Danmarksmestre blev fejret

00:49

To vindere af Danmarksmesterskaberne i erhvervsuddannelser blev tirsdag fejret i Ringsted.

Social- og sundhedsassistenterne Olivia Rohde Olsen og Mette Blunck vandt lørdag DM i Skills inden for deres fag.

I konkurrencen dystede elever fra erhvervsuddannelserne landet over, om at være de bedste inden for deres hold.

Fejret på SOSU Sjælland

Det er helt vildt at være her i dag. Der er flere mennesker, end jeg lige havde forestillet mig, siger Mette Blunck.

De to SOSU-er stillede op som et hold, og de overbeviste dommerne om at de var de rigtige vindere over konkurrencens tre dage.

Tirsdag blev de så fejret på deres uddannelsessted. Du kan se video fra dagen herover.

Her kan du se samtlige af årets vindere:

  • Anlægsgartner: 
    Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College.
     
  • Anlægsstruktør:
    Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn.
     
  • Automatiktekniker:
    Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd.
     
  • Bager:
    Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted.
     
  • Blomsterdekoratør:
    Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen.
     
  • Brolægger:
    Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København.
     
  • Bygningsmaler:
    Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners.
     
  • Bygningssnedker:
    Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole.
     
  • Bygningsstruktør:
    Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners.
     
  • Cater og Smørrebrødsjomfruer:
    Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia.
     
  • Detailhandel:
    4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU.
     
  • Detailslagter:
    Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro.
     
  • Elektriker:
    Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg.
     
  • Ernæringsassistent:
    Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne.
     
  • Flisemurer:
    Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg.
     
  • Frisør:
    Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen) Hansenberg
     
  • Glarmester:
    Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland
     
  • Gulvlægger:
    Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec.
     
  • Industritekniker:
    Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole.
     
  • Klejnsmed:
    Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole.
     
  • Kok:
    Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.
     
  • Konditor:
    Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted
     
  • Kosmetiker:
    Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København.
     
  • Maskinsnedker:
    Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole.
     
  • Murer:
    Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole.
     
  • Møbelpolstrer:
    Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole.
     
  • Møbelsnedker:
    Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole.
     
  • Personvognsmekaniker:
    Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium.
     
  • Social- og sundhedsassistent:
    Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland.
     
  • Tagdækker:
    Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens.
     
  • Teknisk isolatør:
    Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland.
     
  • Tjener:
    Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg.
     
  • Tækkemand:
    Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole.
     
  • Tømrer:
    Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København.
     
  • VVS- og energispecialist:
    Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) Hansenberg.

 

Tip os Har du et godt tip?

Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App
Hent vores nye TV ØST Play App