Supersygehuset skal ligge geografisk rigtigt

Lørdag, d. 6. februar, kl. 15:12
af:

Den geografiske placering af det kommende såkaldte supersygehus i forhold til hele regionen og de trafikale forhold er vigtigere end både byggepris og muligheden for at tiltrække kvalificeret arbejdskraft. Det viser en undersøgelse foretaget af TV2 Øst


443 af de adspurgte mener at det har stor betydning at sygehuset ligger bekvemt tæt ved eksisterende motorveje og jernbanelinjer

437 tilllægger det stor betydning at sygehuset bliver lagt så nær regionens geografiske midtpunkt som muligt

288 mener at det er vigtigt at sygehuset  placeres udfra hensynet til bedst muligt at tiltrække kvalificeret arbejdskraft og 106 mener at det har stor betydning at sygehuset bliver placeret et sted, hvor byggeomkostningerne er så små som muligt

Hovedparten af de adspurgte vil gerne have et stort sygehus bekvemt tæt ved deres egen bopæl, men hvis der ved besvarelserne bliver set bort fra eget hensyn peger 43% af de adspurgte på Ringsted som den bedste løsning, 27% peger på Køge, 17 % på Næstved og 13% på Roskilde.

-----

Se de mange bemærkninger til undersøgelsen her

 

 


Folketidende skriver:
"Folketidende flytter nu debatten om den fremtidige sygehusplan til Lolland-Falster, og det sker i erkendelse af, at Region Sjælland har valgt kun at lægge borgermøder nord for Storstrømmen.

- Sygehusplanen er vigtig også for vor landsdel, og borgerne på Lolland-Falster har også noget at skulle have sagt. Det er for ringe kun at placere borgermøder på Sjælland, siger chefredaktør Søren Knudsen, Folketidende."

tir, 09/02/2010 - 23:12 — jens (ikke efterprøvet)

Sygehus

Det er helt forståeligt, at befolkningerne i Næstved, Køge og Ringsted taler for, at et supersygehus netop skal ligge i deres by. Men deres ønsker har ikke noget med sygdomsmæssige hensyn at gøre.

Der er kun nogle og tyve kilometer mellem disse byer, og det kan ikke spille ind, når det drejer sig om alvorlige sygdomme.

Derimod betyder det noget for befolkningerne i udkantsområderne, Vestlolland og Odsherred. For disse mennesker betyder afstanden noget i sygdomsmæssig henseende.

Derfor er det disse mennesker, politikerne skal lytte til. Det er deres interesser, de skal varetage, da det er dem, der har problemet i sygdomsmæssige henseende.

tir, 09/02/2010 - 20:40 — jens (ikke efterprøvet)

Det man mest kan undre sig over pt. er hvordan man vil finde økonomi til et Supersygehus samtidig med at man pr. 2010 ikke kan finde økonomi til at drive de alm. sygehuse vi nu har. Man massefyrer på sygehusene i Regionerne i øjeblikket, for at få økonomien til at hænge sammen.

Regeringen har et meget - meget stort forklaringsproblem over for befolkning. Ydermere har de et kæmpe ansvar i sagen.
Regionerne kan selvfølgelig lade være med at lave aftaler med Regeringen, men det bliver befolkningen ikke mere rask af, og penge kan som noget nyt i Danmark kun bruges en gang.
(det er snart ved at være åbenlyst for alle)

Hvis man udelukkende ser på det geografiske, vil Køge klart være oplagt. De har motorvejsforbindelser til både Vestsjælland & Sydsjælland samt Lolland & Falster.

Næstved har ingen af delene. Og det vil koste en formue, at realisere det.

Ringsted har kun mortorvejsforbindelse til Vestsjælland og København, og den offentlige trafik imellem Sydsjælland og Ringsted eksisterer ikke i prksis. Det vil gøre det meget svært for befolkningen der bor i disse områder.

Køge vil klart være bedste bud, i alles interesse. (Selv bor jeg på Lolland, og tager ikke parti for min egen by Nakskov).

tir, 09/02/2010 - 19:08 — Ulla (ikke efterprøvet)

Supersygehuset

Supersygehuset skal ligge i Køge, her findes der gode trafikale forhold. Hverken Næstved eller Ringsted har motorveje som gør vejen fremkommelig. Vi har ikke råd til at bygge nye motorveje, vi har ikke engang råd til at vedligeholde dem vi har.
Men hvordan vil Regionen kunne drive et Supersygehus, når man ikke engang kan få økonomien til at hænge sammen i dag, det er jo ikke vedligeholdelse af bygningerne der giver en dårlig økonomi.
Vedrørende personalet, så er der sikkert ingen problem i at få service- plejepersonele ansat.
Det store problem er sikkert lægestanden, de har meget svært ved at forlade København, men de kan sikkert nok køre med den bus som Regionen i forvejen, har sat ind med læger, mellem København og Nykøbeng Falster.

tir, 09/02/2010 - 09:46 — Bruger Erik Pedersen (ikke efterprøvet)

Hvis man nu helt nedlagte Næstved sygehus og neddroslede de andre, så kunne der blive råd til to supersygehuse i regionen.
Det ene kunne dække den nordlige del af regionen og ligge i enten Ringsted eller Roskilde.
Det andet kunne dække den sydlige del af regionen, og det kunne så ligge ved motorvejen ved eksempelvis Vordingborg.
Se det var der fremtid i!

tir, 09/02/2010 - 08:14 — tor (ikke efterprøvet)

Kære Ellen

Oplæget er jo netop at der skal bygges et nyt sygehus øst for næstved, med motorvejsforbindelse, og en ny ringvej uden om byen, hvilket jeg syntes lyder meget attraktivt. Også for den daglige trafik, som i dag skal ledes ind igennem byen.
Der kommer endda en jernbanestation, så jeg syntes bestemt det lyder som en god løsning, selvom det bliver lidt dyrt.

tir, 09/02/2010 - 08:10 — JT (ikke efterprøvet)

En af de centrale ting i debatten omkring hvilken kommune der mest skal bruge diverse kneb for at vinde et hav af nye arbejdspladser mv. Er de transportmessige forhold.

