Fik regning for pleje af syg hustru

Tirsdag, d. 7. februar 2012, kl. 20:28
af:

Statsforvaltningen kritiserer nu Guldborgsund Kommune i en sag om regninger for hjemmehjælp. Kommunen og det private firma, der udførte hjemmehjælpen, forsøgte at få Claus Vindt til at betale over 220.000 kroner for hjælp til sin døende kone.


Det var Guldborgsund kommune, der skulle have betalt en regning for hjemmepleje på 222.900 kroner til en døende kræftsyg kvinde i Nykøbing, og ikke kvindens ægtemand. Det har Statsforvaltningen nu afgjort.

Det er det private selskab "lev vel", der stod for pasningen og plejen af den syge, og hjemmehjælpen var bevilliget af Guldborgsund kommune, der har et samarbejde med virksomheden.

Men en del af regningen for plejen havnede altså hos ægtemanden Claus Vindt, der også fik flere rykkere og blev truet med inkasso en uge efter konens begravelse.

- Jeg var rystet, og troede, det var en fejl. Jeg hverken kunne eller ville betale, fortæller han.

Ifølge "Lev Vel" fik Claus Vindt regningen, fordi han havde bestilt ekstra ydelser hos virksomheden, men det benægter han, og der findes ingen dokumentation for en sådan aftale på skrift.

Med Statsforvaltningens afgørelse er kommunen nu blevet pålagt at betale de 222.900 kroner.

ik meget du føler for den lille mand i hver dage føj

Indsendt af Henrik F, Slagelse, 11:14 - 15. maj, 2012

man skal altid huske der er 2 sider af en sag og det er da underligt at man så kun fremhæver den ene , det var jo ikke meget taletid Anette bång due fik i denne sag ,ved tilfældigt hvor hurtigt lev-vel satte ind med hjælp lige netto i denne sag , manden have smidt kommunen ud og ganske naturligt at man skal betale for de ydeelser man bestiller ud over det man er visteret,man kan jo heller ikke få lavet sin bil uden at betale for det, mon ikke sagen have set anderledes ud hvis lev-vel have henvendt sig til tvøst for flere mdr siden, med en sag om at man ikke betalte, sine rengninger,

Indsendt af Anette P, Nakskov, 11:11 - 9. februar, 2012

jeg har ondt af den mand og kan kun sige en ting til anette bångdue lev vel og jesper rahn jensen guldborgsund kommune skam jer hvis ellers i kan føj

Indsendt af Henrik F, Slagelse, 08:36 - 8. februar, 2012
TV PÅ NETTET
Vi lægger vores udsendelser på nettet, så du kan se dem, når det passer dig.

Klik på en dato i kalenderen for at se vores programmer, eller læs mere om nettv på TV2 ØST på dette link.