10 elever fra TV ØSTs sendeområde er lørdag blevet kåret som Danmarks bedste i deres fag. Kathrine Laura Hørup er Danmarks dygtigste caterelev, og så har lokale elever også vundet titler i blandt andte kokkekategorien, på social- og sundhedsområdet og indenfor detailhandlen:
- Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland
- Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev)
- Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted
- 4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU
- Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia
- Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.
De 10 blev lørdag kåret som vinder i deres fag ved DM i skills i Fredericia, hvor statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) var til stede for at overrække priserne.
De 10 dygtige elever har siden torsdag knoklet for at vise deres evner frem i deres fag, og lørdag kulminerede konkurrencen altså med kåringen.
Besøgstallet i MesseC lørdag eftermiddag var 60.268.
Her kan du se samtlige af årets vindere:
- Anlægsgartner:
Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College.
- Anlægsstruktør:
Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn.
- Automatiktekniker:
Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd.
- Bager:
Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted.
- Blomsterdekoratør:
Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen.
- Brolægger:
Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København.
- Bygningsmaler:
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners.
- Bygningssnedker:
Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole.
- Bygningsstruktør:
Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners.
- Cater og Smørrebrødsjomfruer:
Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia.
- Detailhandel:
4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU.
- Detailslagter:
Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro.
- Elektriker:
Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg.
- Ernæringsassistent:
Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne.
- Flisemurer:
Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg.
- Frisør:
Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen) Hansenberg
- Glarmester:
Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland
- Gulvlægger:
Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec.
- Industritekniker:
Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole.
- Klejnsmed:
Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole.
- Kok:
Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.
- Konditor:
Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted
- Kosmetiker:
Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København.
- Maskinsnedker:
Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole.
- Murer:
Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole.
- Møbelpolstrer:
Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole.
- Møbelsnedker:
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole.
- Personvognsmekaniker:
Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium.
- Social- og sundhedsassistent:
Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland.
- Tagdækker:
Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens.
- Teknisk isolatør:
Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland.
- Tjener:
Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg.
- Tækkemand:
Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole.
- Tømrer:
Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København.
- VVS- og energispecialist:
Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) Hansenberg.