Politiet dumper i køreprøver

Fredag, d. 12. marts 2010, kl. 14:17
af:

Skal du op til køreprøve i Midt- og Vestsjællands Politikreds, må du væbne dig med tålmodighed. Ventetiden er oppe på 1,5 måned.


Ventetiden på en køreprøve i Midt- og Vestsjællands Politikreds er fortsat urimeligt lang, skriver DAGBLADET
Roskilde.

Det er kørelærerne og politiet enige om. Årsagen til den lange ventetid er de derimod ikke enige om. Politiet mener, at kørelærernes hamstring af tider i det elektroniske bookingsystem er en væsentlig årsag til, at ventetiden typisk er tre gange længere end de højst to uger, der er målet. Kørelærerne mener, at politiet ikke afsætter ressourcer nok til at håndtere teori- og køreprøverne.

- Men problemet med de lange ventetider bliver ved med at være der, og det bliver ved med at være der, så længe politiet ikke tilfører nogle flere ressourcer, siger formanden for Roskilde Kørelærerforening, Mohammad Khanlo til DAGBLADET Roskilde.

Han mener, der er for få motorsagkyndige i kredsen, og at dét problem kunne løses forholdsvis enkelt.

- Der er mulighed for, at de motorsagkyndige ved teoriprøverne bliver erstattet af andre personalegrupper. Så kan de motorsagkyndige koncentrere sig om de praktiske prøver. Det vil være en stor hjælp, men den mulighed bliver ikke udnyttet, siger Mohammad Khanlo.

Politidirektør Anders Linnet mener dog ikke, der de motorsagkyndige udelukkende skal tage sig
af de praktiske køreprøver.

- Det forudsætter, at vi skal ansætte folk, så der er økonomi i det, siger Anders Linnet. 

Det er for dårligt at der skal være så lang vente tid på at kunne komme til en køreprøve, jeg sidder selv og venter på at kunne komme til og jeg skulle vente en måned på teori og har nu ventet 2 uger og har endnu ikke fået en tid til en prøve.

Indsendt af Anonym bruger, 18:56 - 25. marts, 2010

Det er for dårligt at der skal være så lang vente tid på at kunne komme til en køreprøve, jeg sidder selv og venter på at kunne komme til og jeg skulle vente en måned på teori og har nu ventet 2 uger og har endnu ikke fået en tid til en prøve.

Indsendt af Anonym bruger, 18:55 - 25. marts, 2010

Lad Synshallerne komme til og hjælpe borgerne så ventetiden kan komme ned ,lige her og nu, der er mange der stadigvæk går rundt i landes synshaller, med uddannelsen "motorsagkyndige" , for de havde køreprøver før ,da synshallerne var statslig ejet.Hvor nemt kan det være , men politiforeningen sidder for hårdt ved bordet på christiansborg.....

Indsendt af Den Bilsagkyndige, 07:32 - 13. marts, 2010
TV PÅ NETTET
Vi lægger vores udsendelser på nettet, så du kan se dem, når det passer dig.

Klik på en dato i kalenderen for at se vores programmer, eller læs mere om nettv på TV2 ØST på dette link.