SF-formand i fare

Torsdag, d. 11. marts 2010, kl. 13:29
af:

Flemming Stenild kan risikere at miste markant politisk indflydelse. Han er formand for det magtfulde sygehusudvalg i regionen, der skal administrere den nye sygehusstruktur. Det vil flere regionspolitikere lave om på.


Formanden for Region Sjællands sygehusudvalg, Flemming Stenild (SF), risikerer enten at miste posten, eller at indholdet i udvalget bliver flyttet væk fra ham. Det skriver DAGBLADET Roskilde.

Flemming Stenild er en af initiativtagerne til den tværpolitiske gruppe, der stadig kæmper for, at regionens hovedsygehus bliver placeret i Næstved. Som udvalgsformand skal han imidlertid stå i spidsen for den beslutning, et flertal træffer, og her tyder alt netop på Køge-løsningen.

- Det er indlysende, at hvis han ikke arbejder for den dagsorden, der er, kan han ikke sidde der. Hvis han ikke ved den sidste afstemning på tirsdag stemmer for Køge, er der ingen vej tilbage, siger regionsrådsmedlem Nikolai Nikolaisen (S).

Formanden for Venstres gruppe i regionsrådet, Jens Stenbæk, har også svært ved at se, hvordan Flemming Stenild skal føre en beslutning om hovedsygehus i Køge ud i livet, ligesom regionsrådets formand, Steen Bach Nielsen (S) er betænkelig:

- Det er helt umuligt for Flemming Stenild at udføre sygehus-forliget, hvis han samtidig har en retorik om, at det er noget møg, siger Steen Bach Nielsen.

Selvfølgelig skal man have opmærksomheden henledt på såvel anlægs- som driftsudgifter ved et superhospital. Men udgiftsberegningen slutter bare ikke her, der er mange andre elementer i det.

F.eks. at hovedparten af patienterne til et superhospital bliver transporteret på det offentliges regning, hvorfor beliggenheden har en omkostningmæssig betydning.

Lad os se på en patient, der f.eks. jævnligt skal møde op til specialbehandlinger. Hvis et sygehus bygges i Køge, skal patienten i Nakskov transporteres 2 gange 130 km. Uden et supersygehus i Køge skulle en patient i Køge transpoeres 2x40 km til København.

Hvis det skal laves en økonomiberegning, skal alle faktorer med.

Indsendt af jens, 23:38 - 12. marts, 2010

Er der mon nogen af alle Køgekritikkerne der har tænkt over Region Sjælland måske kan spare mange lønkroner ved at placere de meget specialicerede specialer i Køge. Jeg har forstået på det materiale jeg har læst at mere end 50% af lægerne bor i Kbh. området, og så kan de vel ikke kræve skyhøje lønninger for at lade sig ansætte i Køge.
Jeg har ladet mig fortælle at en vagt lørdag søndage betales med 40-50000 kr.
Det er vel akutsygehusene der er de aller vigtigste i hverdagen. Jeg syntes faktisk den model hvor Køge er supersygehus på meget solidarisk vis deler akutsygehusene ud i regionen.

Poul K

Indsendt af Poul K., 22:35 - 12. marts, 2010

Der er meget, der tyder på, at vi her på Lolland-Falster skal begynde at orientere os endnu mere mod syd, dvs. Tyskland.

Hvorfor i alverden skulle vi orientere os mod nord, når vi alligevel ikke betragtes som en del af region Sjælland.

Indsendt af Maribo, 15:58 - 12. marts, 2010

Der er kun en rigtig løsning og det er at lægge det supersygehus i Næstved..... Regionsrådet har spillet fallit hvis flertallet stemmer for at det bliver Køge, håber i der den 16 stemmer på Køge har en grim grim smag i munden, for det hele vil så lugte langt væk af plat og svindel, demokratiet har spillet fallit og regionsrådet bør straks nedlægges der er simplthen ingen fornuftig forklaring på at lægge dette supersygehus i Køge, læs selv alle indlæg, der er jo ingen tvivl om hvor de fleste borgere, læger mv. ønsker dette sygehus.... Få øjnene op kære venner !!!!!!

