede viser sig ved de beskeder, som folk sender hende, og det må betyde, at hun er aktiv på en eller anden måde, siger indsatsleder Flemming Jensen til TV ØST.
Beredskabsstyrelsen Sjælland bliver indsat til en personeftersøgning i Korsør med otte mand, tre udrykningskøretøjer og en båd i eftersøgningen af Emilie. De søger i Korsør Nor, der er en indsø i Korsør.
Politiet begynder at gennemgå videooptagelser fra Korsør Station, der kan lede dem tættere på den 17-årige pige.
Tirsdag den 12. juli 2016 - Livstegn på Facebook
Politiet afviser, at der er tale om livstegn på Facebook. Politiet forklaret, at borgere, der har sendt en besked til Emilie Meng via Facebook, oplever det som et livstegn, at hendes profil fremstår aktiv i Facebook-chatten. Det er ikke tilfældet, oplyser Lars Denholt, sagsbehandler på efterforskningen.
Samme dag leder beredskabet efter Emilie Meng i Noret, en indsø i Korsør.