Det virker iøvrigt for mig VILDT at man taler om Supersygehuse, samtidig med at man masse fyrer personale på de eksisterende sygehuse pga. at staten mangler penge. Bla. pga. International Økonomisk krise- Privathospitaler - Ufinanserede skattelettelser mv. Man kan ikke sende sine problemer på "ferie". De vender altid tilbage når man kommer hjem!. Den ubehandlet migræne forsætter i nær fremtid!

I Næstved har man to meget meget store problemer. Næstved har ingen motorveje, man kan køre i kø fra Rønnede - og ligesådan fra Vordingborg. Man kan også prøve fra Slagelse hvis det er bedre.

Muligheden kunne være at man kunne nedrive den betonklods som pt. udgør Næstved Sygehus. Den del af sagen ville være en trøst for arkitekter med en smugle arkitonisk sands i behold. For smukt er Næstved sygehus ikke, som det fremstår idag.

Men selv om man gjorde dette, ville der ikke være plads nok til et sygehus i den størelse som der er lagt op til.

Mit forlag går på Køge. Særligt Køge Lyng området ved Mortovejen som går direkte til/fra Rigshospitalet og direkte tilkørsel via mortorvej til både det tidligere Vestsjælland & Sydsjælland + Lolland Falster.

Det gode mangler Næstved som geografisk placering.

Ellers var ideen udemærket lige som de andre byer der har råbt højest, om nettop at få sygehuset til deres by.

tir, 09/02/2010 - 00:40 — Ellen (ikke efterprøvet)

Hvis alle beboer i region Sjælland skal tilgodeses,og det SKAL de efter min mening, så SKAL et nyt supersygehus ligge centralt/midt i regionen,og centralt/midt i regionen ER Næstved. Og når jeg mener tilgodeses, så er det med hensyn til afstand, og hvad deraf følger, og glem så alt andet, jeg håber de ansvarlige politiker er enige med mig, og retter sig derefter.

man, 08/02/2010 - 20:20 — Svend Erik Didriksen (ikke efterprøvet)

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <p> <br> </p> <b> </b> <font> <span>
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater

Læs betingelser...

Sikkerhedstjek
Dette spørgsmål skal besvares, for at sikre, at der ikke laves automatisk spam.
Image CAPTCHA
Skriv ovenstående tegn (uden mellemrum). Bemærk: forskel på store og små bogstaver.
Se, hvor vi har været på optagelse:

Missionen. Et nyt program fra ØST. Premiere den 5. november.

TV2 ØSTs forbrugermagasin Mere for pengene

SyskaS. Kommer på Kanal ØST til november

Sport på TV2 ØST

Xborg. Et nyt debatprogram fra ØST.

Se vores magasinprogrammer med Sille Rolund

TV2 Øst i 'de gamle dage':

Vi ved, at vores seere ligger inde med masser af gode historier fortalt gennem jeres private billeder og videoer. Derfor opfordrer vi nu alle jer derude til at dele jeres fortællinger med resten af regionen.
Har du set det på TV? Så kan du finde det her
Se TV2 ØST live når vi sender
NYHEDER FRA DANMARK

Tine Rasmussen overlever tre matchbolde

Tine Rasmussen overlever tre matchbolde

Tine Rasmussen er efter et stort drama klar til semifinalen i badmintonturneringen All England, efter at hun overlevede tre matchbolde mod Kinas Lu Lan.

12/03/2010 - 19:17

Talent slår igen favoritterne i Paris-Nice

Talent slår igen favoritterne i Paris-Nice

Den 20-årige Liquigas-rytter Peter Sagan vinder overraskende femte etape af Paris-Nice efter et uimodståeligt ryk. Alberto Contador forsvarede sin førertrøje.

12/03/2010 - 17:02

Professor: Parken ligner Hafnia-sagen

Professor: Parken ligner Hafnia-sagen

Den kommende kapitaludvidelse i Parken ligner ifølge en professor Hafnia-sagen fra 1992, der endte med konkurs trods en milliardstor pengeindsprøjtning.

12/03/2010 - 16:02

Løkke vipper Søvndal af pinden

Løkke vipper Søvndal af pinden

Statsministeren slår SF's Villy Søvndal i en måling om, hvem vælgerne er mest enige med. SF skal rette op for ikke at ende som De Radikale, siger valgforsker.

12/03/2010 - 15:02

Svensker anholdt med store mængder tåregas

Svensker anholdt med store mængder tåregas

En 35-årig svensker standset ved færgen i Rødbyhavn med bilen fuld af ulovlige våben, herunder 4000 tåregasspray.

12/03/2010 - 14:47