
Retten i Holbæk afsagde onsdag en dom over en 46-årig mand fra Vestsjælland, der blev idømt fængsel i seks år for besiddelse af og handel med cirka tre kilo amfetamin og 7,5 kilo hash. Derudover fik han konfiskeret 990.000 kroner i kontanter. Han ankede dommen på stedet og forblev fængslet efter han modtog dommen.
Endnu en mand dømt for bistand
En 58-årig mand, som også kommer fra Vestsjælland, blev idømt fængsel i tre år for bistand i mindre omfang til den 46-årige mand. Den 58-årige udbad sig betænkningstid.
Sagen mod de nu to dømte begyndte i juni 2011, hvor politiet ved en ransagning på en adresse i Vestsjælland fandt euforiserende stoffer og de nu konfiskerede penge. Det oplyser politiet i en pressemeddelelse.
- log ind eller opret konto for at skrive kommentarer
-

Mest læste artikler i dag
Seneste kommentarer
Sidste nyt
TV PÅ NETTET
Vi lægger vores udsendelser på nettet, så du kan se dem, når det passer dig.
Klik på en dato i kalenderen for at se vores programmer, eller læs mere om nettv på TV2 ØST på dette link.
Klik på en dato i kalenderen for at se vores programmer, eller læs mere om nettv på TV2 ØST på dette link.