Indsendt af Kenneth, 14:51 - 12. marts, 2010

Jeg vil opfordre alle jer der er imod et supersygehus i Køge, at være med til at samle underskrifter på: www.onlineunderskrift.dk/web/nejtilkoge.

Indsendt af Elisabeth, 13:16 - 12. marts, 2010

sygehuse

Det er godt nok Flabet af regionsrådet hvis det bliver Køge der får supersygehuset,
så burde regionerne nedlægges, for de er ikke til noget SÅ..
Køge-borgerne og omegn har motorvej lige ind til hjertet af hovedstaden,
så de er da noget hurtiger fremme end sydborgerne, så det må da blive Næstved
hvis der skal tages hensyn til alle ikk..

Indsendt af Anonym bruger John Holm., 03:45 - 12. marts, 2010

Om 10-15 år, når supersygehuset står færdigt, er Femernbroen også færdig. Derfor er der ingen grund til at bekymre sig om et dansk sygehus, der også dækker Lolland-Falster. Man vil bruge de tyske sygehuse. Så byg bare et sygehus i Køge til gavn for nordøstsjælland og København. Region Sjælland har mistet sin betydning.

Indsendt af Maribo, 00:28 - 12. marts, 2010

Sygehus

Hvis sygehuset bliver lagt i køge vil det sige at man nedlæger de tog største sygehuse i regione, det kan got være køge er billist men hvad så med de sygehuse der skal bygges til store akutsygehuse,di skal udbyges til ca 450 sengeplaser plus at vi skal transpoter hele næstved ca40km for et braket ben det kan ikke være rigtig.Prøv at gå ind på dsb og se vorlang tid det tager med oflige transport fra vordingborg til slagelse for pårørne,det er jo ikke alle der har bil. Vis det er så besværlig at komme til Næstved kand jeg ikke fåstå at en ulukke nord for rønde på motorvejen at di bliver kørt til Næstved, isteden for Køge.

Det bliler meget dyrer i Køge end i Næstved.

Indsendt af Anonym bruger Preben E. Larsen, 00:07 - 12. marts, 2010

Jeg vil nødig tro det, men det ligner en tanke. At de midtsjællandske og hovedstadens politikere har indgået en alliance i sygehussagen. Jeg kan godt se, at Lolland og den sydlige del af region sjælland bliver tabere.

Indsendt af anonym bruger, 19:58 - 11. marts, 2010

Demokrati, når det er mest beskidt.

Indsendt af Lis Jakobsen, 19:51 - 11. marts, 2010

Nemlig! Region Sjælland bygger et supersygehus til gavn for Region Hovedstaden.

Og det er fint, for så sparer Region Hovedstaden at investere i yderligere sygehuskapacitet.

Indsendt af Karl Kristensen, 19:30 - 11. marts, 2010

Regionsråd tager mafiametoder i brug - alle, der har deres meningers mod - tvinges til at forlade deres poster... Lugter svært af aftalt spil....

Det ser ud til, at alle har glemt - hvad det egentlige formål er - at skabe en intakt region med en ligeværdig udvikling og mulighed for behandling af alle regionens borgere....

Ligeledes ser man åbenbart stort på afstanden for alle borgere i regionen til et kommende supersygehus - uanset hvad - skal det forbaskede hovedsygehus placeres i Køge - om det er retfærdigt eller ej for alle regionens borgere !

Indsendt af Leo, 19:19 - 11. marts, 2010

Hvis Flemming Stenild ikke kan sidde som formand for sygehusudvalget såfremt Køgemodellen bliver den endelige løsning, er den logiske konsekvens for regionsrådformanden at han trækker sig såfremt en anden model bliver valgt.
Nogle gange skal man tænke sig om inden man udtaler sig!!

Indsendt af Torben , 15:51 - 11. marts, 2010
TV PÅ NETTET
Vi lægger vores udsendelser på nettet, så du kan se dem, når det passer dig.

Klik på en dato i kalenderen for at se vores programmer, eller læs mere om nettv på TV2 ØST på dette link.