Det har været nogle hårde måneder for SuperBest. I efteråret blev kædens slagtere taget i at ompakke gammelt kød i nye emballager. Blandt andet er alle tre Super Best-forretninger i Holbæk blevet afsløret i at have fusket med holdbarhedsdatoerne på kødvarer.
Kunderne straffede SuperBest for at sælge gammelt kød ved at handle ind andre steder. Men nu ser det ud til, at der er lys forude. Omsætningen er endnu ikke tilbage på niveauet fra før kødskandalen.
»Men det er tæt på. I december steg omsætningen igen, og vi nærmer os samme salg, som tidligere. Det glæder vi os over efter en hård tid,« siger Frank Sørensen, adm. direktør i SuperBest, til Jyllands-Posten.
20 procent. Så meget faldt omsætningen af kødvarer med i SuperBest i de uger i oktober, da SuperBest var i mediernes søgelys med dårlige sager. Også en lang række af kædens andre varer blev ramt af kundernes nye indkøbsmønstre.
Kæden vurderer, at sagen vil koste omkring 100 mio. kr. i mistet indtjening, skriver Jyllands-Posten.
Beckham håber United går hele vejen
|
Beckham håber United går hele vejen
10/03/2010 - 23:23
|
Lyon sender Real Madrid ud
|
Lyon sender Real Madrid ud
10/03/2010 - 22:48
|
AC Milan udspillet i nyt Rooney-show
|
AC Milan udspillet i nyt Rooney-show
10/03/2010 - 22:43
|
Langtidsledige til samtale hver måned
|
Langtidsledige til samtale hver måned
10/03/2010 - 22:33
|
Tine Rasmussen var kun på 80 procent
|
Tine Rasmussen var kun på 80 procent
10/03/2010 - 21:48
|













Indsend kommentar