
Når det begynder at blive lunt i vejret og det dufter af forår, er det også tid til cirkussæsonen. Men på den kolde årstid, sker der også en masse i cirkus. Mads Gudiksen besøger i en ny serie Cirkus Arena i deres vinterlejr ved Slagelse.
Kom med og se hvordan søløverne træner nye numre, hvordan elefanterne klarer vinterkulden og hvad zebraerne skal optræde med i den næste sæson.
I serien 'Cirkus i Vinterhi' kigger vi bag teltdugen, mens cirkus Arena gør klar til næste sæson.
Programmet bliver sendt hver mandag aften klokken cirka 19.50 og onsdag formiddag klokken 11.25 i en længere version på TV2 Øst. Og hvis du ikke får det set der, kan du kigge med tirsdag aften klokken 20.25 på Kanal Øst.
De er både hyggelige familiehunde og kunstnerhunde. For når man er hund hos familien bag Cirkus Arena, skal man også yde.
En cirkushund skal have god udstråling og kunne lide at optræde. Og så er det sådan set ligegyldigt om den har stamtavle. Så når der bliver købt nye hunde i Cirkus Arena, er det altid hunde, der holder af at vise sig lidt frem.
Til at starte med lærer hundene at hoppe gennem ringe og over forhindringer ved, at der hver eneste gang er en godbid. Det skal forbindes med noget rart at lære noget nyt.
Den lille rappe hund hopper smukt over forhindringerne på Susanne Berdinos kommando. Men da Mads Gudiksen prøver nøjagtig den samme ordre, vælter hunden alle forhindringerne. Måske med vilje – måske fordi han sagde det forkert. Se med og find ud af hvorfor. Og se også hvad man kan bruge en 13 år gammel cirkushund til. Det giver i hvert fald smil på læben.